Пухкенькі дитячі обличчя з кучерявим волоссям, усміхнені звірятка, розцяцьковані ялинки… У листівках минулих десятиліть є щось особливе. Тож перехожі зупиняються перед вітриною салону старожитностей, що на вулиці О. Кобилянської, 23, і з інтересом розглядають новорічні та різдвяні листівки радянського і навіть довоєнного періодів.
За словами власниці салону Ірини Семенюк, прикрасити старими листівками вітрину запропонував їй товариш, приватний колекціонер. Щоправда, свої листівки він лише позичив, тож з вітрини нічого не продають. Зате продають у самому салоні. А вибір там чималий: румунські, польські, російські, німецькі, австрійські листівки від 1915 року. Вартість – у середньому 35 гривень. Хоча ціна залежить від тиражу листівки: чим вона рідкісніша, тим, відповідно, дорожча. Найдорожчою - 320 гривень - є російська листівка 1915 року – її свого часу надрукували дуже мало. На ній розкішно вбрана дама махає хустинкою з вікна потяга. Напис – "Сердечный привет вам от нас!"
На німецькій листівці 1915 року зображена дівчинка, одягнена у сукню з пишними рукавами, оборками, яка розглядає подарунки. Поряд – старовинний комод, скриньки. Таке зараз хіба що лише в музеях побачиш. При цьому сама листівка у чудовому стані, незважаючи на поважний вік.
А ось листівка 1920-х років, на якій польською написано "Веселих свят!" Тут біля ялинки зображена уся родина: мама, батько, діти, поряд гарно упаковані коробочки.
Ще одна особливість листівок 1920-1930-х років – це те, що чимало з них рельєфні та розписані позолотою. Такі листівки припинили виготовляти, тому що вони дорогі.
Листівки радянського періоду також по-своєму особливі. Ось, наприклад, компанія дітлахів весело гуляє засніженими пагорбами, один хлопчик розмахує червоним прапорцем, поряд – собачка. Цією листівкою, між іншим, зі святом привітали свою вчительку Ольгу Петрівну ще 1962 року її учні. Про це свідчить напис на зворотному боці.
До речі, у салоні старожитностей продають чимало листівок із новорічними побажаннями на зворотному боці. Читати їх дуже цікаво і водночас незвично. Наприклад, на одній з листівок дівчина вітає свою подругу зі святом: "Вітаю тебе з Новим 1961 роком!" А після привітань запитує, чи успішно подруга склала іспити, нехай не хвилюється за них.
- У старовинних листівках є якась енергетика, вони притягують, - переконана Ірина Семенюк. – У них відчувається душа. Недаремно зараз вони стали такими популярними серед чернівчан. Від цих листівок віє таким позитивом і добром, що хочеться опинитися у тій затишній атмосфері хоча б на мить.
Галина Марків
10-01-2012, 17:15
0
4 081