У селищі Лужани Чернівецької області запрацювало соціальне кафе "Горнятко", де працюють діти з інвалідністю. Наразі там можна випити чаю, кави, придбати випічку.
Зустріли мене у закладі дві працівниці кав’ярні – Іванка та Анастасія. За словами дівчат, працюють вони сьогодні (13 грудня, – авт.) з 11:00 до 16:00, йдеться у публікації "МБ".
– Добрий день, а що ви хотіли б? – запитує мене Іванка. – У нас є кава, чай та домашня випічка на вибір: булочки з різними смаками, торти та пироги.
Доки готується моє замовлення, спілкуюся із директоркою комунальної установи комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю "Допомога життю" Людмилою КРЕСТЯНІКОВОЮ.
– Наша кав’ярня працює понад тиждень – з третього грудня. Нас вже встигли відвідати чимало людей. Ідея виникла десь на початку листопада. Відтоді, завдяки допомозі благодійників, батьків, ми розпочали облаштовувати таке кафе. Іванці – 18 років, а Анастасії – 20. До роботи у кафе ми залучаємо молодь від 18 до 25 років. Ще в нас працює дівчинка Саманта, тільки зараз вона хворіє, – розповідає пані Людмила.
За словами пані Людмили, ідея кав’ярні – допомогти чимось зайнятися дітям та молоді з інвалідністю.
– Поки що наша молодь надає послуги з приготування кави, намагаються опанувати професію баристи, офіціанта. Діти дуже тішаться, що впродовж всього дня вони зайняті. Наразі ми працюємо щодня з 11:00 до 16:00, у новому році наш робочий день, можливо, стане довшим. Зараз нам необхідно відточувати свої знання, налагодити роботу, як механізм годинника, – додає Л.Крестянікова.
Допомагає сьогодні дівчатам пані Олеся, вона – мама 20-річної Анастасії. Каже, що інколи вони з нею сваряться, щоб не допомагала.
"Випічку замовляємо в пекарні"– Дівчата дуже задоволені. Іванці, бачите, як подобається. Сама намагається каву заварити, порахувати кошти. Я тільки трохи допомагаю. Інколи зі мною навіть сваряться: "Тітко Лесю, не допомагайте, ми самі". Щодо випічки, то замовляємо її в пекарні, дещо самостійно випікаємо. Тобто ми, батьки, допомагаємо випікати, – ділиться жінка.
Самі ж дівчата кажуть, що їм цікаво проводити тут свій час. Крім цього, Настя вчиться на психолога у ЧНУ. Наступного року закінчує четвертий курс.
– Кожен наш тренінг, наша розмова з дітками, молоддю розпочинається із Насті. Даємо її можливість показати, що вона вивчила в університеті, – додає Л.Крестянікова.
Ціни у кав’ярні також дуже доступні. До прикладу, за каву та шматочок медівника ви заплатите близько 40 гривень.
Це не бізнесова ідея– Ми намагалися не встановлювати надто високі ціни, тому що це не бізнесова ідея. Але реагуємо на потреби відвідувачів. Нещодавно приходили хлопці й запитували, чи немає у нас до кави якогось фастфуду. О, думаємо, і це можна впровадити, коли будуть холодильники, – каже пані Людмила.
Відкриття соціального кафе – один з перших проєктів громадської організації для допомоги дітям з інвалідністю.
– Спершу ми вирішили розпочати саме з цього напрямку. Проте ідей ще дуже багато. Є діти, яким вдається добре шити, комусь подобаються IT. Є простір для розвитку. А наразі тільки даємо можливість спробувати працювати дітям. Якщо ви запитаєте у дівчат, вони не злукавлять – їм це дуже подобається.
Кафе розташоване у центрі селища, на вулиці Центральній, 47А.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
17-12-2022, 15:42
0
6 316