RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » новини » Ще видніється купол Темплю: у мережі з'явилося архівне відео Чернівців 1939 року


У мережі з'явилося архівне відео вулиць, площ та загальної панорами Чернівців 1939 року.

Його на своїй фб-сторінці опублікував депутат міськради Олексій Каспрук, пише molbuk.ua



На відео можна побачити, як вулицями міста курсує тролейбус. А також видніється Темпль (нині - кінотеатр "Чернівці"), який був урочисто відкритий 1877 року. Як відомо, у роки Другої світової війни Темпль підпалили, стіни будівлі встояли, проте внутрішнє оздоблення та покрівлю купола було знищено. Відповідальність за це лежить на німецьких та румунських військах, що зайняли місто 5 липня 1941 року.

Радянські чекісти теж намагалися знищити споруду синагоги, яку підірвали у 50-х роках. Зовнішні стіни будівлі встояли, проте купол було знесено. До будівлі, відбудованої в уцілілих стінах, додали четвертий поверх і двосхилий дах з фронтоном, і в 1959 році в ньому було відкрито кінотеатр "Жовтень", перейменований в 1992 році в "Чернівці". Сучасна будівля мало схожа на колишню, хоч і зберегла деякі його зовнішні обриси.



На відео можна побачити кадри з парку - нинішнього Центрального парку імені Шевченка, центральних вулиць, Резиденції митрополитів Буковини і Далмації.

Також відомо, що саме цього року, у лютому 1939 році, у Чернівцях почав курсувати тролейбус.

За даними вікіпедії, з 1938 по 1940 рік Чернівці входили до Сучавського цинуту. Наприкінці румунського панування Чернівці стали потужним економічним центром. 1936 року тут працювало 155 великих та 61 мала фірма.

У червні 1940 місто та вся Північна Буковина були анексовані у Румунії Радянським Союзом і увійшли до складу УРСР. У Чернівцях відбулися величезні зміни в національному складі населення: німців переселено 1940 до Німеччини, частина румунів переселилася до Румунії. Коли Німеччина напала на СРСР, 6 липня 1941 румунські та німецькі війська зайняли місто. Чернівці стали адміністративним центром губернаторства Буковина.

Німці за допомогою румунської поліції вбили чи депортували до Трансністрії більшість єврейського населення. Було зруйновано синагогу, мости через Прут та ін. Цілковито розгромлено українське і єврейське громадсько-культурне життя, багатьох діячів заарештовано. Проте завдяки діяльності мера Чернівців Траяна Поповича від депортацій та знищення було врятовано близько 20 тисяч чернівецьких євреїв.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Галина Олійник
1-10-2023, 14:40
Коментарів 5 Переглядів 11 702

Hаписав: Чернівчани, Коментарів: 0, Новин: 0, 1 жовтня 2023 21:22
В новині:
Якщо Молодий Буковинець відкрито написав, що СРСР, анексував Буковину в Румунії - це серйозно народ!!!
Україна правонаступник СРСР. Значить по вашій логіці ми перебуваємо під анексією.
Так могло звісно бути, але Румунія визнала Українські кордони.

Hаписав: Чернівчанин, Коментарів: 0, Новин: 0, 1 жовтня 2023 23:38
В новині:
Цитата: Чернівчани
Якщо Молодий Буковинець відкрито написав, що СРСР, анексував Буковину в Румунії - це серйозно народ!!!
Україна правонаступник СРСР. Значить по вашій логіці ми перебуваємо під анексією.
Так могло звісно бути, але Румунія визнала Українські кордони.

Лікуйся.

Hаписав: Чернівчанка, Коментарів: 0, Новин: 0, 2 жовтня 2023 07:08
В новині:
Цитую "Наприкінці румунського панування Чернівці стали потужним економічним центром. 1936 року тут працювало 155 великих та 61 мала фірма.

У червні 1940 місто та вся Північна Буковина були анексовані у Румунії Радянським Союзом і увійшли до складу УРСР. "

Не розумію від чого другий коментатор пропонує лікуватися.

Ви що думаєте, що заядливі патріоти відмовляться від румунського громадянства?
Не для того щоб жити в Румунії, а для того щоб утекти вільно в Європу.
Повернення до Румунії тепер не на часі, але однозначно на громадянство мають право претендувати усі хто тепер проживає на Буковині. Навіть ті, чиї батьки та діди не були румунами. Румунія має визнати усі наші права на приватну власність, посвідчення водія, дипломи вже визнала і усі решта документи.
Має надати два роки щоб працівники державних структур змогли вивчити і підтягнути румунську. Бо загальні фрази знають усі, але так щоб вільно розмовляти не зовсім усі.
Одним словом, дискусія можлива.

Hаписав: Спостережливі, Коментарів: 0, Новин: 0, 2 жовтня 2023 07:57
В новині:
Те відео гуляє Інтернетом декілька років, але є питання для роздумів. Хто його бачив до тепер, той знає що румунського прапора на ньому не було. Тут акцент зроблено або рашистами, які проштовхували постійно Romania Mare, або самими румунами.
Україна ще тримається. І в Україні ще є сили триматися. Якщо звісно НАТО не відмовиться від допомоги. Бо тоді нас чекає доля Білорусь.

Hаписав: Спостережливі, Коментарів: 0, Новин: 0, 2 жовтня 2023 08:02
В новині:
Якщо в Україні буде втілено сценарій Білорусь, це буде не довго. Московські попи все зіпсують. Вони вже складають списки неугодних. І вони не Богу служать, не росіянам, а своїм не побоюся слова, кримінальним інтересам.


Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.