Культурно-мистецький центр імені Івана Миколайчука – одна із найпопулярніших культурних локацій у Чернівцях. Тут вперше показали фільм "Памфір", а за кілька тижнів відбудеться допрем’єрний показ української стрічки "Довбуш".
У серпні в центрі Миколайчука прийматимуть великий Одеський кінофестиваль.
Як можна зробити культуру популярною та прибутковою і як далі буде розвиватися культурно-мистецький центр імені Івана Миколайчука, "МБ" розповіла його директорка Тетяна Д’яченко.
Миколайчук ОPEN зробили міжнародним кінофестивалемКоли кінотеатр імені Івана Миколайчука реставрували, було багато дискусій, якого напрямку заходи відбуватимуться у закладі. Зараз культурно-мистецький центр намагаються підлаштувати під різні напрямки, щоб він був багатофункціональними. Тому, окрім культурних заходів, тут проводять бізнес-форуми, благодійні та соціальні проєкти.
– Два роки тому я почала працювати у культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука як заступник директора. І цей заклад був далеким від того, яким він є зараз, – каже Тетяна Д’яченко. – У кінозалі не було нормального освітлення, не працював кіноапарат. Роботи було дуже багато. Свою діяльність наша команда розпочала наприкінці квітня, а 15 червня провели перший потужний захід "Миколайчук ОPEN". Усе вдалося, у нас були вистави, диспути з приводу творчості. Це був виклик, з яким впоралися. Але ми не зупиняємося і сьогодні. Минулого року змогли зробити кінофестиваль "Миколайчук ОPEN". Цього року зробили його міжнародним, успішним, рейтинговим. Завдяки цьому фестивалю дуже багато людей приїхало до Чернівців. Започаткувалися нові проєкти, наприклад, режисер Ахтем Сеітаблаєв вирішив зняти фільм про Чернівці. Більше продюсерських центрів розглядають Чернівці як локацію для кінознімання.
Культурні діячі усієї України завдяки кінофестивалю "Миколайчук ОPEN" звернули увагу на наш культурно-мистецький центр. Зараз вони провокують багато переглядів, допрем’єрних показів фільмів саме у культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука.
За планом, у нас мало проводитися 34 заходи на рік, але іноді на місяць маємо 50 заходів. За цих пів року ми майже виконали річний план з прибутку.
"Сподіваємося на аншлаги на кінопоказах"З 19 серпня у культурно-мистецькому центрі ім. І. Миколайчука відбудеться ще одна потужна подія – Одеський кінофестиваль. Торік Одеський кінофестиваль відбувався за кордоном. Цього року він повертається і відбуватиметься в Одесі та Чернівцях.
– Минулого року продюсер кінофестивалю "Миколайчук OPEN" Олексій Гладушевський запросив директорку Одеського міжнародного кінофестивалю Анну Мачух на наш фестиваль, – продовжує Тетяна Д’яченко. – Їй сподобалася локація, Чернівці й так зародилися думки, що варто повернути Одеський кінофестиваль в Україну. І він повернувся. Кіноіндустрія в Україні асоціюється з Одеським кінофестивалем, і він популярний. Чернівці готуються прийняти такий великий фестиваль. Будуть покази в Одесі, але основна частина кінофестивалю пройде у нас. Фестиваль триватиме дев’ять днів. Для його проведення залучать центр І. Миколайчука, а також приміщення колишнього кінотеатру "Чернівці". А загалом заходи хочуть провести на чотирьох локаціях у Чернівцях.
Багато хто нас критикує, що проведення цих фестивалів — це витрачання коштів. Але сюди приїжджає багато митців з-за кордону, і вони везуть додому меседж, що, попри війну, українці живуть, працюють, творять, тож їм варто допомагати. Крім того, у Чернівці на кінофестивалі приїжджає багато туристів, а це теж кошти для міста. Наприклад, на Одеський кінофестиваль в Одесі приїжджало до ста тисяч відвідувачів. Звісно, у Чернівцях буде менше, але ми теж очікуємо значну кількість людей. І сподіваємося на аншлаги на кінопоказах. Я знаю, що на Одеський кінофестиваль ще у травні почали замовляти готелі у Чернівцях.
Фільми показують без попкорнуТетяна Д’яченко вважає, що завдяки Одеському кінофестивалю культурно-мистецький центр імені Івана Миколайчука отримає ще більший поштовх.
– Уже всі представники кіноіндустрії знають, що варто їхати до Чернівців, бо тут є зали, де показують якісне кіно. За відгуками, у центрі Миколайчука маємо один із найкращих проєкторів у країні. А це надважливо для людей, які його виготовляють, – пояснює Тетяна Д’яченко. – У нас проводиться багато фестивалів, показують справді хороше кіно. Зараз усі найгучніші прем’єри, які відбуваються в Україні, показують у центрі Миколайчука як допрем’єрні. Ми вибороли своє право на те, щоб показувати фільми першими в Україні.
Тетяна Д’яченко зізнається, що у культурно-мистецькому центрі ім. І. Миколайчука не планують показувати фільми, які виходять масово у прокат. І це свідоме рішення.
Кінопрокат не є дуже прибутковою справою, цей бізнес більше тримається на кока-колі та попкорні. У центрі Миколайчука не їдять попкорну під час перегляду фільмів, і це було наше рішення. Хочемо привчити чернівчан, що це мистецький заклад. І глядачі це розуміють і підтримують. Тому то наша маленька перемога — привчаємо до кіно як до мистецтва. Ми бачимо у себе на заходах багато молоді, і це тішить.
Ми не показуємо фільми, як у звичайних кінотеатрах. Це вже вважається кінопрокатом, і тут дуже жорсткі умови договорів, суворо регламентована кількість сенсів, час їхнього показу. Це не дозволяє коригувати заходи, які ми проводимо. Нам не хочеться просто "запопсити", а прагнемо витримати свій стиль. Чернівці зробили правильний вибір, що мають такий рейтинговий заклад як культурно-мистецький центр імені Івана Миколайчука.