Найчастіше, період, коли летить тополиний пух, починається у квітні-травні, якщо весна спекотна, а якщо ні, то найімовірніше, алергія на тополиний пух "накриє" чутливих людей у червні. Дізнайтеся, як вона проявляється і що потрібно робити.
Чим небезпечний тополиний пух - алергія чи ні?Клінічна імунологиня-алергологиня, кандидатка медичних наук Маріанна Деркач у коментарі
УНІАН каже, що тополиний пух не є алергеном, але має подразнювальну дію. Він небезпечний тим, що в період, коли цвіте тополя, на нього осідає пилок рослин, інших алергенів, а також речовин, що забруднюють навколишнє середовище.
Коли пух потрапляє на слизову оболонку носа, то в людини, яка хворіє на риніт, цей подразник спричиняє симптоми, як за алергії - люди думають, що в них алергія на тополиний пух. Сам тополиний пух є переносником різноманітних алергенів, він має високу летючість і подразнювальну дію. У цьому випадку можна говорити про алергію на пилок дерев. Є три періоди сезонного алергічного риніту, серед них і весняний поліноз, коли починають цвісти дерева. Він припадає на березень, квітень.
Як проявляється алергія на тополиний пух - симптомиАлергія на тополиний пух має свою чітко виражену симптоматику. У період цвітіння дерев деякі люди можуть відчувати:
закладеність носа;
чхання;
сльозотечу;
подразнювальний кашель.
У таких випадках найчастіше діагностується алергія на пилок берези, вільхи та різних трав. Деркач каже: "Ми помітили, що за останні три роки в пацієнтів алергію на пилок тимофіївки лугової, на злакові трави діагностуємо наприкінці травня, у червні, а раніше це було ближче до кінця літа".
Що потрібно робити, коли тополиний пух почав "атакувати"Деркач дає кілька порад тим, у кого зазвичай спостерігається алергія на тополиний пух, як полегшити стан і простіше перенести несприятливий період:
Коли починаються сезонні алергічні риніти, зокрема, коли є тополиний пух, то необхідно під час перебування на вулиці промивати слизові оболонки носа спеціальними соляними розчинами, які порекомендує лікар. Важливо пам'ятати, що кожен із таких розчинів має свою концентрацію солі. Є й спреї, якими обволікають слизову ділянку носа та запобігають частковому потраплянню подразників на неї.
Також лікар радить носити сонцезахисні окуляри в суху вітряну погоду, щоб запобігати потраплянню алергенів на слизову оболонку ока.
У квартирі чи будинку потрібно використовувати сітки на вікнах, не відчиняти їх у вітряну погоду. Коли люди, які мають алергію на тополиний пух, повертаються з вулиці, то мають промивати слизові ділянки носа. Також бажано приймати душ і змінювати одяг, щоб не ходити вдома в тому, в чому перебували на вулиці.
Чого "боїться" алергія на тополиний пух - препарати та харчуванняДеркач вважає, що алергія на тополиний пух не терпить самолікування:
Треба сходити до лікаря, де буде визначено, про який алерген йдеться, оскільки ми вже з'ясували, що сам тополиний пух лише подразник, і які препарати потрібні для лікування. Якщо це медикаментозне лікування, то йдеться про протиалергійні препарати, які можуть призначатися як топічної, тобто місцевої дії, зокрема, для очей, носа, або системні, тобто загальної дії. Усі вони зменшуватимуть симптоми алергії.
Алергія на тополиний пух також може розвиватися сильніше, якщо неправильно харчуватися. Приміром, при алергії на пилок берези може бути негативна реакція на моркву, селеру, петрушку, горіхи, бо вони мають подібні молекули. У пацієнтів, які вживають ці продукти, може бути оральний синдром подразнення піднебіння та губ - вони можуть свербіти.
Усім пацієнтам, які мають алергію на пилок дерев доцільно уникати вживання кісточкових фруктів - вишня, черешня.
Якщо у пацієнта алергія на пилок злакових рослин, то необхідно утриматися від вживання злаків. Якщо алергія на бур'яни, то треба утриматися від вживання соняшнику та олії з нього.
Чи може бути алергія на тополиний пух через стресЛікар помітив, як проявляється алергія на тополиний пух під час війни - спостерігається збільшення алергічних реакцій у пацієнтів, які були ближче до військових дій. Серед тимчасово переміщених осіб почастішали алергічні симптоми. Це може бути пов'язано як зі стресом, так і з тим, що вони змінили локацію проживання. Збільшилася кількість пацієнтів, у яких відбувається загострення бронхіальної астми на тлі стресу.
Також після надходження в Україну пилової бурі із Сахари почастішали звернення людей із ринітами, хворих на бронхіальну астму. Несприятлива екологічна ситуація негативно впливає на пацієнтів, які мають бронхіальну астму, алергічні риніти, полінози. Вони все частіше звертаються до лікарів і перебіг хвороби в них набагато важчий.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
16-05-2024, 08:57
0
1 564