RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Ціни на продукти продовжують зростати, а Нацбанк прогнозує подальше зростання цін на ряд продуктів.

Щоб дізнатися, як змінилися ціни на продукти, та чого варто очікувати далі, вирушаю на ринок Центральний у Чернівцях, йдеться в пубілкації "МБ".



Підходжу до продавців овочів і запитую, що найбільше подорожчало за останній час.

– Якщо порівнювати з минулим роком, то абсолютно все подорожчало. А якщо порівнювати з минулими місяцями, то поки що все тримається на тому ж рівні. Найближчим часом буде дорожчати те, що сезонне. Овочі, які зараз закінчуються в Україні, згодом будуть імпортні. Це перець, помідори, огірки. Овочі на борщовий набір наразі тримаються в ціні, – каже продавець Вадим.

Біля іншого прилавку з овочами продавчиня набирає в мішечок помідори. Жінка, що їх купує, просить ще зважити кілька перців.

– Ой, все дорожчає. Ціни ростуть з кожним днем, – каже жінка, що купує помідори.

– Ціни останніми місяцями тримаються, але що буде далі, не знаємо, – каже продавчиня.

– Ми вже купили два мішки картоплі, моркву та цибулю на зиму. Поклали в підвал. Думаємо потрохи докуповувати різних продуктів: макаронів, гречки, рису. Не знаємо, що буде далі, які будуть ціни. От і готуємося, – каже покупець.



– Зараз дорожчає все. За декілька останніх місяців подорожчав кавун. У цей період ціна зазвичай на них падала, а зараз тримається. Перець цього року дорогий. Шампіньйони дорогі – 100 гривень за кілограм. З кожним тижнем на ринку, що на Зеленій, усе важче знайти товар. Запасів дуже мало. Постачальники кажуть, що в них забирають товар просто з коліс. Вони навіть не можуть виїхати на ринок продати, бо одразу все скуповують, – каже продавчиня Інга.

У відділі з м’ясною та молочною продукцією продавці також нарікають на подорожчання. Кажуть, найближчим часом підскочить в ціні масло та сир.

– Насамперед подорожчала м’ясна продукція, десь на 20%. Зараз починають зростати ціни на молочну продукцію, зокрема на сир та масло. Вже деякі фірми привезли товар за новими цінами. Дорожчати все буде, напевно, десь відсотків на 10-20%, залежно від фірми, – каже продавчиня Марія.

Підходжу до прилавка з крупами.

– Що у вас подорожчало за останній час? – запитую

– Наразі не подорожчало. Всі в очікуванні. Ціни як зупинилися у травні, так зараз і тримаються. А от через місяць, коли зберуть врожай, буде видно. Зараз ніхто не прогнозує цін на крупи. Будуть це робити в кінці жовтня, коли зберуть всі зернові. От тоді будуть вже казати, що зросте у ціні, а що впаде. Зараз тільки трохи здешевшала гречка, приблизно на 20%. І київські фірми дали акційні пропозиції на макарони, – каже продавчиня.

Йду до контейнера з імпортними товарами.

– Ціни зросли на всі продукти. За останні два-три місяці деякі продукти подорожчали на 5%, деякі на 10%. Постійно змінюємо цінники, бо на все ціни змінюються, на 2, на 5 гривень, а десь і більше, – каже продавчиня Оксана.

Дівчина за іншим прилавком з такими ж товарами розкладає продукти.

– Найбільше подорожчали кава, солодощі, шоколад. Все інше теж подорожчало, але не так відчутно. Десь на 3-6 гривень за останні місяці. Що буде далі з цінами, ще не знаємо, – каже продавчиня Христина.

Продавчиня солодощів також каже, що зараз дорожчає все.

– Усе потроху дорожчає. Щось на 10%, щось і на 20%. Люди вже менше купують цукерки, солодощі чи печиво. Хіба ті, хто має діток, – каже жінка.

