RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Другого лютого народному артистові з Буковини Павлу Дворському виповнилося 70 років.

Напередодні свого ювілею Павло Ананійович дав інтерв’ю "МБ", пише molbuk.ua



Поговорили про перепони, з якими стикався артист через відмову співати російські пісні, про родину та життя.



"Відчував, що буде війна з Росією"

– Павле Ананійовичу, вітаємо з чудовою датою. Чи відчуваєте плин часу?

– У три роки я снив, як виходжу на сцену і співаю перед людьми. Батьки по-доброму сміялися: "Ти ще малий, яка сцена!" Саме тато прищепив мені любов до музики, беручи маленького з собою на весілля, хрестини, де грав на гармошці, сопілці. Коли батькові виповнилося 90 років, нам здавалося, що це дуже багато. А він казав: "Діти, таке враження, що три рази обійшов кругом своєї хати". Ми тоді на це усміхалися. А зараз уже й мені 70… Гадаю, що це – золоті роки, бо вони пережиті з родиною, глядачами, друзями… Наше життя складається не з літ, а з тих справ, які зробили.


На фото: Павло Дворський у дитинстві

– Як гадаєте, усе задумане вдалося?

– Самому дуже важко говорити про себе. Стараюся робити, скільки є сил, таланту, енергії. Та хотілося б більше, особливо в останні роки, коли Україну спіткала така страшна війна і наш "брат" (у лапках) напав на нас. Але український народ стійкий. Витримаємо, переможемо. Зараз нам усім треба працювати на перемогу – хто як може. Намагаюся підтримувати бойовий дух захисників. Часом мені дзвонять хлопці з передової й просять проспівати "Смерекову хату" або "Присвяту українській армії".



– Чи передчували неминучість війни ще до 2014 року?

– Звичайно. Особливо це стало відчутно, коли у 2011-му році поїхав на гастролі на острів Сахалін у Росії. Під час концерту мене все запитували: "А пачєму нє пайотє больше рускіх пєсєн?" На що відповідав: "Тому що я – з України". "А ми нє панімаєм". І навіть після концертів, коли сиділи за столом, пили каву, не було жодних розмов про мистецтво, життя. А тільки: "Пачєму ви варуєтє наш газ і нєфть?" За столом був священник. Я сподівався, може, хоч він зачепить якісь духовні теми. Куди там. Постійно лише про те, що ми у них "крадьом" і "нє хатім бить вмєстє с Рассієй". Ще тоді я зрозумів, що це добром не закінчиться. У нас єдиний шлях – боротися, відбиватися. Інакше нам не дадуть жити.

Навіть уже за часів незалежності, коли я у 1994 році давав концерт у палаці "Україна", надходили листи, дзвінки зі скаргами, мовляв, чого у столиці влаштували "націоналістіческій шабаш". А деякі народні артисти, причому лауреати Шевченківської премії, (їх уже немає серед нас, тож не хочу називати імен) прямо заявляли: "Павле, ну скільки можна співати про Україну? Спой шо-нібудь на руском!" Коли я відмовлявся йти на "Інтер", з мене дивувалися: "Как так, там же будєт Мєладзе!" Боже, ну так себе не поважати… Тож я на те лише відповідав: "Маю робити те, що велить серце".

Водночас пригадую, як у 1993 році виступали з Раїсою Кириченко в Авдіївці. Коли співав "Горнусь до тебе, Україно", народ стоячи вигукував "Слава Україні!" І ніхто слова не сказав, що "ані нє панімают".

Зараз на нашу долю випали величезні випробування. На жаль, ми всі певною мірою у цьому також винні. Тому що годували "п’яту колону", дивилися на це все крізь пальці: "а, пускай будєт".



"Пригадую, як юна Ані Лорак гарно співала українською"

– Зараз нарешті з’явився значний попит на українську мову, пісню…

– Так, але це треба постійно підтримувати. Має бути державницький патріотичний підхід. Культура завжди була додатком, на неї витрачали найменше коштів. А як же виростатиме майбутній оперний співак, композитор, скрипаль, поет, якщо не буде закладки фундаменту нашої духовності, українства? Як казала Леся Українка, територію можна відвоювати, а коли вмирає мова, то вмирає і нація.



– Звідки у вас ця безмежна любов до України?

– Далося взнаки те, що я працював в ансамблі "Смерічка", де панували українські погляди. Завжди намагався передати свої відчуття в піснях. Тоді, якби ти напряму заспівав про любов до України, відразу би вигнали з роботи. Тож треба було це робити через образи. Та ж "Смерекова хата". Здається, просто хата. А це ж Україна. "Спішу до тебе, як лелека, простори кинувши до ніг…" – хіба міг по-іншому написати автор тексту Микола Бакай, який маленьким хлопчиком заривався у вагон із вугіллям, втікаючи з Сибіру в Україну? На Уралі його спіймали і не розстріляли лише через юний вік.



– Складні то були часи…

– Еге ж. Пригадую свої перші гастролі за кордон у 1987 році. Їхали у мінімальному складі від товариства "Україна" – ансамблю "Смерічка" виступи тоді не дозволяли у так званих "капіталістичних" країнах. Боялися, що ми будемо контактувати з "бендерівцями", "мельниківцями". Нас садили в автомобіль, заводили в готель і поселяли на такому поверсі, куди стороння людина не могла потрапити. А коли українська діаспора хотіла поспілкуватися з нами, відповідали, що "артисти стомилися". Все ж у Канаді мені вдалося таємно зустрітися з братом Назарія Яремчука. За це могли вигнати з роботи.



