* Реклама
Більшість під час проєктування системи опалення розраховує на компетентність спеціалістів-монтажників, і загалом це правильна стратегія. От тільки правило "довіряй, але перевіряй" ніхто не скасовував. Деякі недобросовісні спеціалісти користуються спрощеною формулою розрахунків (площа приміщення, розділена на 10). І мотивують це тим, що такий принцип розрахунків використовувався з давніх часів.
Більш точно розрахувати потужність системи опалення можна й самостійно.
Розрахунок за площею приміщення з урахуванням тепловтрат
Насправді чинників, які впливають на подібні розрахунки, набагато більше, але їхня сумарна частка невелика, тому ними можна умовно знехтувати. Насамперед визначаємося з типом обладнання: це буде газовий котел, електричний чи твердопаливний (від цього залежить тепловіддача, або спроможність нагріти до певної температури різний об'єм теплоносія).
Алгоритм визначення потужності виглядає так:
- Обчислюємо об’єм повітря в приміщенні, помноживши його площу на висоту.
- Отриманий результат множимо на 41, з огляду на те, що для нагрівання 1 кубічного метра повітря потрібно 41 Вт енергії.
- Ділимо отриману цифру на 1000 (щоб перевести вати в кіловати).
Якщо, наприклад, площа вашої квартири або будинку становить 125 м2, а висота приміщення — 2,8 м, то загальний обсяг повітря буде 125*2,8=350 м3. Щоб нагріти таку кількість повітря, потрібно 350*41/1000=14,35 кВт.
Якщо котел твердопаливний, його потужність має бути збільшена на 25 %, тобто становитиме 17,94 кВт.
Про врахування тепловтрат приміщення
Слід зазначити, що показник у 41 кВт є усередненим коефіцієнтом для будівель із середнім рівнем тепловтрат. Якщо тепловтрати низькі (що характерно для так званих будинків-"термосів", або гарно утеплених приміщень), то коефіцієнт буде нижчим, на рівні 39 кВт.
І навпаки, якщо будинок характеризується великими тепловтратами (горище та зовнішня поверхня стін без утеплення, стіни з одного шару цегли чи бетону), то коефіцієнт збільшуємо до 43 кВт.
У нашому випадку, якщо приміщення з великими тепловтратами, потужність електричного чи газового котла має бути 15 кВт, твердопаливного — 18,8 кВт.
Для гарно утепленого будинку чи квартири маємо 13,65 та 17 кВт відповідно.
Про об'єм теплоносія
Тут усе залежить саме від типу котла. Один кіловат потужності електричного котла здатен нагріти 11 літрів теплоносія (води), газового — 17 літрів, твердопаливного — 25 літрів. Отже, у нашому випадку система опалення повинна мати об'єм теплоносія 160, 245 чи 450 літрів відповідно.
Тобто під час розрахунку потужності котла потрібно також враховувати об'єм теплоносія в системі, для визначення якого потрібно підсумувати об'єми води в радіаторах, трубах та в контурі самого котла.