Уряд скасував держрегулювання цін на пальне, проте дефіцит може тривати, оскільки не вирішені проблеми з логістикою.
Про це пише Forbes. Так, позиція щодо скасування лімітів у найбільших гравців не збігається.
Додаткові 10–15 грн до діючої ціни не вирішать питання наявності пального на АЗС, каже аналітик "Нафторинку" Олександр Сіренко.
Головна проблема, за словами віце-президента ОККО Юрія Кучабського, не в ціні, а в логістичних складнощах доставки пального в Україну. "Дефіцит буде, поки не будуть напрацьовані додаткові маршрути постачання, не будуть побудовані нафтобази вздовж кордону з ЄС", – погоджується маркетинг-директор мережі автозаправок "БРСМ-Нафта" Олександр Мельничук.
У березні – квітні 2022 року добовий обсяг ввезення палива з ЄС зріс утричі, до 12 000 т на добу, за даними Мінекономіки. Імпорт продовжує зростати і далі. "Ми маємо домовленості, що на 30% буде збільшено обсяг постачання з Румунії і в 3–4 рази – з Польщі", – каже Кучабський.
Додаткові обсяги, за його даними, йдуть через Словаччину та Угорщину. "Якщо поставки за цими напрямками спрацюють добре, то ми розрулимо ситуацію до кінця травня", – каже він.
Якщо ж ні, то відміна держрегулювання може призвести до зростання цін, а дефіцит залишиться.
Уряд прогнозує суттєве зростання попиту в ЄС через можливе ембарго на російські енергоресурси з боку Євросоюзу, що може зменшити об’єм доступного ресурсу для України на цьому ринку. Співрозмовник з великої компанії каже, що європейські гравці вже готуються до ембарго і роблять запаси пального.
Скасування держрегулювання може вирішити ще одне важливе питання – збити ажіотажний попит за рахунок високих цін, каже Кучабський. Компанії сподіваються, що зростання ціни пального зможе зменшити попит і це дасть час налагодити поставки.
Сіренко сумнівається, що попит впаде. За його прогнозом, дефіцит може тривати до кінця року, коли закінчиться збиральна кампанія. Аграрії її починають з другої половини літа. "Задовольнити на 100% попит поки неможливо, хіба що розблокують постачання морем", – каже він.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
19-05-2022, 18:45
0
945