Хропіння: причини та фактори виникнення

новини / Здоров'я
2 548
0

До хропунів належить 20 – 40% світового населення. Більшість людей вважають хропіння лише неприємним звуком, який заважає спати оточуючим. Однак "нешкідливе" хропіння — рідкісне явище.

Про це повідомляє Sleep.



Чому виникає хропіння
Коли ми не спимо, м'язи глотки і м'якого піднебіння перебувають у напрузі. Завдяки високому м'язовому тонусу просвіт повітропровідних шляхів залишається вільним, а ми дихаємо легко та безшумно.

Під час сну відбувається релаксація м'язів, що звужує просвіт верхніх дихальних шляхів та збільшує рухливість стінок глотки. У нормі ці зміни не призводять до хропіння, але за деяких обставин можуть.

Хропіння виникає під час засинання та в період глибокого сну. Людина хропе верхніми дихальними шляхами, які складаються з носоглотки, ротоглотки та гортаноглотки. Щоб було простіше розуміти, можна розділити верхні дихальні шляхи на три поверхи: верхній поверх – рівень носа, середній – м'яке піднебіння, мигдалики, корінь язика, нижній – усе, що розташоване нижче. Людина може хропіти одним, декількома чи всіма поверхами.

Верхні дихальні шляхи є м'язовою трубкою. У нормі, коли ми засинаємо, її просвіт звужується приблизно 40%. Якщо він звужується більше, стінки м'язової трубки під час дихання починають битися одне об одного, що стає причиною хропіння.

Провокатором хропіння на верхньому поверсі може бути застудне захворювання: стінки носоглотки набрякають, просвіт звужується і ми починаємо хропіти. На середньому поверсі хропіння може виникати через збільшені мигдалики, великий язик, інфекційні захворювання, коли набрякають стінки не тільки носоглотки, а й ротоглотки.

Основна причина формування хропіння на рівні нижнього поверху – надмірна вага та ожиріння. У гладких людей жирова тканина відкладається не лише у животі, а й у області шиї. Навколо нижнього поверху м'язової трубки є два жирові простори (тяжа), і коли людина набирає вагу, вони збільшуються і здавлюють дихальні шляхи. Особливо цей процес виражений при ожирінні за чоловічим типом (абдомінальним). Саме тому чоловіки хропуть утричі частіше, ніж жінки.

Ризик хропіння зростає у людей похилого віку, оскільки з віком зменшується тонус м'язів, у тому числі глотки. Жінки можуть почати хропіти в період менопаузи, коли знижується рівень жіночих статевих гормонів, які відповідають за м'язовий тонус.

Провокатори хропіння – куріння та вживання алкоголю. Складові тютюнового диму осідають на слизовій оболонці дихальних шляхів, що призводить до її набряку. Етанол послаблює м'язи глотки.

Як правило, хропіння у дорослих – багатофакторне явище. Якщо в дітей хропіння переважно з'являється через застуди чи розростання аденоїдної тканини, то в дорослих він найчастіше пов'язані з кількома причинами (наприклад, з ожирінням, віком, курінням)".

Чим небезпечне хропіння
Хропіння варіює від ледь чутного до дуже дратівливого шуму. Часом він досягає гучності працюючого відбійного молотка. Дослідники прирівнюють хропіння до шумового забруднення, яке сприяє розвитку серцево-судинних захворювань як у того, хто хропить, так і в оточуючих.

Людина, яка хропе піддається триразовому ризику розвитку безсоння, дворазовому ризику виникнення денної сонливості та хронічної втоми. Інтенсивне хропіння – провокатор порушення слуху як у хропуна, так і у його сусіда по ліжку.

Більш ніж у третини подружніх пар, у яких один із партнерів хропе, виникають сімейні конфлікти. Дуже часто в таких парах чоловік та дружина сплять порізно. Це провокує сексуальну незадоволеність, підвищує ймовірність розвитку афективних розладів.

Якщо хропіння не лікувати, воно може трансформуватися в синдром обструктивного апное сну (СОАС), який супроводжується епізодами зупинки дихання, асоціюється з високим ризиком серцево-судинних захворювань та смерті.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм