Фото ілюстративне з відкритих джерел
На Буковині пенсіонерки в селах наймаються на збір урожаю, щоби заробити на прожиття.
Про це йдеться у публікації "МБ" від 31 серпня, пише molbuk.ua
За годину - 70 гривень
74-річна Надія Іванівна із села Сокирянської громади разом із "подругами по праці", як вона їх називає, ходить до односельчан на городні та садові роботи. За годину отримує 70 гривень (або 80, якщо без обіду).
"Почала так працювати років три тому. Ідемо до тих, хто кличе: навесні – сапати город, влітку та восени – збирати врожай. От сьогодні сусідка запросила: "Дівчата, ви завтра вільні? Ідіть до мене помідори вибирати". Так і виживаємо. Бо що тієї пенсії у три тисячі гривень? Що на неї можна купити? Заплатити за газ, світло – і бувай здоров. А на ліки вже нема. Ми з чоловіком "сердечники", нам майже щомісяця треба навідуватися до лікарні й купувати ліки, інакше справи кепські. А вони дорожчають мало не щотижня. Зараз ще дрова треба на зиму заготувати. Хата у селі потребує всього", – каже пані Надія.
У селі багато таких "заробітчан", зауважує жінка. Це переважно старші люди.
"Є різного віку: по 60 років, і такі, як я, і старші. Хто відчуває, що ще щось трохи може, то йде. Одна 83-річна жінка молодим каже: "Ви, як не годні, то йдіть додому, а я буду робити". Молодь не дуже до цього. Кажуть, що вони – комп’ютерні люди".
Жінки виходять на роботу о 5-6-й ранку і працюють до полудня. Розпал спеки перечікують у хатах, а надвечір знову беруться до роботи.
"На полуницю вже о 5 ранку треба бути. Вибираємо ягоди до полудня. Потім годинку-дві можна поспати. Дітей малих немає, ми з дідом ні перед ким не відчитуємося, тож можемо й відпочити. Колись тримали по дві корови. Тепер вже не годні з тими коровами впоратися. Мали паї, сади, зараз залишився лише один пай, який тримаємо, щоби свиням ячменю посіяти. Та ще городу 50 соток. Ото й уся господарка", – каже Надія Іванівна.
"Треба працювати на совість, бо більше не наймуть"
Жінка жартує, що у неї своє "море": помідорне, черешневе, полуничне.
"Полуниця – це дурне діло, голова тільки вниз і вниз. А ще треба уважно дивитися, щоби не пропустити. Це ж соромно буде, що старі люди, і позалишали полуницю. За нами не те що перевіряють, але все одно треба на совість працювати. Бо як робиш на совість, то люди ще тебе попросять прийти. А як ні, то навіть "добрий день" не схочуть сказати", – розповідає співрозмовниця.
У розпал збору урожаю "бригада" виходить працювати щодня, адже господарям, які їх наймають, треба швидко зібрати городину та садовину і спродати її. Коли ж немає такого поспіху, жінки працюють раз на кілька днів.
За день бригада з десяти людей може зібрати урожай із гектара городу.
"Але й то важкувато. Весь час головою вниз. Скільки можна? Стаємо, відпочиваємо. Ніхто не ганяє, люди розуміють, що в такому віці зігнутому весь день не так легко. Є хазяї, які кажуть: "Дівчата, ставайте відпочивати!" А деякі нічого не говорять. Хочете, мовляв, самі ставайте і відпочивайте, води випийте, пройдіться, розімніться", – розповідає робітниця.
Надія Іванівна каже: поки має сили, буде ходити на такі підробітки.
"Дякувати Богу, що ще дає здоров’я. Бо так хоч маю якусь копійку. А якщо переплести ноги і сидіти вдома, то що з того?" – підсумовує жінка.
Онук заробляє гроші на пальне для скутера
Товаришка Надії Іванівни 65-річна пані Світлана теж зазначає, що на пенсію прожити нелегко: "Треба купити цукор, олію. Світло, газ дорогі. Та й дітям хочеться часом плече підкласти. На щастя, у таких селах, як наше, де на кожному кроці – помідори, черешні, яблука, полуниця, – людина не пропаде, вона завжди може заробити".
Садовину пенсіонерки обривають, стаючи на драбину. Часом і на дерево вилазять.
"А що вдієш? Якщо мені вже платять за роботу, то маю відпрацювати як слід", – вважає пані Світлана.
Жінка залучила до роботи й 12-річного внука. А той ще й однокласників привів.
"Він має скутер. Як кожен хлопчик, хоче кататися. А бензин дорогий. Тато його поставив перед фактом: хочеш кататися – маєш на це заробити. Тож онук іде зі мною, чотири-п’ять годин працює – і має собі гроші. Треба заправити скутер – витрачає свої гроші. Тож він зацікавлений у роботі", – ділиться пані Світлана.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram