Щоб легалізувати ринок оренди житла, всіх орендодавців змусили реєструвати відповідні договори в БТІ. Уже з 1 жовтня здати в оренду квартиру не так-то і просто. Це пов'язано зі змінами, що набрали чинності, до Закону України "Про державну реєстрацію майнових прав на нерухоме майно".
Міністерство юстиції своїм наказом №1692/5 від 28 липня 2010 р. зобов'язало реєструвати всі договори оренди в БТІ вже зараз.
Для того, щоб зареєструвати угоду в бюро, необхідно мати на руках завірений у нотаріуса договір оренди, а також оригінали паспортів орендаря і орендодавця. Якщо квартира перебуває в іпотечній заставі, то для її здачі необхідно отримати відповідну згоду банку і також надати цей документ реєстратору БТІ. Втім, детальної інструкції майбутньої процедури ще немає.
Незважаючи на це, для тих, хто не почне працювати легально і не сплатить всі необхідні податки, передбачено штраф у розмірі від 300 до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів, що становить від 5,1 до 34 тис. грн.
Крім цього, спійманому за руку порушнику необхідно буде також заплатити всю суму захованих від держави податків або сісти за ґрати на п'ять років. В той же час механізмів перевірки легальності здачі приміщень в оренду також поки що нема.
Експерти вважають, що ринок оренди намагаються взяти нахрапом "під ковпак". Адже в разі реєстрації договору оренди в БТІ ухилитися від 15% податку, який має бути сплачений за місцем реєстрації орендодавця протягом 40 днів після закінчення кожного кварталу, не вийде.
Введення додаткових платежів позначиться на вартості оренди квартир, яка подорожчає на 15%.
За словами фахівців ринку нерухомості, в договорі оренди навряд чи вказуватиметься реальна ціна здачі квартири. Клерки з БТІ не можуть перевірити реальну вартість договору найму. А громадянин України має право здавати своє житло безкоштовно або за комунальну плату. У зв'язку з цим, в податковій не зможуть розрахувати реальний розмір прибуткового податку. СПДшникам, для яких здача житла є видом підприємницької діяльності, і зовсім турбуватися нічого: ці підприємці, як правило, працюють на єдиному податку і платять фіксовану плату до бюджету.
А для того, щоб не потрапити в поле зору податкової, орендні договори можуть укладатися заднім числом, до набрання чинності нових правил. Зробити це буде нескладно, бо подібні документи, укладені, на термін до одного року, не підлягають нотаріальному посвідченню.
Ще один перевірений метод - назвати орендарів своїми далекими родичами, яким дозволили пожити в апартаментах виключно по доброті душевній і лише за сплату комунальних послуг. Податковим інспекторам доведеться немало попотіти, щоб довести протилежне. Найімовірніше, на держреєстрації орендних договорів наполягатимуть саме квартиронаймачі, навіть незважаючи на те, що вони не несуть ніякого покарання за "нелегальну оренду квартири".
"У орендаря з'явиться право без відома господаря брати виписки з реєстру прав власності і легально реєструватися квартирі, яку винаймають. Власник не зможе продати квартиру до закінчення терміну оренди. А ось для господаря новий порядок обернеться головним болем. Щоб провести реєстрацію договору оренди, потрібно буде подати три витяги з реєстрів: іпотеки, обтяжень і прав власності. Це обійдеться додатково в 500-700 грн.", - розповідає керівник юридичного комітету Асоціації ріелторів України Світлана Бовсуновська.
15-10-2010, 08:44
0
13 317