В Україні різко зросли ціни на овочі та фрукти.
Проблеми з постачанням тепличних овочів розпочалися кілька тижнів тому, коли в Туреччині, одному з головних імпортерів цієї продукції, стався страшний землетрус.
Щоб дізнатися, наскільки зросли ціни та що про це кажуть продавці, кореспондентка "МБ" вирушила на ринок "Центральний" у Чернівцях.
Овочів та фруктів на ринку достатньо, тільки ціни на них кусаються. Помідори, які ще кілька тижнів тому коштували 85-90 гривень, зараз коштують 130-150 за кілограм. Така ж ситуація і з огірками. Моркви по 30-35 гривень, як це було два-три тижні тому, також уже не знайти. Зараз на неї ціна – 40-45 за кілограм.
Підходжу до однієї з продавчинь.
– Дуже зросли ціни. Весь турецький товар подорожчав. На 20-40 гривень злетіло у вартості все. Це не від нас залежить. Нам постачальники кажуть, що ціна така, то мусимо купувати. Цибуля з Нідерландів теж дуже зросла в ціні. Огірки та помідори подорожчали на 30-40 гривень за кілограм. Це через землетрус все дорожчає, а чи через війну, не знаю, – каже продавчиня Надія.
Проходжу далі повз прилавки з овочами та фруктами.
– Що зросло в ціні за останні тижні? – запитую в дівчини біля прилавка.
– Найвідчутніше помідори подорожчали: коштують зараз від 130 до 160 гривень, а були 85-90. Майже у ще так раз подорожчали. Огірочки були 90 гривень, а зараз 130. Перчик болгарський зріс у ціні, баклажани. Все, що імпортне, що турецьке, дорожчає. Цибуля польська також…Зараз 55 гривень вартує. Вона від початку року поступово росла у ціні. Морква теж подорожчала. З Херсона немає, тож привозять з Румунії та Польщі. Думаю, це все пов’язано із землетрусами. Люди раніше могли купити кілограм помідорів, то зараз беруть дві-три штучки на салат і один огірок. Цибулі також раніше брали кілограм-два, а зараз – пів кілограма, – каже пані Інга.
Біля прилавка трохи нижче жінка розкладає помідори.
– Як вам ціни на овочі? – цікавлюся у неї.
– А ви хіба не знаєте? Це все турецький товар. Там землетруси. Ціни за кілька днів зросли. Друга проблема – війна. Цибулі, моркви, буряку з Херсона, Миколаєва немає. Все імпортне. Ціни ростуть щодня, – каже продавчиня Тетяна.
До прилавка підходить чоловік і дивиться на цінник на цибулі.
– Що, цибуля по 50 гривень? – запитує здивовано.
– Ось, бачите? Так люди реагують. Цибуля вже два тижні по 50 гривень. Як стався землетрус, все одразу й злетіло в ціні, – пояснює пані Тетяна.
Що прогнозують експертиЗливи в Іспанії, зменшення виробництва тепличних овочів у прохолодніших країнах ЄС через дорогу енергію та землетруси в Туреччині спричинили зростання цін. Проте ця тенденція спадає, каже менеджер із закупівель польського імпортера Freshvil Лукаш Єдрас.
– Ми помітили, що останнім часом ринок стабілізувався. Однак упродовж останніх двох тижнів ціни на овочі постійно зростали. Майже щодня ми спостерігали іншу ціну, ніж напередодні, особливо на перець і помідори, – розповів Лукаш.
Він вважає, що ціни почнуть падати й стабілізуються найближчим часом.
Голова Всеукраїнської аграрної ради Денис МАРЧУК наголосив на тому, що овочево-фруктовий ринок України підтримується імпортом.
– Значна частина зерна, овочів та фруктів імпортується. Якщо ж імпортуємо, і попит буде більший, ніж пропозиція, це може призвести до здорожчання, – зазначив він.
Значне підвищення цін на помідори та огірки експерти напряму пов’язують із землетрусами в Туреччині.
Як повідомляють аналітики проєкту EastFruit, головною причиною подорожчання тепличних овочів стала обмежена пропозиція цієї продукції.
– Після масштабного землетрусу в Туреччині постачання турецького огірка та помідорів скоротилося до мінімуму. Тому імпортери продовжують підвищувати відпускні ціни, – пояснили експерти.
При цьому ключові гравці ринку вважають, що огірки та помідори й надалі дорожчатимуть. Підставою для цього є той факт, що поки що ці імпортні овочі практично не мають конкурентів на українському ринку.
В Україні наразі гуртова ціна цибулі сягнула 40 гривень за кілограм – це втричі дорожче, ніж минулого сезону. Причому, як каже керівник проєкту "АПК-інформ: овочі та фрукти" Олександр ХОРЕВ, найближчим часом цінники піднімуться ще на 20% – до 50 гривень за кілограм. Уроздріб цибулю вже продають по 60-80 гривень, а в деяких супермаркетах і по 100 гривень.
Проблеми із цибулею зараз є не лише в Україні. У Європі, де через посуху врожай цибулі скоротився на 10%, цінники теж активно зростають, хоча вони нижчі, ніж в Україні. Скажімо, у Польщі цибуля дешевша, ніж у нас, на 7-10%, що активізувало її імпорт в Україну.
– У нас 35 відсотків постачання цибулі традиційно забезпечувала Херсонщина, яка через окупацію фактично випала з овочевого балансу країни. Тож в Україну ринула імпортна цибуля. Польща ще з весни врахувала підвищені потреби України в овочах, багато місцевих фермерів розширювали під нас площі. Та реальні потреби нашої країни перевершили всі очікування. Ажіотаж трохи спаде лишень у квітні, коли розпочнеться новий сезон у країнах Середньої Азії і звідти продукція піде до Європи, а потім і до нас, – пояснює О. Хорев.
Щодо України, то, за його словами, "проблемною" у нас може стати, окрім цибулі, ще й морква.
– Зараз на гурті ціна складає 20-23 гривні за кілограм, але може дійти й до 30 гривень. У Європі через посуху врожай моркви також знизився, а у нас знову ж таки випала Херсонщина. Тому пропозиція моркви невелика, – зазначив експерт.
Також до весни може подорожчати капуста, хоч зараз її продають по 5-9 гривень за кілограм гуртом.
Водночас із буряком та картоплею проблем не буде.
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
6-03-2023, 12:58
0
3 755