Під час війни та блокади портів "Дяківці" та "Красноїльськ" вкрай необхідні, але тяганина щодо добудови досі триває. Реконструкцію цих КПП розпочали ще… у 2015 році у межах реалізації програми прикордонного співробітництва "Румунія-Україна-Молдова 2007-2013".
"Ця позика повернеться місту сторицею"
Наприкінці 2017 року термін дії програми закінчився. Однак реконструкція "Дяківців" та "Красноїльська" так і не була завершена. Як пояснювали тодішні владники, "у зв’язку з технічними й фінансовими проблемами".
Протягом 2020-2021 років об’єкти прийняли на баланс Держмитслужби. Проєктну документацію підкоригували й відновили будівельні роботи. Станом на перше січня 2022 року будівельна готовність пункту пропуску "Красноїльськ" становила понад 80%, "Дяківці" – 35%. Початок війни взагалі ускладнив і уповільнив темпи робіт. Тим часом потреба у додаткових пунктах пропуску постала дуже гостро, а фінансування при цьому обмежили.
За інформацією Держмитслужби, для повного завершення робіт необхідно 113 мільйонів гривень. З них майже 40 мільйонів – на реконструкцію "Красноїльська", решта – понад 73 мільйони – на "Дяківці".
У червні Держмитслужба звернулася до Чернівецької міськради з проханням виділити з міського бюджету субвенцію або поворотну фінансову допомогу в розмірі 20 мільйонів гривень для відкриття пунктів пропуску за тимчасовою схемою.
"Відкриття нових пунктів пропуску має безпосередній вплив на розвиток регіону внаслідок збільшення вантажо- і пасажиропотоків, зростання туристичної доступності та інвестиційної привабливості", – йшлося у листі Держмитслужби до мерії.
Проте депутати більшістю
не підтримали це прохання. "За" було лише дев’ять.
Депутат Олексій Каспрук
закликав керівництво міста все ж таки зважити на актуальність та важливість відкриття об’єктів.
"Президент Володимир Зеленський подякував Румунії за сприяння в транзиті наших товарів та повідомив, що досягнуто домовленості збільшувати експортну спроможність через територію Румунії.
Сподіваюся, що колеги-депутати аргументи президента почують... Ця позика стала б ще одним камінцем у фундамент нашої перемоги й повернулася б місту сторицею", – сказав Олексій Каспрук.
Та його ніхто не почув…
"Порубне" не справляється"
Поки у мерії "вивчали питання", на проблему звернули увагу в Мінінфраструктури. На Буковину приїхав заступник міністра Мустафа Найєм. Він зауважив величезні черги на "Порубному", яке не справляється з такою кількістю транспорту.
"Ситуація на румунському кордоні стає все більш критичною. З початком війни та закриттям портів лише через один пункт пропуску "Порубне-Сірет" проїхало майже 22 тисячі транспортних засобів, що втричі більше, ніж за цей самий період торік. "Порубне" об’єктивно не справляється з таким потоком транспорту", –
написав посадовець.
Він зазначив, що зустрівся з румунськими колегами та узгодив спільний план дій щодо суттєвого збільшення пропускної здатності пунктів пропуску.
У зв’язку з цим повідомив довгоочікувані новини.
"До кінця осені плануємо відкрити два повноцінних вантажних пункти пропуску – "Дяківці" та "Красноїльськ". Обидва планується запустити в режимі 24х7 для усіх видів транспортних засобів", – пообіцяв Мустафа Найєм.
Він додав, що "Красноїльськ" запрацює для легкового та порожніх вантажних транспортних засобів до кінця липня – початку серпня.
"Дяківці" почнуть роботу для імпорту палива, а також для легкового та пустих вантажних транспортних засобів до початку серпня.
А начальник Чернівецької митниці Михайло Товт анонсував, що пункти пропуску планують відкрити до Дня Незалежності. Для цього з резервного фонду виділять 29 мільйонів гривень.
"У Красноїльську роботи з підготовки відповідної інфраструктури вже завершені на 95 відсотків, у Дяківцях – на 75%. Із резервного фонду держави до кінця липня переважно надійде на ці цілі ще 29 мільйонів гривень. Сподіваюсь, що в серпні до Дня Незалежності України зможемо ввести в експлуатацію названі пункти", – зазначив посадовець.
Першочергове завдання нового голови ОВА
Тим часом у міськраді Чернівців пообіцяли: якщо анонсованих грошей раптом таки не вистачить, то питання знову розглянуть. Але "скинутися" мають і з обласного бюджету та бюджетів інших громад.
"У разі наявності додаткової потреби в коштах на завершення робіт із реконструкції пунктів пропуску "Красноїльськ" та "Дяківці" Чернівецькою міською радою може бути розглянуте питання щодо виділення коштів у межах наявного фінансового ресурсу на умовах співфінансування з обласним бюджетом та бюджетами інших територіальних громад області шляхом надання субвенції обласному бюджету", – йдеться у відповіді мерії Держмитслужбі.
Пізніше міський голова Роман Клічук на пресконференції більш прозоро
пояснив, на яку саме громаду натякалося:
"Краще б вони звернулися у Вікнянську ОТГ, туди силою змусили перевести прикордонників, управління СБУ, які там сплачують податок із доходів фізичних осіб".
Наразі ж невідомо, коли все-таки збираються запустити пункти пропуску. Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з новопризначеним головою Чернівецької ОВА Русланом Запаранюком
заявив, що добудова пунктів пропуску на україно-румунському кордоні є першочерговим завданням нового голови.
А тим часом працівники Служби автодоріг в області прибирають тонни сміття на дорозі до Порубного, яке залишається від водіїв фур, що по декілька днів, а то і тижнів простоюють в чергах до єдиного автомобільного пункту пропуску на кордоні області з сусідньою Румунією.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |
22-07-2022, 17:30
1
2 519