В Україні з 1 січня абсолютна більшість фізосіб-підприємців (ФОПів) встановила реєстратори розрахункових операцій (РРО). Відмовилася від них тільки та частина бізнесу, яка через торгівлю контрабандою чи сірий дохід не може видавати клієнтам чеки.
Про те, як працюють нові правила і що ще чекає на українців, читайте в інтерв'ю OBOZREVATEL із головою комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим.
– В Україні ФОПи активно встановлюють реєстратори розрахункових операцій (РРО). Щодня кількість таких підприємців збільшується на 5-10 тис. осіб. Багато у соцмережах скарг на те, що програмні РРО дають збої. Ви стежите за цією ситуацією?– Є дні, коли встановлюють і по 10 тис. Фіскалізацію вже сьогодні можна вважати такою, що відбулася. Тепер про збої у роботі програмних РРО. У нас є безпосереднє спілкування щодо програмних РРО з податковою, з провайдерами, які надають послуги. Ми стежимо, чи є збої. Усього є 13 таких провайдерів. В одного з провайдерів був збій на початку місяця, він визнав його, провів роботу. Наразі проблеми немає. Жодного штрафу не нарахували. Жодних системних збоїв зараз немає, я можу про це відповідально заявити.
Ба більше, якщо у когось із ФОПів із програмним РРО є проблема зі зв'язком, з інтернетом, якщо у провайдера збій, всяке може бути, він може законно працювати в офлайні протягом 36 годин поспіль. Цього часу має вистачити, щоб відновити зв'язок. Потім усі чеки, які він видає, автоматично завантажуються на сервер податкової, щойно відновлюється зв'язок. І це не тільки ФОПів стосується, а всіх торговців.
Послуги, які пропонують провайдери, досить доступні. Вони беруть від 120 до 150 грн на місяць з одного ФОПа. Ви знаєте підприємця, який не може дозволити собі витратити 120 грн на місяць? І ця програма дає змогу не лише проводити товари через каси. Товар провести через каси можна із програмним РРО від податкової безкоштовно. А ось ці платні рішення також аналізують продажі, дають дані про середній чек, надають маркетингові інструменти, тобто виводять управління продажами на новий рівень.
Коли почнуть штрафувати ФОПів– ФОПів зараз не перевіряють і не штрафують за відсутність РРО. Коли розпочнуться перевірки?
– Штрафи є зараз, але діє мораторій на проведення перевірок.
– Як тоді штрафують без перевірок?
– Не штрафують, але штрафи передбачені. Мораторій діє до закінчення карантину. Але! Кабінет міністрів має право виключати із мораторію певні групи суб'єктів господарської діяльності. Вважаю, що вже зараз треба виводити ризикові групи. Продавці ліків, ювелірки, електроніки не мають бути у зоні дії мораторію.
– 2022-го ви анонсували реформу оподаткування доходів. Розкажіть, у чому її суть?– Ми зробили все на рівні законодавства для детінізації, зараз м'яч на стороні органів виконавчої влади. Ми зробили все, окрім етапу детінізації зарплат. І ми якраз і хотіли для того, щоб детінізувати зарплати, запропонувати бізнесу знизити ефективну ставку оподаткування, але з іншого боку розширити можливості для декларування, ввести посімейне декларування та запровадити за польською моделлю податок на виведений капітал як опцію для середнього бізнесу з оборотом до 200 млн.
Також для людей, які отримують додатковий заробіток від деяких видів діяльності (їх близько 27, починаючи від таксі та закінчуючи ремонтом), хочемо запропонувати з використанням РРО на телефоні проводити розрахунки по-білому зі сплатою 5% податку, одночасно звузивши можливість для співпраці ФОПів на третій групі з юридичними особами для надання послуг. Ви розумієте, про що я зараз говорю. Йдеться про тих, хто не хоче платити податки із зарплати та оформляє своїх співробітників як "зарплатних ФОПів". Це все реформа оподаткування прибутків. Знижуємо ставку, але змушуємо платити всіх.
– Мінімалка з урахуванням інфляції у 2022-му знизиться. Її вирішили підвищити лише у другій половині року та лише на 3%. Чи можливо за таких умов знижувати податки? У нас до 40% найнятих працівників офіційно отримують мінімалку, звідки тоді будуть гроші на зарплати бюджетникам та пенсії?
Ми вважаємо, що бюджет недоотримує приблизно 100 млрд від тіньових зарплат. Це більше, ніж недоотримує бюджет через митницю. І якщо ми хочемо вивести зарплати з тіні, ми маємо запропонувати і батіг, і пряник. Саме у цьому контексті ми пропонуємо таке рішення.
– Пряник бачу, а де батіг?
– Ми обговорили ФОПів 3-ї групи…
– Але це стосуватиметься невеликої кількості співробітників. Це ж не питання масових перевірок та контролю.
– Я би так не сказав. Це велика група. Крім того, ми повинні запровадити штрафи для всіх видів непрацевлаштувань. Незалежно від того, вперше зафіксували порушення, чи вдруге. Ми маємо прибрати такі лазівки.
– Розкажіть, що за сімейне декларування?– Сімейне декларування – це тоді, коли я можу вносити до декларації пенсіонера, який проживає зі мною та має пільги. Але такий пенсіонер не має доходу, не платить податок, тому пільгою своєю не користується. Якщо ми ведемо спільне господарство – це не справедливо. З іншого боку, це спрямовано на збереження інституту традиційної сім'ї.
Хочу запропонувати колишньому міністру фінансів та секретарю РНБО назвати хоча б одну операцію, яка підпадає під цю категорію з 8 грудня 2021 року, або перепросити.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
23-01-2022, 08:40
0
38 856