– А як ставитеся до деяких ваших земляків? Наприклад, Ані Лорак…

– Пригадую, як гарно вона ще маленькою співала українські пісні. Я тоді був у складі журі на конкурсі у Чернівцях. Як ми раділи, що підростає українська майбутня співачка. Підтримували її. У неї були шанси стати справді народною... Та бачите, як воно вийшло…

– Не намагалися її навернути?

– Радити – радив. Говорив із нею на цю тему ще тоді, коли вона тільки набувала популярності. А вже коли стала "зіркою", то навряд чи стала б слухати порад.

Вчився грати на трубі, зачинившись у стодолі

– Розкажіть про себе. Де зараз живете, чим займаєтеся?

– Я жив у Києві з 2004 року, та у 2020-му повернувся до Чернівців. Тут ближче родина, рідна земля. Хоча роботи в столиці вистачало. Були концерти з прекрасними колективами у палаці "Україна", записав понад десяток альбомів… Там залишилося чимало друзів, творчих побратимів, молодший син В’ячеслав із сім’єю. Старший, Павло, – у Чернівцях, працює солістом обласної філармонії. Часто виступаємо з синами для ЗСУ в різних містах України.



– Раніше ви мешкали на вулиці Грушевського. Це родинне гніздечко збереглося й досі?

– Зараз я оселився на Головній, а в тій квартирі живе старший син із дружиною та нашою молодшою внучкою Вікторією, яка вже теж співала з нами "Присвяту українській армії". Їй тільки дай мікрофон, просить: "Тату, співаймо!" І старшенька внучка Ольга танцює, любить музику.


На фото: Павло Дворський із родиною

– От яка у вас гарна творча родина!

– Видно, щось передалося від моїх батьків і від батьків дружини Світлани, вони також співали. Дружина працювала зі мною в ансамблі "Смерічка" з 1979 року, співала в колективі "Черемош" із сестрами Ротару, має прекрасний голос. Тож і синів розвивали в цьому напрямку. Вони любили співати, а от опановувати музичні інструменти не надто хотіли. Проте дружина наполягла: "Вся Україна співає, а от грати і співати треба вчитися!"

Колись я також навчився грати на кількох музичних інструментах. Батьки навіть забороняли грати на подвір’ї на трубі, мовляв, що люди скажуть, що я і на баяні граю, і на гітарі, ще й на трубі. То я закривався у стодолі й там вправлявся.



Отримав у нагороду півтора літра червоної ікри

– У вас є ще одне серйозне захоплення – ви майстер спорту з настільного тенісу.

– Коли навчався у третьому класі Ленківської школи, директором був Володимир Францович Добржанський. Я тренувався на перервах у шкільних коридорах, у всіх вигравав. Якось ішов директор і поцікавився, хто тут чемпіон. Усі: "Павло!" Думаю: "Ну, зараз покажу". Почали з ним грати, та, на мій подив і розпач, я програв. Директор зауважив, що мені ще треба вчитися. Я тоді дуже засмутився і вирішив почати тренуватися серйозно. Дістав книгу тренера збірної СРСР з настільного тенісу Миколи Іванова і за нею став розучувати різні подачі, кручення, удари. Потім це все відпрацьовував з друзями. Через рік ми зіграли з директором знову. Цього разу я його обіграв із рахунком 21:2. Він був вражений.

Потім я став чемпіоном району, членом обласної збірної. Вміння грати в теніс мені згодилося під час служби в армії в Угорщині. Тоді цей вид спорту був там дуже розвинений. Тож ми з командиром щовихідних переодягалися і йшли до мадярів грати. Там я виконав норму кандидата в майстри спорту. А вже в Україні став майстром.

До речі, у 2011-му році, коли їздив із концертом у Сахалін, також виступив там на турнірі, присвяченому торговому флотові Росії. Всі думали, що приїде народний артист України і його швидко "взують". А я здобув перше місце. Як нагороду, виграв півтора літра червоної ікри. Коли віз її додому, на кордоні не хотіли пропускати. Довелося показувати документ, що це – приз.



– І наостанок, чи влаштуєте творчий вечір із нагоди ювілею?

– Плануємо другого березня о 19.00 у музично-драматичному театрі дати концерт, присвячений цій моїй маленькій даті. Там лунатимуть і нові пісні, і всім відомі композиції. Їх виконуватимуть, окрім мене, мої творчі побратими, сини. Може, навіть внучки. Багато чудових артистів співають моїх пісень: Іво Бобул, Лілія Сандулеса, дуети "Писанка", "Скриня", Ніна Шестакова, ВІА "Кобза", брати Яремчуки… Сподіваюся, більшість із них зможе приїхати. Хотілося б своїм краянам піснею сказати добрі слова, подякувати за підтримку.



З досьє "МБ"

Павло Ананійович Дворський (народився 1 лютого 1953 у селі Ленківці Кельменецького району) — український естрадний співак (тенор) і композитор. Народний артист України. Лауреат премій і фестивалів. Почесний громадянин міста Чернівці.
У його концертному репертуарі понад 120 творів. Професійно грає на акордеоні, баяні, губній гармошці, дримбі, трубі, баяні.
Редактор: Галина Олійник
4-02-2023, 22:18
Коментарів 0 Переглядів 5 007


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Можна побачити роботи Тараса Полатайка, Станіслава Туріни, Віолетти Олійник та інших


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.