Найбільш помітні зміни у цінах на сезонні овочі. Щоби дізнатися, як змінилися ціни, йду на ринок "Центральний" у Чернівцях.
Ще на початку жовтня вартість помідорів складала 20-30 гривень за кілограм. Зараз їх можна придбати за 50-60 гривень. Огірки за місяць подорожчали з 40-50 гривень за кіло до 70-90, йдеться публікації "МБ".
– Усе дорожчає. Йдемо до зими. Огірки та помідори зросли в ціні, бо зараз вже нічого немає з городу. Починаємо продавати продукцію з теплиць та імпортну. Також трохи подорожчав перець: 30-35 коштує зелений і 50-55 червоний. Ось цей червоний, закарпатський, коштує 90 гривень. Капуста цвітна – 65 гривень за кіло, броколі – 50 гривень. На них теж зросли ціни. Шампіньйони – 110 гривень. Слава Богу, не дорожчає борщовий набір – морква, буряк, цибуля. Картопля – 15 гривень, капуста також – 15, – каже продавчиня Надія.
Подорожчали також кабачки й баклажани. Кілограм синіх можна купити за 18-25 гривень, а от кабачків – за 70-75 гривень за кілограм.
Підходжу до іншого прилавка.
– Дорожчає перчик, помідорки, огірочки. Це те, що наше і вже закінчується. Починаються імпортні кабачки й баклажани. На баклажани ще ціна нормальна – 25 гривень, а от кабачки привезені з Туреччини, то вони вже по 75 гривень за кіло. Помідори вже тепличні, тому й дорожчають – зараз 65 гривень за кіло. Трохи дешевше вартують помідори-сливи – 50-55. Морква, цибуля, буряк ще тримаються в ціні – 15-20 гривень. Капуста – 15-20 за кіло, – каже пані Інга.
Подорожчали трохи за цей місяць і яйця – від 5,50 і аж до семи гривень.
– Зараз осінь, холоднішає щотижня, відповідно, кури стали менше нестися. Корми подорожчали. Це все і впливає на ціну, – каже продавчиня Наталія.
Які продукти здорожчають найближчим часомОчільник парламентського комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр ГАЙДУ припускає, що найближчим часом здорожчають овочі, фрукти й молочна продукція. За його прогнозом, ціна на овочі та фрукти поступово буде підвищуватися на 5-10% щомісяця. Вартість молочної продукції також зросте, однак некритично – на 3-5%.
– Традиційно восени починає зростати ціна на овочі та фрукти, адже під час холодів їх потрібно зберігати у спеціалізованих сховищах. Це призводить до зростання собівартості виробництва й зменшення пропозиції. Господарства, що не мають таких сховищ, намагаються до початку холодів реалізувати свою продукцію, а господарства, в яких є склади, намагаються розтягнути їхню реалізацію в часі і продавати, коли ціна буде вищою, – пояснив О. Гайду.
Рекордсменом зі зростання цін будуть курячі яйцяУ Комітеті з питань аграрної та земельної політики ВРУ прогнозують, що рекордсменом зі зростання цін цього року будуть курячі яйця. Традиційно ціна зросте до Новорічних свят: орієнтовно десяток буде коштувати 75 гривень.
– Велика частка яєць в Україні виробляється саме в невеликих господарствах. Зараз ми перебуваємо в точці, коли зменшується пропозиція від домогосподарств і ціна починає зростати, – пояснили у відомстві.
Які овочі та фрукти злетять у цініЗа прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, у жовтні-листопаді ціни на яблука можуть зрости до 18-20 грн/кг, виноград – до 100 грн/кг, апельсини – до 80 грн/кг, банани – до 50 грн/кг.
Також можуть здорожчати капуста білокачанна, буряк, цибуля ріпчаста, морква, та картопля – на 12-15%.
Ці категорії продуктів зростуть у ціні у зв’язку зі зростанням вартості зберігання, підвищення тарифів на електроенергію та цін на пальне.
Що буде з м’ясом Радник директора з агропромислового комплексу гуртового ринку сільськогосподарської продукції "Шувар" у Львові Іван СТЕФАНИШИН прогнозує підвищення вартості м’яса свинини й птиці. Причиною експерт вважає брак ресурсу.
– Україна втратила селекційно-племінну роботу, знищено 16 породних ліній у свинарстві та ВРХ, відчуваємо повну залежність від імпорту, – додав експерт.
За прогнозами науковців, м’ясо до кінця осені здорожчає до 5%.
Борошно та крупиАналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Валентин ЛІТВІНОВ запевняє, що катастрофічного зростання вартості борошна та круп не буде. Однак він допускає коливання цін через здорожчання перероблювання.
Які продукти впадуть у ціні
В Інституті аграрної економіки зазначають, що в жовтні-листопаді ціни на крупи та борошно залишатимуться незмінними, а гречка взагалі може здешевшати ще на 5-7%.
Також можливим є здешевлення олії соняшникової та цукру.
Молочні продукти
Серед молочних продуктів найбільше подорожчання і дефіцит очікується щодо вершкового масла. Воно може зрости в ціні на 20-25%.
Як зазначив аналітик молочних ринків Максим Фастєєв, на вартість молочної продукції впливає динаміка закупівельних цін сирого молока, які з серпня по жовтень підвищилися на понад 15%.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
5-11-2023, 20:18
0
24 860