"Там, де для цього існують пастирські обставини та засвідчується бажання вірян, як виняток дозволити за рішенням настоятеля та громади 25 грудня 2022 року звершити богослужіння за чином свята Різдва Христового з подальшим поданням через єпархіальні управління до Київської Митрополії письмової інформації про число учасників такого богослужіння. У випадку звершення такого богослужіння його учасники у цей день звільняються від обмежень посту", – йдеться у рішенні Священного Синоду ПЦУ.
У ПЦУ зазначили, що підставою для ухвалення рішення стали численні запити від вірян.
"У цьому нічого дивного немає"
Настоятель кафедрального собору Пресвятої Параскеви Сербської отець Микола СЕМЕЛЮК розповів "МБ": якщо громади будуть готові переходити на такий календар, благословення вони вже мають. Для цього їм необхідно звернутися до настоятеля свого храму.
– Наразі тільки на рівні Синоду можуть ухвалюватися такі рішення. Було дано благословення для настоятелів храмів, парафій вивчати це питання. Якщо громади будуть готові до того, щоб переходити на новий календар, тут нічого поганого немає. Але для початку потрібно проінформувати населення. З 15 помісних православних церков, у нас 9 святкує Різдво Христове 25 грудня. У Чернівецькій області єпархія УПЦ МП святкує Різдво Христове за двома календарями. Ті парафії, які звершують богослужіння румунською мовою – 25 грудня, інші – 7 січня. Тому тут нічого дивного немає.
Я вважаю, що таке рішення повинно ухвалюватися повнотою усієї церкви. Якщо одиничні громади хочуть перейти, вони благословення уже мають. Але цього року я думаю, що все залишиться, як і було. Тому що більша частина людей не готова до таких змін. Взагалі треба мати єдину церкву, мають перейти усі церкви, я й про УГКЦ, УПЦ МП, і ми, ПЦУ. Якщо це буде єдиним рішенням, це можливо. Наразі є благословення, парафіяни можуть звертатися до настоятелів храмів і, за бажанням, ті мають право піти їм назустріч, – зазначив отець Микола.
Самі ж буковинці здебільшого позитивно ставляться до того, щоб святкувати Різдво 25 грудня. Проте багато хто й до 2022 року святкував двічі на рік.
"МБ" поцікавився у чернівчан та гостей міста, що вони думають про перенесення Різдва на 25 грудня.Василь Серафінчан, чернівчанин– Так склалося, що моя сім’я й раніше святкувала Різдво двічі – 25 грудня і 7 січня. Я підтримую таку ідею, ми маємо святкувати Різдво з усім світом. Якщо скажуть переходити, так і будемо робити. Готовий до того, що й інші свята змістяться.
Богдан Сірко, буковинець– Я народився у Львові, але вже понад 30 років живу в Чернівцях. Моя бабуся католичка, тому родина святкувала завжди двічі – і 25 грудня, і 7 січня. Ми так звикли, це було нашою традицією. Але вже весь світ живе за Григоріанським календарем, тому я вважаю, що це потрібно. Готовий і до зміщення інших свят, католики ж як святкують? Це гарна ініціатива.
Наталія, чернівчанка– Я не чула ще про те, що можуть перенести. Не думала про це. Звичайно, важко буде звикати, бо й інші свята змістяться. Але якщо ми хочемо жити за тим календарем, що й весь світ, я за. Готова звикати.
Ольга, Миколаїв– Ми не чернівчани, переселенці, але обома руками за. Так, багато хто звик святкувати 7 січня, але це неправильно. Давно вже час, якби не війна, я думаю, так швидко не перейшли б. Цього року ще не знаю, коли будемо святкувати. Будемо обговорювати це з родиною.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
29-10-2022, 19:29
0
3 476