Великдень — одне з найголовніших церковних свят для християн.
Щороку вони завчасно готуються до нього, адже треба витримати піст.
Коли Великдень 2023
Цього разу Великдень припав на квітень. Християни західного обряду (римо-католики) святкуватимуть його на тиждень раніше — 9 квітня. Християни східного обряду (православні та греко-католики) — 16 квітня.
Зазвичай підготовка до Великодня триває майже два місяці. Вірянам треба дотримуватися Великого посту, який триває сім тижнів (49 днів).
Цей піст є найдовшим та найважливішим у церковному календарі. У цей період варто відмовитися від їжі тваринного походження та очиститися духовно.
У християн східного обряду Великий піст 2023 триває з 27 лютого по 15 квітня, у християн західного обряду він почався на тиждень раніше — з 20 лютого по 8 квітня. Найважливішими днями є Чистий четвер та Страсна п’ятниця, які припадають на 13 і 14 квітня відповідно.
Великодні традиції
Велике значення має тиждень перед Великоднем. У цей час віряни випікають паски й фарбують яйця.
Також із вечора суботи заведено проводити Великодню службу. Після півночі в храмах і церквах проходить урочисте богослужіння — Великодня заутреня, на якому можна освятити паски й крашанки, м’ясні продукти, сіль, що символізує достаток і міцне здоров’я.
Водночас після богослужіння за традицією сім’я збирається разом за одним столом. Крім того, часто у цей день відвідують родичів і обмінюються великодніми частуваннями.
Згідно зі статтею 73 Кодексу законів про працю, наступний після Великодня понеділок має бути вихідним днем. Проте 19 лютого в країні продовжили воєнний стан до 18 травня. Тому відповідно до статті 6 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" чинність згаданої вище статті 73 КЗпП скасовується. Тобто вихідного в понеділок 17 квітня не буде.
Нагадаємо, минулого року найбільші з християнських церков, представлених в Україні, почали роздумувати про можливість переходу на сучасний григоріанський календар. ПЦУ і УГКЦ кілька століть жили і відзначали свята за старим юліанським календарем, який відстає від сучасного на 13 днів. Нещодавно обоє заявили, що планують встановити єдиний календар, згідно з яким в Україні святкуватимуть церковні свята в один день православні і західного, і східного обрядів.
Рішення про перехід на Григоріанський календар УГКЦ уже ухвалила. Там 1 вересня 2023 року почнеться новий церковний рік за новим календарем. Рішення про перехід ПЦУ буде обговорюватися в травні на Архієрейському соборі і якщо його схвалять, то церква також перейде на новий календар 1 вересня.
Однак дата Великодня вираховується за місячним календарем і не пов'язана зі звичним для нас. Католики і православні відзначають Великдень в різні дати, оскільки користуються різною методикою обчислення дати свята. Навіть при переході на сучасний календар ПЦУ, швидше за все, залишить стару методику обчислення свята.
Таким чином, якщо реформа календаря буде схвалена, то Великдень і пов'язані з ним дати будуть єдиними святами, які українські православні відзначатимуть окремо від католиків.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |
2-04-2023, 07:38
0
1 426