В організаторів навіть не виникало питання щодо того, чи проводити Маланку-фест цьогоріч.
Про це розповіла molbuk.ua засновниця Фестивалю Маланок, голова ГО "Палітра Буковини" Оксана Лелюк.
"Зрозуміло, що в цей час – не до фестивалів. Велика кількість учасників нашого дійства зараз на фронті. Тому навіть думки про проведення не було, - каже Оксана Лелюк. – Зрештою, це і небезпечно, бо дуже складно забезпечити всіх учасників та гостей сховищами у випадку повітряної тривоги.
До прикладу, одного року у фестивалі взяли участь 52 колективи. Тобто лише учасників вийшло майже півтори тисячі. Не кажучи вже про близько 40 тисяч глядачів. А ще ж під час проведення фестивалю залучені різні правоохоронні структури, які забезпечують порядок. Зараз у них інші завдання та навантаження. Тож такі дійства не на часі".
Хоча попит на фестиваль досі дуже високий, зауважує пані Оксана.
"Цікаво, що цього року, попри війну, продовжую отримувати велику кількість дзвінків стосовно фестивалю від туристичних фірм із різних регіонів. Перепитують: "А, може, таки буде? Можливо, хоч у менших масштабах, але проведуть?" Тобто попит на цей фестиваль є, незважаючи ні на що".
Організатори дійства сподіваються, що перемога України близько і вже наступного року можна буде провести масштабний фестиваль – тим паче, що він буде десятим, ювілейним.
"Маю такі сподівання, що після нашої перемоги наступного року вже відсвяткуємо, як дасть Бог дочекати. Адже маємо гарні напрацювання за ці роки з іншими регіонами, країнами. Тож зможемо запросити колективи з різних європейських країн", - зазначає Оксана Лелюк.
Маланку-фест проводять у Чернівцях із 2011-го року. Проте влаштовували дійство не кожного року. Це вже вчетверте його доводиться скасовувати.
"У 2015-му році відмінили через війну, пізніше – через коронавірус. Одного року дуже довго міськрада ухвалювала рішення, бути Маланці-фест чи не бути. А фестиваль такого масштабу потребує часу на підготовку. Якщо учасники починають готуватися десь із вересня-жовтня, то я – ще з літа. Налагоджую контакти з партнерами, колективами. Це доволі тривала процедура", - пояснює організаторка.
Та все ж поринути в атмосферу карнавального дійства буде змога для всіх охочих. 14 січня о 18.00 у медіа-центрі "Belle Vue" покажуть документальну стрічку буковинського режисера Андрія Бічера "Маланка - культура народу". Вхід вільний.
"Цей фільм ми почали знімати у 2017-му, презентували у 2018-му році. Він розповідає, що ж таке Маланка. Вирішили зняти його, бо коли їдемо в інші регіони, нас постійно запитують – що ж таке Маланка? Якщо для нас це дійство звичне і зрозуміле, то в багатьох областях і за кордоном про нього нічого не знають. Навіть саме слово "Маланка" багатьом невідоме. Тож людям, які вперше на Буковині і не мають уявлення, що це таке, гадаю, буде особливо цікаво переглянути стрічку. Запрошуємо всіх на показ", - закликала Оксана Лелюк.
Раніше повідомлялося, що на Буковині цьогоріч ніде не святкуватимуть свято Маланки і не влаштовуватимуть таке традиційне карнавальне дійство як Переберія.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |