5 травня – Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю.
Чернівецький обласний навчально-реабілітаційний центр "Родина" під керівництвом Наталії Ткачук виховує дітей з вадами слуху, мовлення, синдромом Дауна та аутизмом. Жоден з цих факторів не зміг їх зламати.
За словами заступниці директорки з виховної роботи Тетяни Черленюк, кожен випускник має свою історію.
Олексій Демчук - хлопчик з особливостями мовлення. Та це не стало на заваді його успіхам у винахідництві. Олексійко навчається в 7 класі та дуже любить точні науки, цікавиться космосом та шахами, окрім того вміє готувати.
Хлопчик вигадав телефон під назвою "Шадем". Як каже вихованець, така назва об’єднує в собі його прізвище та "шахи". Ідея прийшла до Олексія в період, коли вимикали світло, а його сестрі потрібно було працювати. Це телефон з вмонтованим роутером, який отримуватиме сигнал від супутника, і працюватиме навіть без електропостачання. Поки прилад на етапі розробки та чекає на спонсорів.
Коли хлопець лише прийшов у заклад, у нього була майже повністю відсутня мова. Але з допомогою логопедів зараз він зміг про себе розповісти.
"Не має такого предмету в якому б він не розібрався", - каже Тетяна Володимирівна.
фото надала Тетяна Черленюк
Марія Беженар – дівчинка з 2 ступенем туговухості. В конкурсі "Ерудит" для дітей з порушенням слуху вона здобула 3 місце, чим дуже пишаються в закладі. Дівчинка - голова учнівської ради, дуже хоче бути перекладачем.
фото надала Тетяна Черленюк (фото Марійки)
Серед випускників закладу - Гриненко Олександр, з розладом аутизму. Він зараз навчається в індустріальному коледжі та є кращим студентом року. На початку навчання в центрі хлопець не йшов на контакт та майже не говорив, а вже по закінченню вів заходи для працівників та вихованців.
"Дітки з розладом аутизму мають феноменальну пам’ять та дуже завзяті. Читаючи твори на українській літературі хлопець міг розібрати кожне слово та дати його термінологію", - підмітила Тетяна Володимирівна.
Юліана Маковійчук, що працює з дітками з розладами аутизму, розповіла яку методику лікування використовує.
"Починаємо ми зі знайомства. Все залежить від кожної дитини. Якщо "важкі" дітки, адаптація може зайняти місяць. Далі робота залежить від того, які навички порушені. Якщо це стосується комунікативних навичок, розвиваємо спілкування. У немовленнєвих дітей запускаємо мовлення. З батьками працюємо в тісному зв’язку. Те що ми проходимо тут, вони повторюють вдома", - каже Юліана Маковійчук.
"Щастя бачити оці маленькі кроки, коли ще вчора він не сідав за стіл, а вже сьогодні йде на комунікацію і це найбільша мотивація", - зазначає пані Юліана.
Зараз центр "Родина" має спеціалістів для різних видів розладів та готовий надати допомогу кожному, хто цього потребує.
Авторка: Анастасія ВеренькоЧитайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
5-05-2023, 10:00
0
2 672