У Чернівецькій області випробовують туристичний тур для вірян. До маршруту "Релігійні святині-свідки знакових подій Буковини" входять відвідини майже десяти храмів та монастирів.
Маршрут починається від Костелу Воздвиження Святого Хреста у Чернівцях і пролягає через Вознесенську церкву в Лужанах, Свято-Іоанно-Богословський Хрещатицький монастир над Дністром у селі Хрещатик, Успенський Кулівецький монастир у селі Кулівці, Ільїнську "козацьку" церкву в Топорівцях та Банченський Свято-Вознесенський чоловічий монастир на Герцаївщині.
Вознесенська церква у Лужанах зовні не схожа на давній храм. Проте всередині церкви збереглися унікальні фрески
– Вознесенська церква – найдавніша мурована святиня на Буковині, – розповідає її настоятель отець Роман. – Влітку 2006 року зробили сенсаційне відкриття – знайшли унікальні фрески ХІІІ-ХІV століть у візантійському стилі. Таких у Західній Україні більше немає ніде. Вся цінність цієї церкви – на її стінах. Фахівці дивувалися, як фарба могла зберегтися стільки часу. Проаналізувавши хімічний склад фарби та стиль розпису, фахівці припустили, що церкву могли збудувати у ХІІ столітті. Проте інші науковці стверджують, що у ХІІ столітті тут поселення ще не було. Церкву будували на гроші прихожан. Вона пережила набіги татар, що видно за пошкодженими зображеннями Христа у храмі. На церковному подвір'ї є чотиришарове кладовище. Останні поховання складалися з молодих людей. Було багато скелетів, прикладених камінням. Чому покійників прикладали камінням, поки що точно сказати не можна. Також під час розкопок знайшли піч та речі людей ІІ-V століття нашої ери. Тут є ще багато недослідженого, але, на жаль, на дослідження немає грошей.
Схожі храми збереглися в Румунії: в Радівцях (1360) і Балінештах (1499).
Далі маршрут через Реваківці пролягає до Іоанно-Богословського Хрещатицького чоловічого монастиря, розташованого на правому високому березі Дністра і, за переказами, заснованого у XVII столітті біглими ченцями, які втікали від гонінь уніатів із Манявського скиту на Галичині.
– Тут є цілюще джерело та купіль, – розповідає отець Феодосій. – Завдяки молитві та умиванню тут зцілюються від багатьох хвороб. Багато залежить від віри людини. У скелях над Дністром збереглися печери, у яких проживали перші ченці у ХVІ столітті.
У Топорівцях на Новоселиччині збереглася козацька церква оборонного типу. У ній передбачено спеціальні бійниці, з яких можна було вести оборону.
Місцеві жителі розповідають, що свого часу цю церкву відвідав гетьман Богдан Хмельницький. Тут також відспівували його сина Тиміша, якого поранили під час походу в Молдову і який помер дорогою додому. Молився тут і гетьман Пилип Орлик.
– Усі туристи, які приїжджають на Буковину, знають про резиденцію митрополитів, – розповідає екскурсовод Тамара РУДЯГА. – Люди замовляють змішані тури. Їх цікавить і архітектура, і релігійні місця. Багато останніми роками замовлень на Хотин, Кам’янець-Подільський, Банченський монастир. Вважаю, що такі паломницькі тури можуть зацікавити багатьох вірян. Часто тури монастирями замовляють жінки середнього і старшого віку. Переважно – з Кіровограда, Києва, Одеси, Луганська та Донецька. З-за кордону часто приїздять із Румунії.
– Зараз ми працюємо над збільшенням в’їзного та внутрішнього туризму, – розповідає начальник управління туризму та заповідної справи ОДА Оксана ЛЕЛЮК. – Хочемо привернути увагу туроператорів до об’єктів, які є у нас в регіоні. У цьому випадку це релігійний маршрут. У кожного об’єкта є своя цікава історія. Маршрут має протяжність 250 кілометрів.
22-10-2013, 11:39
0
5 473