RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Президент Володимир Зеленський вніс у ВРУ законопроект про продовження воєнного стану в Україні до 25 травня. Подробиці та тест законопроекту не розголошувалися.

Нагадаємо правові особливості та прийняті під час дії воєнного стану в Україні норми, передає НВ.



Права громадян в умовах воєнного стану

За Законом про правовий режим воєнного стану, на період воєнного стану припиняється дія низки статей Конституції. Таким чином, на період дії правового режиму воєнного стану тимчасово обмежуються права та свободи громадян, передбачені статтями 30 — 34, 38, 39, 41 — 44, 53 Конституції України. Серед цих прав та свобод — таємниця телефонних розмов та листування, недоторканність житла, свобода пересування та самовираження. Також можуть запроваджуватись тимчасові обмеження прав та законних інтересів юридичних осіб у межах та обсязі, необхідних для забезпечення можливості впровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України Про правовий режим воєнного стану.

Припинено дію таких статей Основного закону України:

Стаття 30. Кожному гарантується недоторканність житла.

Стаття 31. Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфного та іншого листування.

Стаття 32. Ніхто не може піддаватися втручанню в його особисте та сімейне життя.

Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України.

Стаття 34. Кожному гарантується право на свободу думки та слова, вільне вираження думок та переконань.

Стаття 38. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обиратися та бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Стаття 39. Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї та проводити збори, мітинги, походи та демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування.

Стаття 41. Кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Стаття 42. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя, яку він вільно вибирає або на яку вільно погоджується.

Стаття 44. Працюючі мають право на страйк для захисту своїх економічних та соціальних інтересів.

Стаття 53. Кожен має право на освіту.

Заборона на виїзд та мобілізація

Так, із запровадженням воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 року було заборонено виїзд із країни для чоловіків 18−60 років, з деякими винятками.

Також розпочалася загальна мобілізація. 1 квітня Верховна Рада затвердила додаткові підстави для звільнення від військової служби під час воєнного стану. Список винятків пізніше був ще раз переглянутий 14 квітня.

Інші особливості воєнного стану

У населених пунктах України діє комендантська година. Введену з 1 березня заборону торгівлі алкоголем частково знято.

Під час дії воєнного стану та мобілізації у разі потреби у громадян можуть вилучати транспортні засоби, майно або квартиру. Зазначимо, що реквізиція проводиться зі складанням відповідного документального акта, а відповідне рішення приймається вищим командуванням.

Громадянських осіб можуть залучати до робіт, необхідних у воєнний час, таких як копання траншей. Заводи та компанії працюватимуть на оборону країни. Залучення цивільного населення регламентується ухвалою КМУ. Водночас не допускається зберігання, використання та розповсюдження конфіденційної інформації про особу без її згоди. Тимчасово обмежується свобода зборів. Представники силового блоку України можуть обшукувати громадян та проводити обшуки у їхніх будинках та транспортних засобах. Також воєнний стан передбачає можливість обмеження роботи мобільних та інтернет-мереж.

15 березня Верховна Рада ухвалила закон Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану, який набув чинності з 24 березня і до повного скасування воєнного часу. Законом тимчасово вводяться обмеження у сфері праці.

Законом № 7124 Про внесення змін до Кримінального кодексу України посилено відповідальність за мародерство.

ФОП та економічна діяльність в умовах воєнного часу

Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Форс-мажорні обставини дозволяють звільнити від обов’язку щодо сплати штрафних санкцій за договором (неустойка, штраф, пеня тощо), списати певні податкові борги, зупинити закінчення терміну позовної давності, розірвати договір, якщо це передбачено тощо.

ФОП 3 групи дозволили перейти на знижену ставку оподаткування (2% замість 5). Також підприємці на єдиному податку звільнені від сплати ЄСВ за себе до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Крім того, від сплати ввізного мита звільнено товари, що ввозяться фізичними особами-підприємцями та юридичними особами незалежно від системи оподаткування.

Законом № 7122 встановлено основні принципи примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів. З 4 березня 2022 року забороняється переказувати кошти на рахунки компаній, які мають російських бенефіціарів, майно таким компаніям продавати заборонено, відчужувати майно від українських компаній із російськими бенефіціарами на користь інших осіб також заборонено.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram

Редактор: Анна Семьонова
19-04-2022, 23:40
Коментарів 0 Переглядів 3 884

Продовжать застосовувати обмеження електропостачання з 7.00 до 21.00

Протягом 2024 року через кордон як гуманітарну допомогу для благодійних фондів було ввезено понад 20 автомобілів.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі
Представлені ексклюзивні речі та історії людей, які пережили тоталітарну систему.


Користуймося, але безпечно. Блог Юлії Пацаранюк
До того, що Чернівці в години знеструмлень перетворюються на вулик, який гуде генераторами, ми вже звикли.
Хто кому виставляє червоні лінії?Блог Ярослава Волощука
Вовочка знову заспівав свою стареньку пісеньку про свої залізні яйця у виді "орешніка".
ВІДЕО Переглянути все відео

Індивідуальний підхід, комфортність перебування в магазині, великий вибір товару (на всі смаки й гаманці), регулярне його оновлення, а також бонуси для клієнтів і стали виявом беззаперечної довіри до бренду "Оптика Люксор".

І минулого, і цього року компанія Bosch Car Service "Тандем" перемогла в конкурсі "Народний бренд" у номінації "Автосервіси". Цьогоріч перемогу в цьому конкурсі здобула ще й автомийка "Тандем".

Перемога знову! У 2024 році туристичний комплекс "Аква Плюс", розташований у с. Кам’яна поблизу Чернівців, отримав визнання як найкраща база відпочинку в регіоні в межах престижного конкурсу "Народний Бренд".