В суботу, 29 січня, Нацбанк встановив офіційний курс долара на рівні 28,90 гривні. Це найвищий показник за останні чотири роки.
Курс євро зупинився на рівні 32,34 грн. гривні, йдеться в публікації "Молодого буковинця".
"Напруга зберігається"Ключовим фактором, який визначає настрої валютного ринку, залишаються негативні новини через ризики вторгнення РФ в Україну, кажуть експерти.
– Зараз наросла загроза російської агресії. І це закономірна реакція у фінансовій сфері. Відбулося підвищення ризиків для української фінансової системи. Зростання курсу долара до гривні це й відображає. Оскільки військово-політична загроза вторгнення не знята, то й напруга зберігається. Нагнітається ситуація, Україна отримує додаткову зброю, підтримку. Так що це перша і головна причина такої ситуації на валютному ринку. Це стосується не лише курсу гривні і долара, а й вартості запозичень України на міжнародних ринках, яка зросла у декілька разів за два тижні, – пояснює Ярослав Кирпушко, директор Буковинського центру реконструкції і розвитку.
Він зазначає, що зараз ми маємо приклад ситуації, яка була в 2014-2015 роках, коли долар катастрофічно зріс утричі.
– Коли громадяни відчують, що напруга зменшується, чи ж загрози вторгнення не стане взагалі, тоді буде зворотна реакція, і вартість долара буде знижуватися, а гривня – зростати. Зараз же більшість людей зважає на цю загрозу, тому тенденція триватиме. Тим більше наразі, окрім президента, ніхто не намагається заспокоїти країну, людей. Хотілося б, звичайно, дати людям і оптимістичний прогноз. Останні кілька тижнів сформований певний військово-політичний фронт і почалася свого роду "холодна війна", санкції країн Заходу проти Росії. Ми маємо їхню підтримку, – пояснює фінансовий експерт.
"Різко впала пропозиція долара і зросла його ціна"Богдан Сторощук, доцент кафедри економічної теорії менеджменту та адміністрування ЧНУ імені Ю. Федьковича розповідає, що курс долара зріс внаслідок свят, коли мінімізувалася ділова активність.
– Зараз закінчилося передсвяткове скидання доларів людьми. Заробітчани, мешканці України під свят "скидали" багато доларів, щоб купити продукти, подарунки. Зараз цей процес закінчився. А залишки коштів люди навпаки можуть переводити в долари. По-друге, минуло пів місяця нового року, які є найбільш не активними у всьому році. Багато свят, вихідних, люди і бізнес максимально відпочивають, мінімізується ділова активність, зменшується обсяг зовнішньої торгівлі і надходження виручки. До того ж міжбанк у вихідні не працює, а їх було багато. Внаслідок цього різко впала пропозиція долара і, відповідно, зросла ціна. Це сезонні коливання, надалі вони стабілізуються. Наразі немає ймовірності, що долар продовжить зростати, – каже Б. Сторощук.
Він також відзначає й вплив загрози російської агресії на валютний ринок.
– Крім цього, на курс долара і гривні зараз впливає загроза російської агресії. Цей фактор стимулює зростання попиту на долар з боку іноземного бізнесу. Поки що не можна сказати, що цей фактор дуже помітний. Та все ж іноземні бізнесмени можуть виїжджати з країни і виводити звідси свої активи, – додає фінансовий експерт.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
30-01-2022, 12:58
0
3 168