Кожна жінка мріє зберегти привабливість та енергійність якомога довше. Однак краса залежить не лише від догляду за зовнішністю, а й від стану здоров’я.
Багато жінок вірить в те, що не потрібно відвідувати гінеколога, якщо немає жодних скарг. Звертаються до лікаря лише тоді, коли самопочуття значно погіршується. Особливо гостро ця проблема постає нині, коли в країні війна, і жінки, перебуваючи у хронічному стресі, не дбають про власне здоров’я.
– Щорічний гінекологічний огляд для жінки будь-якого віку є обов’язковим, навіть якщо скарги відсутні, – говорить
Ігор ПАСТЕРУК, лікар-гінеколог гінекологічного підрозділу Чернівецької обласної клінічної лікарні. – У медицині такі огляди називають онкопрофілактичним скринінгом. Хоча лікарі підбирають перелік обстежень для кожної жінки індивідуально, є основні рекомендації:
- Огляд жінки та проведення ПАП-тесту (рідинна цитологія). Це дослідження потрібне для виявлення раку шийки матки. Здоровим жінкам ПАП-тест слід проходити 1 раз на рік, а якщо є якісь захворювання статевих органів, то частіше (раз на 3 чи 6 місяців).
- Кольпоскопія. Це огляд жіночих статевих органів за допомогою кольпоскопа (медичного оптичного або відео приладу), який дозволяє помітити мінімальні зміни навіть тоді, коли ПАП-тест нічого не виявляє. За необхідності гінеколог бере частину тканин (біопсія) на дослідження. Кольпоскопія незамінна для діагностики передракових хвороб та раку на ранній стадії.
- УЗД молочних залоз. Це другий за важливістю метод. Здійснювати УЗД слід у першій половині менструального циклу. Оптимальним вважається період із 6 по 12 день.
- УЗД органів малого тазу. Хоча виконувати це дослідження можна в будь-який день циклу, багато гінекологів вважають більш інформативним УЗД, виконане на 8-12 день. Метод допомагає вчасно виявити захворювання матки (ендометріоз, фіброміоми тощо).
За словами Ігоря Петровича, є невідкладні ситуації, коли допомога лікаря потрібна негайно.
– Наприклад, це біль у животі чи в статевих органах – гострий або дуже сильний, – пояснює лікар. – Не можна зволікати з гінекологічним оглядом, якщо у жінки з’явилася сильна кровотеча під час менструації. Сильною вона вважається, коли доводиться використовувати понад 4 тампони або прокладки протягом дня, менструація триває більш ніж 8 днів або раптом з’явилися згустки у виділеннях. Також небезпечними є будь-які виділення крові з піхви поза менструацією.
Не варто відкладати гінекологічний огляд, коли з’являються інші скарги, навіть якщо вони турбують менше (рясні виділення, поява неприємного різкого запаху або незвичайне забарвлення). Будь-які нові, незвичні симптоми вказують на проблеми в жіночій репродуктивній системі та потребують лікування. Одна з найпоширеніших помилок жінок – це припинення відвідування гінеколога після настання клімактеричного віку (коли менструальна функція завершилася). Часто у таких пацієнток виявляють захворювання, які мають "запущений" характер та потребують більш інтенсивного лікування.
Якщо приходити до гінеколога хоча б раз на рік, будь-яке захворювання можна виявити на ранній стадії та вчасно вилікувати. Саме тому профілактичні огляди надзвичайно важливі для жіночого здоров’я.
Важливо! Знайти "свого" лікаря не завжди вдається з першого разу, тож інколи доводиться відвідати кількох спеціалістів, щоб знайти саме того, з яким Ви почуватиметеся комфортно. Краще, коли ці пошуки відбуваються під час профілактичних оглядів, коли Вас нічого не турбує, ніж у разі екстреної ситуації, коли, окрім тривоги за власне здоров’я, ще додається тривога через візити до лікаря, з яким некомфортно. Тривалі довірливі стосунки можуть сприяти відкритому спілкуванню та полегшити обговорення будь-яких проблем зі здоров’ям, які можуть виникнути в майбутньому. Краще, якщо проблему виявили на початковому етапі і є достатньо часу та можливостей її швидко та ефективно вирішити без зайвих тривог.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
27-09-2023, 22:52
0
2 863