"Останнім часом дедалі більше зустрічаю людей, які занадто легковажно ставляться до приймання харчових добавок. Збільшують самостійно дозу та кількість препаратів.
І моє улюблене: вживають по 5-10 препаратів за один раз, для економії часу, так би мовити", – говорить Мирослава Березова, лікар-дієтолог Чернівецької обласної клінічної лікарні.
За словами Мирослави Березової, виробники БАДів та фітопрепаратів не зобов’язані перевіряти свою продукцію на ефективність, безпеку і навіть на якість. Тому часто доводиться покладатися на їхню совість.
- Проте і діючі речовини БАДів зазвичай – це цілком серйозні засоби, які часто викликають побічні ефекти у людей, які їх приймають. Крім того вони можуть взаємодіяти між собою та іншими лікарськими засобами, – каже дієтолог. Багато добавок, залежно від певних умов, мають побічні ефекти, які не можна ігнорувати.
- Вітаміни групи В: фоточутливість, нейротоксичність. У літніх пацієнтів, що приймають полівітамінні добавки, була описана піридоксин-асоційована хронічна сенсорна полінейропатія.
- Токофероли: кровотечі, діарея, слабкість, порушення зору, порушення функції статевих залоз.
- Вітамін А: підвищена частота раку легень у курців, раку простати у чоловіків, які вживають алкоголь, зниження кісткової щільності, підвищена частота вроджених аномалій розвитку у немовлят, чиї матері приймали підвищені дози вітаміну А.
- Залізо: при неконтрольованому прийомі полівітамінів – гемохроматоз (депонування заліза там, де його не мало би бути).
- Риб’ячий жир та омега жирні кислоти: кровотечі внаслідок посилення дії антикоагулянтів.
- Флавоноїди чаю: ендометріоз
- Катехіни зеленого чаю: ураження печінки
- Протеїнові добавки: часто містять анаболіки, тривале вживання яких може спричинити зміни настрою, агресію, депресію, акне, порушення лібідо; у чоловіків можлива гінекомастія, атрофія яєчок та зниження фертильності. У жінок – алопеція, збільшення клітора, гірсутизм, поглиблення голосу, порушення менструального циклу.
- Засоби для схуднення: зазвичай містять ефедрин, при надлишку якого описані зміни настрою, серцебиття, тремор, безсоння, гіпертензія, аритмія, інсульт, інфаркт, ураження печінки. Також такі речовини, як римонабант, орлістат, сибутрамін, які можуть призвести до розвитку панічних атак, неврозів, психозів, підвищення тиску та частоти серцебиття.
- 1,3-диметиламіламін (входить до складу спортивних вітамінів) – може призвести до підвищення артеріального тиску і тахікардії.
Як вберегти себе від негативних моментів при прийомі харчових добавок?
- Насамперед переконатися в доцільності їхнього прийому. Тут варто довіритися кваліфікованому лікарю. - Взяти до уваги їхню біодоступність та взаємодію з іншими препаратами.
- Пам’ятати, що БАДи – це допоміжна терапія, а не основне лікування.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram