Майже за сто років існування антибіотики врятували мільйони життів. Однак звикання бактерій до них може повернути нас до тих часів, коли люди вмирали від бактеріальної пневмонії.
Про це розповідає клінічний фармацевт відділу інфекційного контролю Чернівецької обласної лікарні Марія Ежнед.
"Антимікробна резистентність є однією із серйозних загроз для охорони здоров’я, що пов’язана із надмірним використанням антимікробних препаратів. Резистентність, що стрімко розвивається, призводить до втрати ефективності антимікробних препаратів, ускладнює, а іноді й унеможливлює лікування інфекційних захворювань. Саме тому боротьба з антибіотикорезистентністю – це клопіт не лише лікарів, а й пацієнтів: лікарі мають призначати антибіотики лише в тих випадках, коли вони необхідні. Пацієнти ж мають правильно приймати ліки – саме так, як сказав лікар, – пояснює Марія Ежнед.
Лікарка наголошує, що дотримання схем лікування та коректності дозування дасть змогу зупинити розвиток антибіотикорезистентності.
Чотири поширені міфи про антибіотикиМіф 1. Антибіотики можна використовувати для лікування будь-якої інфекціїФакт. Дії антибіотиків піддаються лише мікроорганізми, чутливі до них, – бактерії. Тож антибіотиками лікують лише захворювання бактеріального походження, їх не застосовують у разі вірусних інфекцій, наприклад, COVID-19.
Міф 2. Якщо я забув прийняти дозу антибіотиків, я можу прийняти одразу подвійну
Факт. Дотримуватися призначеного лікарем дозування важливо для підтримання певної концентрації препарату в крові. Якщо вона знижується, шкідливі бактерії виживають і стають резистентними до цього антибіотика. Якщо ви пропустили дозу, важливо прийняти її якомога швидше.
Міф 3. Можна припинити прийом антибіотиків, щойно покращиться самопочуттяФакт. Треба дотримуватися порад свого лікаря та продовжувати лікування антибіотиками протягом усього часу, визначеного спеціалістом. Навіть якщо ви почуваєтеся краще.
Міф 4. Можна "допити" антибіотики, що залишилися від попередніх призначень, або попросити потрібні ліки у друга (сусіда)Факт. Не можна використовувати антибіотики, що залишилися від лікування попереднього захворювання без призначення лікаря. Так само не можна вживати ліки, призначені іншим особам.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
23-03-2024, 22:39
0
1 558