RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |



На сьогодні в країнах Євросоюзу, за приблизними підрахунками, перебуває понад шість мільйонів переселенців із України.
Управління Верховного комісара ООН закликало уряди цих країн не примушувати біженців повертатися на Батьківщину.
Як їм зараз живеться і що змінилося від початку війни, розповідають чернівчани, які перебувають в Польщі, Німеччині, Чехії.



"З роботою проблем немає"

Українські біженці в Польщі можуть втратити частину соціальних допомог у 2024 році.

– Польща допомагає українцям, але не коштами. Соціальних виплат у принципі немає. Зате біженцям забезпечено доступ до безоплатної державної медицини (певний перелік послуг), навчання дітей у школах та університетах. На українців також поширена та звана програма "500+". Це щомісячна виплата на кожну дитину по 500 злотих (близько 4500 гривень). Цього цілком вистачає для дитини. Я теж отримую ці кошти на сина. Як платник податків (працюю офіційно), маю таке право. Можливі виплати через інвалідність, але для цього треба відмовитися від українських виплат, – розповів чернівчанин Ігор. – Водночас українцям спрощено процедуру працевлаштування. Тобто підхід у Польщі такий: біженцям ми раді, але забезпечуйте себе самі, для чого створено відповідні умови. Так що треба працювати. З роботою проблем немає. Це насамперед заводи й склади, але вибір є. Важко доводиться матерям з кількома дітьми чи дітьми з інвалідністю, яких немає з ким залишити. Також самотнім літнім людям, які вже не можуть працювати. Чув, що приїжджають нові переселенці з України, хоча таких знайомих не маю. Також знаю, що багато біженців їдуть з Польщі до Німеччини або Нідерландів, бо там більші соціальні виплати, забезпечують житлом. Тут щонайбільше можна отримати кімнату в гуртожитку. Тому переважна більшість українців самостійно винаймає житло.

Ольга Ковальчук із сином Денисом виїхали до Польщі на початку війни.

"Син пішов до польської школи, а я почала працювати. В Україні закінчила медичний коледж, тому вирішила спробувати влаштуватися за спеціальністю. Мене взяли на двомісячний випробувальний термін в місцеву лікарню. Там я добре зарекомендувала себе, зараз працюю постійно, – каже жінка. – Щоби їздити на роботу, придбала авто, щоправда, не нове. На вихідні ходжу прибирати будинок заможної польської родини. Коштів на проживання нам вистачає. Ще й відкладаю трохи, щоби придбати квартиру в Чернівцях. Після війни обов’язково повернуся додому".

"Урізали соціальні виплати"

Вікторія Руснак перебуває в Німеччині з мамою і двома дітьми.

– Спершу рік ми були в Польщі, а потім переїхали сюди. Українським біженцям не потрібна віза. Отримали дозвіл на тимчасове перебування в Німеччині. Він дає право на працевлаштування, соціальні виплати, медичне обслуговування, навчання дітей. Щомісяця отримуємо грошову допомогу – по 400 євро на кожного члена сім’ї (загалом 1600 євро). Живемо в будинку, за який платить держава, – запевнила Вікторія. – Я влаштувалася працювати в готель покоївкою. Старший син навчається в університеті, молодший ходить до школи. Мама не працює, доглядає за домом, готує їсти. Грошей на проживання цілком вистачає. Я також ходжу на мовні курси, щоби вивчити німецьку. Поки що всі соціальні виплати українцям у Німеччині збережені. Але наступного року їх збираються трохи зменшити. Таким чином хочуть змусити біженців йти працювати, бо чимало з них живуть на соціальних виплатах.

Українським переселенцям у Чехії надають статус тимчасового захисту з правом на соціальні виплати, працевлаштування, доступ до освіти й медичної допомоги.

– Нині в Чехії вже немає такої матеріальної підтримки, як була на початку війни, – все врізали, – запевнила чернівчанка Ірина Шведик. – Тоді надавали різні соціальні виплати, житло або оплачували оренду. Зараз навіть гуртожитки вже не безкоштовні. Хоча збережені виплати дітям, пенсіонерам, особам з інвалідністю, вагітним. Мій чоловік приїхав до Чехії ще до війни, працює на заводі. Я працювала в кав’ярні та парку розваг. Дочка ходить у школу. Орендуємо квартиру, на яку витрачаємо половину зарплати. Роботи в Чехії багато. Це здебільшого низькокваліфікована праця в магазинах, готелях, догляд за літніми людьми, прибирання. Тому жінкам із вищою освітою, які мали в Україні престижну роботу, доведеться забути про це. Хоча є випадки, коли українки влаштовувалися за спеціальностями: бухгалтерами, адміністраторами, медсестрами. Деякі знайомі з малими дітьми, які не могли тут працювати, повернулися в Україну. Чула, що на підприємствах почали скорочувати українських чоловіків. Мотивують це тим, що вони повернуться додому, тому немає сенсу вкладати кошти в підвищення їхньої кваліфікації. Приїжджають нові біженці з України, просять допомогти з роботою й житлом. Для них збирають одяг, взуття, продукти. Але такого напливу, як це було раніше, вже немає. Інколи побудуть тут трохи й переїжджають в іншу країну.

До теми
За даними ООН, у Німеччині знайшли прихисток близько одного мільйона 70 тисяч українців, у Польщі – майже 993 тисячі.
Третє місце посідає Чехія, де проживає майже 361 тисяча біженців.

Найбільші розміри фінансової допомоги українським переселенцям надають у Великій Британії, Німеччини, Франції, Швейцарії, Чехії, Норвегії, Бельгії та Ірландії.


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
21-10-2023, 18:21
Коментарів 0 Переглядів 36 958


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.