Натуральний замінник цукру стевія відомий з давніх часів і широко використовується в наші дні. Але чи корисна і безпечна стевія, і чи дійсно ця біодобавка може допомогти вам знизити вагу?
Про це ідеться на сайті
klopotenko.com.
Що таке стевія?
Стевія – це натуральний підсолоджувач, отриманий з листя рослини стевія (Stevia rebaudiana). Виростити та зробити концентрований підсолоджувач власноруч не вийде, він виготовляється з високоочищеного екстракту листя стевії під назвою ребаудіозид А (Reb-A).
Свіже чи сушене листя медової стевії таки може замінити цукор в чаї чи навіть консервації. Стевія містить 0 калорій і вуглеводів, але при цьому у 200 разів солодша за цукор. Саме тому вона дуже популярна серед тих, хто хоче схуднути, а також серед людей з діабетом.
Стевія може мати певні переваги для здоров’я, однак часом її змішують із іншими підсолоджувачами, щоб знизити рівень солодкості та здешевити продукт. Тут з’являються еритрит, декстроза та мальтодекстрин, що мінімізують користь стевії. Тож коли ви купуєте її, уважно читайте склад.
Користь стевії
Питання користі стевії досить неоднозначне через те, що вона рідко використовується в чистому вигляді. Безперечно, певні переваги в неї точно є, однак подальші дослідження не будуть зайвими.
Завдяки нульовому рівню калорій і вуглеводів, вона є класною опцією для тих, хто худне. Ви можете готувати з нею десерти чи підсолоджувати напої, при цьому не додаючи її до добового калоражу. Це вагома перевага.
З тих же причин стевія крутий продукт для людей із діабетом, адже вона не піднімає рівень цукру в крові. У переважній більшості профілактика діабету передбачає обмеження цукру як для людей із діабетом 1 типу на інсулінотерапії, так і для людей з 2 типом. У випадку з 1 типом стевія дає змогу колоти менше інсуліну, з 2 – контролювати бажаний рівень глюкози та лишатися в межах зниженого добового калоражу. Окрім того, певні дослідження в лабораторіях показують, що постійне вживання стевії здатне знизити рівень цукру в крові.
Згідно з дослідженням індійських вчених, порошок листя стевії може допомогти контролювати рівень холестерину. Учасники дослідження споживали 20 мілілітрів екстракту стевії щодня протягом одного місяця, що знизило загальний рівень холестерину без побічних ефектів. Можливо, звичайне непостійне вживання стевії такого ефекту не дасть, але й зарікатися, що користі ніякої не буде – не варто.
Кому можна вживати стевію та в якому дозуванні
Загалом стевія і багато продуктів з неї, зокрема й очищений екстракт, котрий зазвичай продається як підсолоджувач, визнані безпечними для всіх. Разом з тим варто розуміти, що деякі дослідження демонструють різний вплив цього безкалорійного підсолоджувача на певні категорії людей.
Людям з діабетом варто враховувати, що деякі суміші стевії можуть містити інші типи підсолоджувачів, включаючи декстрозу та мальтодекстрин, які можуть підвищувати рівень цукру в крові. Тож безвуглеводна в теорії стевія стає дуже навіть вуглеводною на ділі.
Стевія вважається безпечною для вагітних, але саме в якості концентрованого підсолоджувача. Вплив свіжого чи сушеного листя малодосліджений, тому його краще не використовувати. Стевія також може допомогти зменшити споживання доданого цукру, що може бути особливо корисним для майбутніх мам і дітей.
Однак усюди варто знати міру, навіть із безкалорійними підсолоджувачами. Науковий комітет з харчових продуктів (SCF) і Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (EFSA), визначають прийнятну добову норму споживання стевії – 4 мг на кг маси тіла. Вам ця кількість може видаватися неймовірно малою, але пам’ятайте про те, що малесенька дрібка стевії здатна замінити чайну ложку цукру.
Стевія також може знижувати артеріальний тиск і рівень цукру в крові, потенційно протидіючи лікам, які використовуються для лікування цих станів. Тож зважайте на цей фактор, а краще порадьтеся зі своїм лікарем.
Потенційні недоліки стевії
Хоча загалом стевія не є шкідливою, певні побічні ефекти вона таки давати може. Наприклад, в одному мічиганському огляді зазначено, що підсолоджувачі з нульовою калорійністю, такі як стевія, можуть перешкоджати концентрації корисних кишкових бактерій, які відіграють центральну роль у профілактиці захворювань, підтримці травлення та імунітету.
Інше європейське дослідження показало, що зміни кишкових бактерій можуть негативно впливати на вагу тіла, тригліцериди та рівень ЛПВЩ (хорошого) холестерину – фактори, що регулюють ризики серцево-судинних захворювань. Деякі австралійські дослідження показують, що стевія та інші підсолоджувачі з нульовою калорійністю можуть змусити вас споживати більше калорій протягом дня, але помірне вживання стевії таких ризиків не несе.
Як використовувати стевію в якості цукрозамінника
Стевію можна використовувати замість столового цукру у ваших улюблених стравах і напоях. Дрібка порошку стевії дорівнює приблизно одній чайній ложці столового цукру. Чимало брендів розбавляють стевію іншими підсолоджувачами, щоб зробити її дозування більш зручним.
Ви можете додавати стевію в каву чи чай, домашній лимонад, каші, смузі, йогурти та випічку. Врахуйте, що стевія має легкий посмак солодки, котрий буде відчутний у стравах. Безе, зефір та подібні страви на стевії можуть не вийти. Адже цукор надає продуктам певної текстури, а стевія таких властивостей не має.
Ну а взагалі, підсолоджуйте життя так, як вам хочеться. Експериментуйте зі стравами та рецептами, дослухайтеся до свого організму та смакових рецепторів і, найголовніше, насолоджуйтеся десертами та напоями, чим би ви їх не підсолоджували.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Сьогодні, 17:04
0
160