RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » новини » «Ваша кров може врятувати життя»: як стати донором у Чернівцях та за що можуть «забракувати»


На фото: донорка Людмила Филипчук

Як здати кров у Чернівцях та за що можуть "забракувати"? Кореспондентка "МБ" перевірила це сама.

Про це йдеться у публікації "МБ" від 29 грудня, пише molbuk.ua



Маючи доволі рідкісну групу крові – четверту позитивну – часто себе картала, що поки оце ходжу, комусь вона, можливо, вкрай необхідна. Та завжди щось ставало на заваді. Насамперед раціон донора. Якщо почитати все, що не можна йому їсти у дні перед донацією, то складається враження, що їсти не можна нічого. Ще однією перепоною був страх перед голками, уколами.

"Така худенька, маленька…"

Та врешті все ж таки зважилася це зробити. І з переляку не дотрималася необхідних рекомендацій. Зокрема, зовсім не виспалася перед донацією, тож прийшла туди з темними колами під очима. А ще, остерігаючись проковтнути чогось зайвого, не їла та не пила взагалі нічого ні напередодні ввечері, ні вранці. Звісно, нічого доброго з цього не вийшло.

У реєстратурі мене запитали, чи маю досвід донорства. Відповіла, що ні. Мені запропонували спочатку піти на огляд до терапевта. Щойно глянувши на мою суху шкіру на руках, фахівчиня зауважила, що маю відчутний брак вітамінів, і порадила, що саме варто попити. Запитала, чи не було операцій, скільки років дітям та як загалом харчуюся. Тоді зважила мене і зробила висновок, що за вагою я більш-менш годжуся в донори.

"Має бути вага понад 50 кілограмів. Ви така худенька, маленька… Мабуть, не заважите 50… Хоча ні, все в порядку. У вас – 53, це підходить", – зазначила.

Далі поміряла тиск. Він був 110 на 80, і на цьому етапі мене "забракували".

"З таким тиском я не можу вас відправити на донацію, має бути мінімум 115. Підіть додому, виспіться, відпочиньте, поїжте всмак – тільки не жирного. Протягом дня пийте багато води, чаю з цукром, кави без молока, компотів. І вранці перед здачею крові так само випийте хоча б дві-три чашки рідини, перекусіть. І приходьте раненько, щоби о восьмій ранку вже були тут. Тоді, можливо, тиск буде вищим і зможете здати кров", – порадила терапевт.



"Відчуття, що робиш добро, піднімає дух"

Так моя спроба стати донором завершилася фіаско. Зате, поки очікувала в черзі до терапевта, познайомилася з пані Людмилою Филипчук.



Жінка здавала кров уже втретє. Каже, першого разу пішла сюди, аби стати донором для рідної людини. Відтак зрозуміла, що хоче допомагати не лише родичам, а й усім, хто потребує.



"Я записана в резерви. На сьогодні мене викликали: комусь терміново знадобилася моя друга негативна група крові, – каже пані Людмила. – Першого разу ми здавали кров для рідної людини. Тоді потрібно було 13 донорів. Я просила родичів, друзів, знайомих. Сама, звісно, здала. І, знаєте, мені сподобалося. Процедура не складна, приємний персонал. Якщо розумієш, що робиш добро, і декілька грамів твоєї крові можуть врятувати комусь життя, – це дуже піднімає дух. Тож вирішила, що й надалі буду це робити, а ще закликатиму всіх долучатися. Кожен воює на своєму фронті. Мій фронт – це донорство".



Офіційно:

"Найкращий контингент – молодь"

Анжеліка Каланча, гендиректорка Чернівецького обласного центру служби крові:

"Наразі потрібні донори всіх груп крові – як резус-позитивних, так і негативних. Ми працюємо з 8.00 ранку до 12.00. Щоби гарно спланувати свій день, рекомендуємо прийти якомога раніше. Перед тим не вживати жирну їжу, алкоголь, медикаменти. Зранку випити чаю і з’їсти сухарик. На день після кровоздачі не планувати серйозних справ.

Після початку війни надзвичайно велика кількість людей виявила бажання стати донорами. Одномоментно до нас прийшло близько тисячі людей. Ми склали списки охочих, телефонуємо їм і запрошуємо. Якщо ми вже телефонуємо, значить, це вкрай необхідно.

Іноді нам потрібні ті донори, які вже здавали кров раніше. Вони просто краще адаптовані. Хто був донором протягом останнього року-двох – ми таких людей запрошуємо особливо, тому що їхня плазма знаходиться на карантині і можемо її видати тільки у випадку, коли людина прийде повторно.

Найкращий контингент – студенти і молодь. Щоправда, останнім часом студенти стали дещо пасивними. Ми б хотіли бачити їх тут більше.

Звичайно, завжди є певна кількість людей, які у зв’язку з певними протипоказами не можуть бути донорами зараз, але на перспективу можуть ними стати. Або ж не стати. Та це абсолютно нормальне явище. У нас є сторінка в інстаграмі, де ми розміщуємо дуже багато корисної інформації на тему здачі крові.

Дуже активно розвиваємо такий напрямок, як "корпоративне донорство". Готові навіть приїжджати до підприємств, установ, організацій (при заявці на 40 і більше людей). Процедура така ж, як і в приміщенні центру. Ми таке практикуємо у всіх лікувальних закладах міста та області та всіх організованих колективах, які виявляють бажання".



Куди та коли приходити:

Чернівецький обласний центр служби крові, вулиця Українська, 36.

Телефон: 095 498 01 55

Працює у будні з 08.30 по 12.00.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |
Редактор: Галина Олійник
1-01-2023, 14:55
Коментарів 0 Переглядів 1 870

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.