В обмінниках Чернівців у п'ятницю, 24 березня, курс долара становив 38,00-38,10 гривень (купівля) та 38,50-38,60 гривень (продаж).
Курс євро в обмінниках стабільно високий: 40,50-40,70 гривень за один євро (купівля), 41,30-41,50 гривень (продаж), йдеться в публікації "МБ".
Чому гривня зміцнилася та чого очікувати від курсу валют далі? Доцент кафедри економічної теорії, менеджменту та адміністрування ЧНУ Богдан СТОРОЩУК зазначає, що в останні місяці курс валют був стабільним завдяки надходженням грошової допомоги з-за кордону.
– У нас часто неправильно пов’язують курс та інфляцію. Курс валюти – це співвідношення попиту і пропозиції, а інфляція – це співвідношення грошової й товарної маси. Товарна маса у нас скоротилася через припинення роботи багатьох виробництв. Ускладнився імпорт. Грошова маса, навпаки, росте. Водночас курс у нас стабільний. Чому? Тому, що ми отримуємо величезні обсяги допомоги з-за кордону, які надходять у валюті. Але ми виплачуємо зарплати у гривні, придбання всього необхідного для фронту також іде за гривні. Тобто ця валюта продається на внутрішньому ринку. І вона формує досить значні обсяги пропозиції валюти. Така ситуація була достатньо стабільною останніми місяцями, – пояснює фінансовий експерт.
Однак через початок сільськогосподарських робіт ситуація із курсом долара може змінитися.
– Минулого тижня ця стабільність трохи похитнулася. Один із вагомих чинників – початок сезону сільськогосподарських робіт. Відповідно, агрофірми, фермери ті заощадження, які в них були в доларах, потрохи продають. Адже їм потрібно фінансувати ремонт, придбати нову техніку, пальне, посівні матеріали, добрива. І тому ця хитка рівновага на ринку порушилася, – каже Б. Сторощук.
Читайте також: Курс долара в Україні до кінця 2023-го: озвучено різні прогнози, що буде з валютоюВодночас фінансовий експерт Андрій НОВАК прогнозує: зараз є всі можливості, щоб курс гривні залишався стабільним.
– Те, що зараз відбувається незначне зміцнення гривні, має як об’єктивні, так і суб’єктивні причини. Об’єктивна причина полягає в тому, що курс гривні формується від попиту і пропозиції валюти. Зараз підвищеного попиту на долар в Україні немає. Переважна більшість підприємців не має вільних фінансових ресурсів, щоб гратися на валютному ринку. І є суб’єктивні причини, а саме, велика фінансова допомога, яку Україна отримує від міжнародних інституцій, як-от, МВФ, від Єврокомісії і від урядів десятків країн світу. Таким чином зараз у нас сформувався позитивний валютний баланс, який дозволяє навіть невелике зміцнення гривні. Зважаючи на те, що Україна буде отримувати допомоги стільки, скільки потрібно, можна прогнозувати, що є всі можливості утримувати стабільний курс гривні, – пояснює А. Новак.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
25-03-2023, 13:36
0
3 217