* Реклама
Не бійтеся тиші, саме в ній лунає голос вашої Душі"… Цими словами звернулася чернівецька художниця Галина Салагор (Gali Sefer) до присутніх на урочистому відкритті персональної виставки, яку гостинно приймає цими днями Steinbarg Gallery&Cafe. Роботи мисткині занурюють у світ її душі – загадкової, витончено-ніжної й водночас енергетично потужної. Такі асоціації народжуються під час споглядання неординарних витворів Галини Салагор, а, познайомившись із нею, вони утверджуються: магічно вродлива жінка творить магнетично красиві речі…

Серія картин, представлених на виставці "Магія відображень", – про глибокі внутрішні трансформації самої художниці з проєкцією у свідомість кожного, хто її споглядатиме. Це твори про випробування, перед якими постає кожен із нас на шляху пізнання себе істинного. Авторка працює в стилі, близькому до змішаної техніки та сюрреалізму з елементами символізму.
Роботи Галини Салагор схожі й різні водночас. Вони поєднують у собі елементи живопису, портретної графіки, скульптури, дзеркальної мозаїки, декорування тканинними елементами, керамікою, кристалами, намистом. А для своєї нової роботи "Я розправляю крила / в передчутті весни" (2025), яка привертає особливу увагу з-поміж інших робіт на виставці, мисткиня навіть опанувала техніку карбування. Як зауважує художниця, те карбування на крилах величезного метелика, що розправив крила, – метафора життєвого шляху. Вона символізує шрами минулого, які не заважають летіти, а, навпаки, роблять політ усвідомленим. Картина відображає момент звільнення від внутрішніх обмежень, готовність до змін і самореалізації, коли минуле поступається місцем новому і яскравому майбутньому. "Це не просто очікування весни як пори року, а весни душі, внутрішнього розквіту. Це початок нового життєвого етапу. Крила символізують свободу, політ і прагнення до нових горизонтів. Колючий дріт – уособлення болю й обмежень. Золотий бісер – сльози, перетворені на дорогоцінний досвід. Крила з очима не просто здіймають у повітря, а ведуть свідомо, бо бачать шлях. Це здатність бачити істину та глибше розуміти те, що відбувається. Центральний елемент – кокон або ядро, з якого народжується щось нове", – так детально описує кожен елемент своєї роботи Галина.

Перша робота з цієї виставки, "Пробудження душі", народилася з-під пензля й олівця 2023 року. Тоді майстриня виявила, що володіє таким жанром, як портретна графіка. "Пробудження душі" – це автопортрет, доповнений сакральними символами: алатир, змії, колоски, спіральний вінок, полярна зоря…

Як вдало підмітили відвідувачі виставки, дивлячись на такі картини, мимоволі впадаєш у стан гіпнотичної медитації, адже це не просто красиві роботи на стінах. Вони пронизані інтелектуальними образами, наче пульсують рефлексіями. У них ти бачиш себе, адже дзеркала, великі і малі, є чи не в кожній роботі. У такий спосіб ти ніби зазираєш до потаємних закутків власної душі. А ще наче ведеш безмовний діалог з картиною. "Ви дивитеся на картину, а вона дивиться на вас", – усміхається авторка у відповідь на запитання про велику кількість дзеркал.
Цифрові технології актуально й по-сучасному доповнюють експонати. Відсканувавши QR-коди поряд із роботами, глядач може стати їх частиною. Деякі роботи мають відеотрактування. Авторка називає їх "живими картинами". Спеціально для них було знято відеокліпи з Галиною Салагор у головній ролі. Родзинкою образів художниці стали авторські прикраси, ідентичні до зображених на картинах. Їх мисткиня створила власноруч. За іншими QR-кодами криється таємниця народження витвору. Це той випадок, коли процес не поступається результатові за видовищністю.
Головний експонат виставки – двометрове барельєфне панно "Магічний ліс" – багатошарова робота, що втілює ідею гармонії, містики та взаємозв’язку людини з природою. Це мистецьке творіння не лише заворожує своєю деталізацією, а й спонукає глядачів до роздумів над глибокими сенсами життя.
На запитання, у чому Галина Салагор черпає натхнення, вона відповідає: "Мене надихнув пошук себе. З 19 років я почала ставити собі запитання: "Хто я? У чому сенс мого життя?". За кілька років я змінила багато професій, шукала себе. Помилялася, але не здавалася. Я досліджувала себе. Усі події, які зі мною відбувалися, усі випробування, невдачі, падіння, втрата близьких були потрібні, щоби я могла зібрати неоціненний досвід і передати його людям за допомогою своїх творів. Нічого не відбувається просто так. У всьому є сенс, причини та наслідки".
З-поміж робіт художниці особливо вирізняється композиція "Павутина рамок". За авторським задумом, це простір для роздумів: часто людина заплутана у своїх межах і зв’язках, але завжди має змогу звернутися до себе, щоб усвідомити це або ж вийти за рамки. У центрі павутини – знову ж таки дзеркало. Мисткиня пропонує глядачеві символічно "очистити дзеркало", тобто усвідомити свою роль у світі обмежень і зв’язків, подивитися на себе та своє життя чесно й відкрито, знайти відповіді на запитання, які тривожили давно, та побачити істину.
Роздивлятися картини Галини Салагор хочеться в тиші й інтимно, сам на сам, щоб непомітно для інших поспілкуватися зі своєю душею. Власне, такий задум і мала художниця, адже вона закликає: "Не бійтеся тиші, не бійтеся бути наодинці зі своїми думками, тому що відповіді на ваші молитви зазвичай приходять саме тоді, коли ви перебуваєте в спокої".
Виставка Галини Салагор "Магія відображень" триватиме у Steinbarg Gallery&Cafe (вул. Університетська, 11) до 28 лютого (включно). Вхід вільний.
Більше інформації можна дізнатись на сторінці в Instagram - gali_sefer




