Росіяни активно почали застосовувати на території України фосфорні боєприпаси.
Що це таке, чим небезпечні та які заходи першої допомоги,
розповів на своїй фб-сторінці доктор хімічних наук, доцент, завідувач кафедри загальної хімії та хімічного матеріалознавства ЧНУ Юрій Халавка.
"Такі бомби, рідше снаряди або навіть гранати, містять білий фосфор. Це така модифікація фосфору (хімія 8 клас), яка дуже реакційноздатна і легко сублімує при нагріванні. Тому це один із найкращих димоутворювачів, що і зумовлює його використання в бомбах. А ще він здатен спалахувати і горіти на повітрі, при цьому розплавляючись як віск. Тому його також використовують в деяких трасуючих снарядах", - пояснює науковець.
Проблема у тім, що майже ніколи фосфор з цих бомб одразу не згорає повністю. І крім утворення диму з Фосфору та Фосфору(V) оксиду (хімія 8-9 клас) та кислотного туману з суміші фосфатних кислот (9, 10 класи) він розбризкується, викликаючи пожежі та болючі опіки при потраплянні на шкіру, зазначає Юрій Халавка.
"З ними цікава штука - вони якби і не зовсім заборонені діючими конвенціями про хімічну зброю, бо формально токсичні властивості фосфору тут не є основними, але на практиці річ дуже небезпечна і неприємна. Крім опіків, дим та аерозоль після застосування викликають кислотні опади та кислотні опіки очей та шкіри. Більше того, в таких бомбах зустрічаються допоміжні речовини, які при підвищених температурах утворюють цілий букет фосфорорганічних сполук, дуже схожих за дією на бойові отруйні речовини", - наголошує фахівець.
Як виявити фосфорну бомбу:
-Вибухи снарядів чи бомб з інтенсивним туманоутворенням.
-Запах часнику ( це фосфін )
-Кислий присмак в роті.
-Плями білого кольору, які самовільно спалахують на поверхнях та одязі.
Як захиститися:
-Уникати місць застосування та не підходити близько до фосфорних плям, що горять.
-Використовувати протигази (у крайньому випадку напівмаски з протикислотними фільтрами, або ватномарлеву пов’язку, змочену содою) та вогнезахисні костюми ( або щільний змочений водою одяг).
-За необхідності місце розсипу ізолювати піском, промити великою кількістю води.
-Зрізати поверхневий шар ґрунту із забрудненнями, зібрати в ємкості, залити водою й вивезти для утилізації. Місця зрізів засипати свіжим шаром ґрунту.
- Оброблену територію промити водою з контрольною метою. Поверхні техніки промити водою; окремі місця протерти вологим дрантям. Поверхню території засипати порошками, які містять лужний компонент (вапняк, доломіт, сода); промити великою кількістю води.
Заходи першої допомоги:
-Викликати швидку медичну допомогу.
-Свіже повітря, спокій, тепло, чистий одяг.
-Слизові оболонки і шкіру промити великою кількістю холодної води,
-Уникати переохолодження
- Шкіру можна промивати мильними та содовими розчинами, або слабким розчином (чайна ложка на склянку води) мідного купоросу, який потім теж змити.
- При отруєннях білим і жовтим фосфором: лужне питво (2 %-вий розчин питної соди).
-Суворо забороняється пити молоко, касторове масло, рослинні та тваринні жири, обробляти опіки кремами!
- При займанні гасити на шкірі холодною водою, або зануренням.
-Одяг розрізати на місці горіння під струменем води. Промивати, поки промивні води не перестануть пахнути часником.
-На обпечені місця накласти асептичну пов'язку.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
24-03-2022, 10:43
0
3 355