У Чернівецькому ботанічному саду нині готуються до зими: прибирають територію, укривають теплолюбні рослини. І раптом – ніжний аромат: зацвіла калина запашна. Чи забула, що скоро зима?
Марія ВИКЛЮК, провідний фахівець відділу дендрології Ботанічного саду ЧНУ розповідає, що зацвіли не лише калина запашна й калина зморщенолиста, а й гамамеліс (зацвів два тижні тому). Цвіте й форзиція (жовті кущі, які зацвітають ранньою весною). Що ж трапилося з рослинами?
Пані Марія пояснила, що цвітіння спровокувало різке похолодання у вересні. Рослини вирішили собі, що невдовзі зима. Вони пройшли зимовий холодний період спокою, який у них порівняно короткий. Якби тривали холоди, вони не розпускалися б. А тут – потепліло, і вони вирішили, що час цвісти.
– Якби тепло протрималося ще довше, це спровокувало б цвітіння багатьох рослин, які мали би цвісти рано навесні. Але температура повітря вже знизилася, і, гадаю, уже навряд чи щось зацвіте, – каже науковець.
Є й негативний бік у цьому: у тих квітів, які тепер цвітуть за нижчих температур, ніж навесні, уже не буде плодів, – зауважує Марія Виклюк.
Про аномально високі температури восени пані Марія сказала, що було таке, але ще в минулому столітті. Що навіть у грудні було тепло. Але різких змін із боку рослин тоді не пригадує. А ось в останні шість років через те, що є тенденція до зміни клімату, це спостерігається.
Фото: Василя Салиги
15-11-2013, 11:46
0
6 843