У суботу, 10 липня, Верховна Рада ухвалила закон про місцеві вибори. За законопроект "Про вибори депутатів Верховної Ради Криму, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів" проголосувало 259 депутатів.
Цим документом визначається, що місцеві вибори повинні проходити за мажоритарно-пропорційною системою без участі блоків політичних партій.
Зокрема, вибори депутатів сільських, селищних рад, а також сільських, селищних, міських голів проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.
Вибори депутатів ВР АРК, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за змішаною (мажоритарно-пропорційною) системою, за якою 50% обираються за виборчими списками політичних партій, 50% - в мажоритарних виборчих округах
Місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що вона зареєстрована в установленому законом порядку не пізніш як за триста шістдесят п'ять днів до дня виборів.
Чимало експертів і політиків вважають, що окремі положення виборів суперечать Конституції. Зокрема про це заявив глава Комітету виборців України Олександр Черненко в інтерв’ю ВВС.
На його думку збереження норми про те, що висувати кандидатів у ради та на посаду мерів зможуть лише місцеві осередки партій, суттєво обмежує права тих громадян, які не хочуть бути членами партій, але претендують на входження в місцеві органи влади.
Лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк звернувся до всіх демократичних сил, представлених у Верховній Раді, з проханням підтримати звернення до Конституційного Суду щодо відповідності прийнятого закону Конституції і поставити під ним свій підпис.
За його словами, прийнятий Радою документ звужує конституційні права громадян, усуває від виборів низку політичних сил та перетворює демократичне волевиявлення на фікцію.