Що прогнозують експерти

Світлана ЛИТВИН, аналітикиня Українського клубу аграрного бізнесу, пояснює, що у вересні очікується стабілізація цін на продукти в умовах збору врожаю. Крім того, можливе сезонне падіння цін, зокрема, на овочі.

– Однак за умови, що курс гривні буде сталим та не буде сильних цінових стрибків для енергоресурсів, пального, у вересні поточного року варто очікувати на стабілізацію та навіть часткове зниження цін на продукти, яке пов’язане зі збором врожаю, – сказала вона.
За її словами, особливо сезонне зниження цін варто очікувати на овочі, що можуть тривалий час зберігатися (картопля, буряк, морква, цибуля).
Однак, зазначила С. Литвин, у випадку зростання цін на енергоносії, ситуація може змінитися. Зараз розглядається варіант поверненню акцизу на пальне. "Якщо це рішення буде прийнято, можливе зростання цін на всі категорії товарів, оскільки зросте вартість доставки", – сказала вона.

Світлана ЧЕРЕМІСІНА, провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку "Інституту аграрної економіки", зауважує, що у вересні 2022 року відбувся ріст цін на всі види м’яса. Найменш помітно змінилися роздрібні ціни на яловичину (гуляш та ребра), а також курятину (гомілки та стегна). Найбільше подорожчала свинина: ріст цін на різні її види досяг 29-45%.

В Інституті аграрної економіки восени прогнозують підвищення цін на різні види м’яса ще до 3%. Подорожчання молокопродуктів може становити ще 10-15%. Яйця також можуть отримати в ціні ще 5-10%. Крім цього, після жовтня слід очікувати підвищення ціни на овочі ще на 15-20%.

Крупи можуть стати чи не єдиною категорією продуктів, ціни на які восени можуть знизитися. Зокрема, на рис до 60-65 грн за кг, гречку до 70-75 грн за кг, пшоняні крупи до 25-30 грн за кг.

Водночас економіст Андрій НОВАК зазначає, що очікувати значного зростання цін на продукти не варто.

– Україна вже пройшла пік росту цін. Ми пройшли пік зростання цін на енергоресурси, а це і пальне, і газ, і електроенергія. Це потягнуло за собою ланцюгову реакцію зростання цін на товари й послуги. Зараз ціни на пальне стабілізувалися. Тож зростання, швидше за все, не буде. Щодо інших енергоресурсів, уряд також заявив, що протягом опалювального сезону ціни на газ та електроенергію зростати не будуть. Відповідно, зараз є всі шанси, що ціни можуть стабілізуватися. А на деякі товари, зважаючи на сезонний фактор, навіть буде незначне зниження цін, – пояснює економіст.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
18-09-2022, 10:36
Коментарів 0 Переглядів 4 371

Теги -

Ворожі цілі, які порушили повітряний простір Чернівецької області, знешкоджені на території сусідніх областей

Що зміниться на Буковині в графіках погодинних знеструмлень?
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі
Представлені ексклюзивні речі та історії людей, які пережили тоталітарну систему.


Користуймося, але безпечно. Блог Юлії Пацаранюк
До того, що Чернівці в години знеструмлень перетворюються на вулик, який гуде генераторами, ми вже звикли.
Хто кому виставляє червоні лінії?Блог Ярослава Волощука
Вовочка знову заспівав свою стареньку пісеньку про свої залізні яйця у виді "орешніка".
ВІДЕО Переглянути все відео

Індивідуальний підхід, комфортність перебування в магазині, великий вибір товару (на всі смаки й гаманці), регулярне його оновлення, а також бонуси для клієнтів і стали виявом беззаперечної довіри до бренду "Оптика Люксор".

І минулого, і цього року компанія Bosch Car Service "Тандем" перемогла в конкурсі "Народний бренд" у номінації "Автосервіси". Цьогоріч перемогу в цьому конкурсі здобула ще й автомийка "Тандем".

Перемога знову! У 2024 році туристичний комплекс "Аква Плюс", розташований у с. Кам’яна поблизу Чернівців, отримав визнання як найкраща база відпочинку в регіоні в межах престижного конкурсу "Народний Бренд".