Заступник Чернівецького міського голови Василь Зазуляк пообіцяв профінансувати виготовлення пам'ятника письменникові та композиторові з Буковини Сидорові Воробкевичу в оновленому сквері на вулиці Коцюбинського поблизу ЧНУ.
Про це посадовець сказав у коментарі molbuk.ua, йдеться у публікації "МБ" від 16 лютого.
Чиновник відкидає будь-які звинувачення в тому, що влада робить все, аби у відремонтованому сквері так і не з’явився пам’ятник Воробкевичу.
"Я ж не був членом журі під час проведення першого конкурсу у 2022-му році. Тоді журі не присудило першого місця. На думку його представників, не було робіт, які заслуговують першого місця. Що ж нам залишалося, окрім як повторно оголосити конкурс і надати йому широкого розголосу, щоб заявилися скульптори, які реально мають якесь бачення і розуміють величину постаті Сидора Воробкевича для буковинців та всіх українців?" – пояснює Василь Зазуляк у коментарі "МБ".
Заступник мера навіть пообіцяв взяти на себе всі витрати.
"Я дуже сподіваюся, що конкурс відбудеться, журі присудить перше місце. Я особисто готовий фінансувати створення пам’ятника. Тобто сам конкурс буде за кошти міського бюджету. А от коли визначать переможця, знатимемо вартість цього пам’ятника і будемо вже шукати гроші. Цим буду займатися я. Це моя карма. Знайду кошти, щоби реалізувати це в найкоротші терміни", – запевнив В. Зазуляк.
На запитання, яким бачить оновлену скульптуру, чиновник провів аналогії із бронзовим пам'ятником імператору Австро-Угорщини Францу Йосифу I, встановленим у сквері на вулиці Кордуби.
"Я там голови на палиці не бачу, чесно кажу, – зауважив співрозмовник. – Точно уявляю його в повний зріст, із бронзи. Мені подобається матеріал, з якого виконана скульптура Франца Йосифа. Тобто десь такий масштаб і такий матеріал. Тоді монумент навіть сотні років буде стояти. Бронза покриється патиною, буде класно…"
А от щодо місця розташування скульптури у Василя Зазуляка немає однозначної відповіді.
"Отут уже важко. Точно не скажу, бо так розумію, що скульптори працюють у парі з архітекторами. Звичайно, важливо, щоби він був на чільному місці – точно не в закапелках. Що має бути для того фоном, не знаю. Можливо, "попівський" будинок. Дуже сподіваюся, що з’являться кваліфіковані люди з ідеями, які ми втілимо".
Поміж тим голова товариства "Український народний дім в Чернівцях" Володимир Старик, який активно боровся за повернення демонтованої скульптури письменника на місце, розкритикував новий конкурс. Його засади настільки не сподобалися голові "Народного дому", що він заявив про свою відмову від перебування в складі журі, до якого його внесли.
"Мій сумний досвід участі в складі журі аналогічного бліцконкурсу на кращу проєктну пропозицію скульптури на честь Сидора Воробкевича у 2022 році змушує мене відмовитися від участі в новому конкурсі, про що я публічно заявляю. Вважаю оголошений склад журі упередженим, а умови конкурсу такими, що не враховують основну вимогу сесійного рішення Чернівецької міської ради №373 від 28 серпня 2021 року.
У згаданому рішенні міської ради написано так: "Підтримати електронну петицію №35 гр. Халавки Т .Б. щодо відновлення пам’ятника Сидору Воробкевичу за адресою: вулиця Коцюбинського Михайла, 7", а отже, вимагає відновлення пам’ятника С. Воробкевичу на його старому місці – у центрі скверу на вулиці Коцюбинського, 7.
Натомість умови оголошеного конкурсу дозволяють майбутнім авторам пересувати пам’ятник всією територією величезного скверу, а сам пам’ятник, зведений за громадські кошти й урочисто відкритий в 1991 році та зруйнований міськвиконкомом у 2021 році, свавільно перейменовано на "скульптурний макет", – написав Володимир Старик.
Він закликав членів новоствореного журі, більшість із яких була і в складі попереднього конкурсу, де не обрали переможця, вчинити за його прикладом.
Раніше повідомлялося, що у Чернівцях відбудеться всеукраїнський архітектурний конкурс на кращу проєктну пропозицію скульптури на честь письменника та композитора з Буковини Сидора Воробкевича до 120-тих роковин його смерті.
Її встановлять у сквері на вулиці Коцюбинського, 7, поблизу центрального корпусу ЧНУ. Переможці конкурсу отримають премії від 30 до 70 тисяч гривень.
Авторам пропонують обрати форму на свій розсуд, "спираючись на авторський задум та просторові особливості ділянки проєктування, розташованої у межах охоронної зони пам'ятки історії національного та світового значення". Це може бути погруддя, скульптура, скульптурна композиція або барельєф.
Тривалість конкурсу – чотири місяці (до 27 травня). Тож ім’я переможця громадськість дізнається наприкінці червня.
Це вже повторний конкурс. Під час попереднього жоден із проєктів не вразив членів журі настільки, щоби вони змогли віддати якомусь із них перше місце.
Як відомо, погруддя буковинському письменникові демонтували у 2021 році під час оновлення скверу.
Тоді це пояснили тим, що, за висновками фахівців, бюст в аварійному стані і відновленню не підлягає.
Куди подавати конкурсні проєкти:
Департамент урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради: 58008, Чернівці, вулиця Б.Хмельницького, 64-А, каб. 302.
Телефон для довідок: (0372) 55-58-83.
Час роботи: понеділок – четвер з 8.30 до 17.30, п’ятниця з 8.30 до 17.00.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |