У Чернівцях у Вищому професійному училищі №3 замість різного одягу та суконь відтепер шиють військову амуніцію – шеврони, аптечки, плащі, ноші.
За словами директорки навчального закладу Олесі Нікішиної, до роботи долучали всіх – викладачів, студентів, навіть їхніх батьків . Вона розповіла кореспондентці "МБ" про те, як зараз змінилася робота в їхньому закладі.
Найбільше замовлення відшивали до ночі
Ще наприкінці лютого в училищі відшили майже шість тисяч шевронів для українських захисників. Тепер надходять замовлення також на нашивки для ЗСУ з інформацією про військового – групою крові, прізвищем та іменем.
За словами Олесі Нікішиної, військові часто самі звертаються до училища. До них їх направляє Чернівецька ОВА або інші волонтери. Хоча великих замовлень тепер стало менше, робота є щодня. Чим займалися до війни, а чим тепер?
У довоєнний час ми займалися освітньою діяльністю, але 24 лютого війна внесла свої корективи. Перейшли повністю на дистанційну форму. Відновили виробничу практику на підприємствах міста та області , де наші учні шиють амуніцію для різних підрозділів ЗСУ. 25 лютого викладачі, учні та батьки, взагалі всі, хто вміє шити, почали волонтерити. Спочатку це були замовлення лише на шеврони. Наразі ми їх вишили вже понад 12 тисяч.
Хто зараз волонтерить?
Здебільшого, це жінки. Зараз до роботи долучили 78 працівників, також допомагають студенти старших курсів. Вони наразі проходять практику, тому знаходяться майже на кожному підприємстві, там і шиють все, що потрібно для ЗСУ.
Яке було найбільше замовлення?
Найбільше замовлення, напевно, це шеврони. До нас звернулися із військової адміністрації, представники військкомату й тер оборони. Тоді ми мали величезне замовлення – 9 тисяч шевронів.
Чи брали на роботу переселенців?
Був період, коли ми плели сітки, маскувальні костюми. То до цієї роботи були залучені вимушені переселенці, які наразі живуть в нашому гуртожитку.
Що саме відшиваєте для військових?
Медичні ноші, аптечки, шеврони, турнікети, дощовики для ЗСУ, бронежилети, маскувальні костюми, перев’язувальні матеріали. Останнім часом найбільше відшиваємо аптечок . Все залежить від кількості замовлень. Може бути такий день, що їх мало, або майже немає.
Скільки в день шиєте амуніції?
Все залежить від замовлень. Хто замовляє?
Зазвичай, це наша те оборона.
Хто надає кошти на пошиття всього необхідного для військових?
Свої послуги ми надаємо безкоштовно, зуміли об’єднати всі сили. Хтось зміг залишити 200 гривень, хтось 500. Зараз ці кошти відкладаємо на матеріали. Бувають випадки, що люди самі приносять свої тканини. Тому проблеми в цьому немає.
Досвідчена працівниця Галина Сильвестрівна каже, що давно такої кропіткої та об’єднаної роботи не бачила.
"Раніше з нашими дівчатами завжди працювали зібрано, але війна нас всіх ще більше об’єднала. До нас приходять люди, які хочуть допомогти, які раніше не займалися шиттям та мають бажання", – розповідає Галина.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.