На Буковині в селі Годилів у місцевій школі відкрили протирадіаційне укриття. На його капітальний ремонт витратили понад 7,3 мільйона гривень.
Про це повідомляє кореспондент molbuk.ua.
Кошти на проведення капітального ремонту використали з державної субвенції. Розмістили його на території Годилівського закладу середньої освіти І-III ступенів. У школі навчається 421 учень.
"Багато зусиль докладено і громадою, і школою. Укриття доступне для маломобільних людей. Воно просторе і відповідає усім безпековим нормам. Тут одночасно може перебувати 800 людей. Всі, хто проживає поруч можуть скористатися укриттям у разі загрози з боку Росії. Безпека навчального процесу та школярів – головне завдання для нас", - говорить начальник Чернівецької обласної військової адміністрації Руслан Запаранюк.
Ремонт тривав близько двох місяців.
Також капітальні ремонти провели ще в семи укриттях на території області – у Недобоївській, Глибоцькій, Вашківецькій, Новодністровській, Путильській, Мамаєвецькій та Банилівській територіальних громадах. Загалом на цей проєкт було витрачено понад 35 мільйонів гривень. 25 мільйонів – гроші з державного бюджету, а десять мільйонів – з бюджету місцевих громад.
На укриття в школі в Годилові витратили майже сім з половиною мільйонів гривень, з яких більша частина – кошти з державної субвенції. Частину коштів – понад півтора мільйона – надала Великокучурівська територіальна громада.
До ремонту в школі було укриття, але не таке велике.
"У певних приміщеннях були умови, проте ми розширили укриття. Деякі приміщення, де зараз люди мають змогу перебувати під час тривоги, були складськими. До того ж плануємо і далі розвиватися в цьому напрямку. Ми вже розробили проєктно-кошторисну документацію на укриття в селі Тисовець біля школи", - каже голова Великокучурівської громади Василь Тодеренчук.
Відтепер в укритті є два входи, які оснащені підйомниками для маломобільних груп населення. Окрім того, в укритті відтепер є нова вентиляційна система. У кімнатах розмістили нову техніку – принтери, інтерактивні дошки, ноутбуки та навіть велотренажери.
"До ремонту ми використовували лише одне велике приміщення та одну ресурсну кімнату. Всі інші кімнати не були придатними до використання. Після ремонту в нас з’явилося два навчальних приміщення, психологічна кімната для діток. У приміщенні, де колись був тир, тепер великий зал, де можна навіть проводити якісь шкільні заходи. До ремонту в нас не було вбиралень, тепер, окрім них, є душові кімнати та вмивальники", - розповідає директорка школи Марта Головряк.
Також дітки можуть весело та активно провести час – є іграшки, настільні ігри, м’ячі тощо. Укриття буде працювати цілодобово.
"Ми призначили відповідальну людину, яка живе поруч. У разі тривоги вона відкриває укриття", - зазначила директорка.
Загалом 92% шкіл на Буковині забезпечені укриттям.
"Решта шкіл будувалася без укриттів, тому це більш дороговартісні проєкти, проте намагатимемося їх втілювати", - говорить Р. Запаранюк.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.