Цьогорічна червнева повінь завдала чималої шкоди водоймищу в Чорториї Кіцманського району, яке облюбували лебеді-шипуни. Велика вода з Черемошу прорвала дамбу й знесла рослинність на п’ятьох тутешніх ставках, без якої птахи не можуть вижити.
– Був єдиний вихід – озера очистити від піску і намулу, зробити надійне берегоукріплення, – розповідає Іван Загарія, сільський голова Брусниці. – Підрядником стало Дністровсько-Прутське управління водних ресурсів. На очищення ставів із держбюджету було виділено 179 тисяч гривень. Вивезено десятки тисяч кубометрів грунту. Озера почали наповнюватися водою, хоча не настільки глибоко, як потрібно: ще не запрацювали підземні джерела. Однак глибина здебільшого сягає метра, подекуди менше.
– Після стихії лебеді розлетілися, лише одна сім’я літувала тут, – каже Іван Доскалюк, орендатор ставків, який завжди першим приходить на допомогу цим птахам. – Думав, вже не повернуться, адже чим поживитися в калюжах? Навіть риби не було – все Черемош змів. Але лебеді днями всі повернулися додому: нарахував 150 шипунів разом із молодняком. Мабуть, інстинктивно птахи відчули, що люди подбають про них.
– Нині головна проблема – допомогти лебедям тут перезимувати, – продовжує Іван Загарія. – Тобто йдеться про забезпечення їх кормами. Як кажуть екологи, сподіватися на відновлення водної флори можна через два-три роки. Ми вже звернулися по допомогу до сільських підприємців та агроформувань, сільських громад, до райради. Потрібні сухі корми, зерно, кухонні відходи. Підсобити можуть не лише місцеві мешканці, а й туристи, які прямують у гори, чи кожен, хто їде у справах до Чернівців чи Вижниці або Путили. Адже не маємо морального права не зберегти лебедине царство на Буковині.
9-12-2010, 10:19
0
2 124