«На полі працюю з онуками»: фермер з Буковини розповів про цьогорічні жнива

новини / Новини Чернівців / Війна з Росією
5 005
0

В Україні та області триває збір урожаю зернових. Кореспондент molbuk.ua відвідав фермерське господарство в Клішківцях та поспілкувався з його керівником Петром КУШНІРОМ.



Директор сам возить пшеницю

Ми зустрілись близько дванадцятої години дня. Пан Петро саме возив пшеницю своєю вантажівкою з поля. Сівши у неї, щоб поспілкуватись, на задньому сидінні помічаю двох маленьких хлопчиків. "То мої онуки", – каже пан Петро. Десятирічний Іван та семирічний Петро постійно допомагають дідусю возити пшеницю. "Це мої директори. Молодший – комерційний директор, а старший – технічний", – жартує. Чоловік також показує відео, де Іван вже сам їздить на вантажівці. "50 тисяч лайків у тік току зібрало", – каже чоловік.
Розпочав свою діяльність фермер 12 років тому. До того займався перевезеннями вантажів. Зараз у його господарстві працює понад десяток людей. З техніки має чотири вантажівки MAN, чотири трактори та один комбайн Jonh Deerе. Має понад 700 гектарів пайових земель.

"Щодо землі, то щороку по-різному буває. То люди віддають, то забирають, але в середньому 700 гектарів. Цього року навіть сади віддавали. Кажуть: "Забирай землю разом із садом". Ми викорчували дерева та й посіяли", – каже чоловік.



"Сіємо все, лиш ціни немає ні на що"

Рушаємо в дорогу, щоби забрати чергову фуру зерна. Пан Петро розповідає, що наразі – пора ріпаку та пшениці.

"Збираємо зараз ріпак і пшеницю. Ячмінь уже закінчили брати, але жнива тільки-но нормально розпочались. Щоправда, у нас вони стартують на тиждень-два швидше", – каже.

Фермер зазначає, що сіє багато культур: соняшник, ячмінь, пшеницю, кукурудзу, сою, але вартість зерна цьогоріч знизилася.

"Сіємо все, лиш ціни немає ні на що. Пшениця вартує три-чотири тисячі гривень за тонну. А минулого року була вісім. Соя зараз по дев’ять, а була торік по 17 тисяч. Соняшник до війни коштував 23 тисячі, тепер десять. Розумієш, наскільки все подешевшало?" – розповідає.

Приїхавши на поле, чекаємо, доки комбайн домолотить та висипле зерно. Пан Петро каже, що цей рік, скоріш за все, буде неприбутковим.

"Це взагалі не вигідно. Але саме цей рік – просто "ульот". Більшість агрофірм цього року зазнає збитків, в цьому я впевнений. Не знаю, що буде далі. Думаю, багато фермерів припинить сіяти. Колись, 15-20 років тому, всі скаржилися, що немає зерна, а зараз його море, тільки воно нікому не потрібне", – підмічає.

Чоловік каже, що блокування портів у Чорному морі дуже впливає на роботу.

"До війни наша країна експортувала в середньому п’ять мільйонів тонн зерна на місяць, а зараз – 500 тисяч. У десять разів зменшився експорт. Хто його взимку з’їсть, якщо воно не потрібне? От я зібрав це зерно, це мій труд, а він знецінюється", – розповідає чоловік.

"Зерно продати – велика проблема"

Засипавши повну вантажівку зерном, а це майже 15 тонн, рушаємо. Дорогою фермер розповідає, що продати зерно наразі важко.

"Зерно продати – зараз дуже велика проблема. Збуту немає, хіба що везти в Європу. Але й там продати також доволі важко, а ще потрібно довезти, розмитнити. Ще більше проблем виникає. Місяць тому відвіз у Туреччину, а грошей ще немає. Але в Європу теж все не завезеш – черги по 30 кілометрів на кордонах", – говорить.

Пан Петро каже, що врожаї цього року не вражають.

"Врожайність дуже слаба. Посуха цього року страшна. А коли сухо, то і кліщі нападають, і що тобі завгодно. Минулого року ячменю було сім-вісім тонн з гектара, а зараз чотири, може, п’ять. Он подивися, все засохло, – показує рукою у вікно на своє поле, – бачиш, як ця соя засихає, а дощів немає".

З іншого боку бачу поле, на якому працює якась дивна техніка. Надпис: Holmer.

"Даємо багато перегною. От машина працює, яка і дискує, і водночас вносить гній у землю. Нові технології. Сіємо зазвичай диференційно, тобто на одній ділянці 100 кілограмів, на іншій – 150, ще на одній – 120. Усе залежить від карти полів, якості землі", – каже.

Висипавши зерно у свій ангар, пан Петро попросив старшого внука Івана показати, як він вміє кермувати. І хлопець таки вміє…

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

13:20
Майже 6,50 гривень за кіловат: хто платитиме за світло більше вже з 1 квітня 
13:06
Ґвалтував дочку: на Буковині засудили педофіла
13:00
Від початку року на Буковині у пожежах загинуло 11 людей
12:50
Мінітрактор чи мототрактор: що вибрати для вашого господарства?*
реклама
12:40
Смертельна ДТП на Буковині, у якій загинув пішохід: судитимуть водія авто
12:20
Курс валют у Чернівцях 31 березня
11:59
Коли до України прийде справжня весна: синоптикиня назвала дати
11:48
Вії вигину L: Чим вони відрізняються та як з ними працювати*
реклама

Колонка

Читають Коментують
У Чернівцях під час ремонтних робіт у кав’ярні виявили автентичний фасад
18 644
Дощі, прохолода і навіть сніг: погода на Буковині наступного тижня
8 594
Депутатка Чернівців заявила, що хтось дав вказівку на знищення Калинівського ринку
5 657
30 березня: церковне свято сьогодні, особливі прикмети дня і чого не можна робити
4 328
Контролювали весь повітряний простір Європи: відомий мандрівник показав колишній секретний об’єкт на Буковині - відео
3 860
У Чернівцях відбувся всеукраїнський освітянський форум
3 736
Не перевищуйте швидкість: де у Чернівцях працюють камери, які фіксують порушення ПДР
3 731
Герої Буковини: під час виконання бойового завдання загинув Григорій Малиш
3 378
Мешканка містечка біля Буковини напала на жінку за зауваження щодо російської музики
3 257
У Чернівцях завтра перекриють завантажену вулицю: будуть обрізати дерева
2 313

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм