Будь-який військовозобов'язаний чоловік в Україні перед вирушенням на військову службу повинен пройти військово-лікарську комісію, що визначає його придатність.
Огляд призовника відбувається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, за наявності медичних показань — лікарями інших спеціальностей. Експертиза проводиться відповідно по порядку, визначеного у Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Під час повномасштабної війни в Україні сформулювалася судова практика, коли особи, що були мобілізовані з порушеннями, пов’язаними з проведенням ВЛК, змогли оскаржити рішення експертизи. Про це розповів учасник волонтерського руху Адвокат ЗСУ Роман Лихачов.
Він навів дві історії, у яких суд постановив оглянути призовників повторно з дотриманням усіх вимог порядку проведення ВЛК.
1) Закарпатський окружний адміністративний суд розглянув адміністративний позов у справі № 260/1996/22 щодо визнання протиправними та скасування постанови військово-лікарської комісії.
Позивач звернувся до ТЦКСП, до Командування Сил ТрО ЗСУ та до військової частини, заявивши, що члени ВЛК стан здоров`я позивача проігнорували, надані медичні документи до особової справи не долучили та фактично його огляд не проводили. Позивач зазначив, що його не було оглянуто хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларингологом, стоматологом, дерматологом тощо. Крім того, з протоколом ВЛК позивача не ознайомлювали, копію висновку ВЛК йому не надали.
Суд визнав висновок ВЛК протиправним, скасував постанови ВЛК про визнання позивача придатним до служби та зобов`язав здійснити повторний медичний огляд, з урахуванням висновків суду та відповідно до норм діючого законодавства України. Під час розгляду справи суд апелював до п. 2.2., п. 2.7., та п. 2. 8. глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
2) Дніпропетровський окружний адміністративний суд розглянув адміністративну справу про визнання протиправним та скасування рішення про визнання позичава обмежено придатним.
Позивач заявив, що він є обмежено дієздатною особою з інвалідністю 3 групи та 60% втрати працездатності, має багато захворювань, у зв`язку із чим, у віці 40 років був звільнений з роботи за станом здоров`я.
Після оголошення мобілізації його викликали до ТЦКСП, де після проведення ВЛК визнали непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним до військової служби у воєнний час. З вказаним висновком позивач не погоджується. Позивач у позові зазначав, що не проходив усі необхідні огляди та не здавав всі зазначені ВЛК аналізи, а його дані та діагнози формально переписали.
Відповідач позовні вимоги заперечив, зазначивши, що обмежена придатність не є підставою для звільнення від призову під час мобілізації і ним були враховані всі надані позивачем медичні документи, які вказували на його професійне захворювання. Також позивач мав право звернутись до Центральної ВЛК для перегляду відповідного висновку, проте цього не зробив та не скористався своїм правом на проведення повторно медичного огляду щодо придатності до військової служби. Також на рішення про визнання особи обмежено придатною до служби вплинуло те, що позивач проходив військову службу під час оголошення часткової мобілізації у період з 01 квітня 2014 року по 16 березня 2015 року та мав військовий досвід.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
25-11-2022, 23:54
0
1 168