RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


За десять місяців 2021 року буковинців померло на 400 більше, ніж за аналогічний період 2002 року.

Кореспондентка "МБ" поспілкувалася з начальником бюро судово-медичної експертизи в області Віктором Бачинським та дізналася, у чому причини зростання смертності та від чого найчастіше помирають мешканці області.

На розтин забирають тих, хто не стоїть на обліку

–У яких випадках судмедексперти повинні забирати тіло померлого на розтин?

–Люди часто обурюються, чому судмедексперти забирають на розтин тіла померлих. Однак вони самі в цьому винні, тому що не знають законів. Згідно з ними, громадяни, які помирають у стаціонарах лікарень, потрапляють у патанатомічні відділення, і розтин роблять там, встановлюючи правильність діагнозу. Ті ж люди, які помирають на вулиці, потрапляють до нас у судмедбюро, адже в них немає встановленого діагнозу. Тоді судмедексперти встановлюють, від чого вони померли. Ті ж, що помирають удома, можуть і не потрапляти на розтин. Проте є випадки, коли люди живуть у місті і забирають із села, наприклад, стареньку матір чи батька, тому що вони обслуговувати самі себе вже не можуть. Це добре, звісно. Проте люди забувають про таке: забираючи своїх родичів до міста, потрібно ставити їх на облік у лікарні або укладати договір із сімейним лікарем. Коли така людина помирає, викликають швидку, лікарі констатують смерть та викликають поліцію, а поліція – судмедекспертизу. Якщо немає ознак насильницької смерті, то сімейний лікар має дати свідоцтво про смерть без розтину. Та ми маємо дуже багато випадків, коли людини на обліку немає, реєстрації немає. І тоді судмедексперти чують: "А навіщо його ви забираєте?" Однак ми змушені забрати тіло, бо так передбачено законом.

–Динаміка смертності зростає чи зменшується?

–За 2020 рік на Буковині померли 12636 осіб. Це загальна цифра за рік. Народилося ж лише 8073. Отже, у нас є переважання смертності над народжуваністю в 4563 людини за один рік. А ще приблизно п’ять років тому на Буковині був приріст населення. Народжувалося на 300 осіб більше, ніж помирало. Цього року показник буде ще гіршим, ніж торік. Адже лишень за даними нашого бюро маємо на 400 померлих більше, ніж було минулого року у цей період. Тож сміливо можу сказати, що динаміка смертності у нас зростає.

"Аптеки стали ювелірними магазинами"

–Чи вплинув коронавірус на збільшення смертності?

–Звичайно, вплинув. Та не лише він. По-перше, зараз практично ніхто з хворих не на коронавірус не може додзвонитися до свого сімейного лікаря. Ті постійно зайняті ковід-хворими пацієнтами. Фактично, у сімейного лікаря не вистачає часу приділити увагу всім іншим. А раз люди не можуть звернутися. то вони припиняють це робити. Тому задавнюють свої хвороби і помирають. По-друге, у людей немає грошей. У наш час аптеки стали ювелірними магазинами: ліки дорожчають, за наші пенсії та зарплати купити їх досить важко. Саме через це збільшується смертність.

–Від яких хвороб найчастіше помирають буковинці?

–Насамперед через захворювання серцево-судинної системи. Це гострі ішемії, інфаркти та інсульти. На другому місці – онкопатологія. На третьому – травми. Ушкодження тупими предметами, гострими, падіння з висоти. На четвертому – отруєння різними речовинами.

– На скільки спосіб життя наших людей впливає на рівень смертності?

– Є чотири так звані кити здоров’я. Перший – це свіже повітря. Другий – вода, яку ми вживаємо. Третій – харчування. Четвертий – частота пережитих стресів. От звідси і починаємо. Якщо людина живе у сільській місцевості, то там є свіже повітря. Отже, вона є здоровішою від людини, яка живе у місті. Далі вода. Якщо беремо воду з крана, то там є хлор, а це шкодить організму. Далі харчування. Ми ж не знаємо, які продукти купуємо. Наприклад, якими хімікатами був оброблений той чи інший продукт. Згадайте яблука, які кроплять по 10 разів. Тож дуже важливо стежити за своїм харчуванням. Неякісне харчування призводить до дистрофії внутрішніх органів, а звідси виникають всі інші хвороби.

Після 50 систематично звертайтеся до лікарів

–Який вигляд під час розтину мають тіла тих, хто зловживає курінням і алкоголем?

–Таких людей одразу помітно. Легені людини, яка не курить, рожевого кольору. У курців легені чорні – є морфологічні ознаки, за якими ми це визначаємо. Якщо ж людина зловживала алкоголем, то це обов’язково видно по нирках, печінці та серцю. Насамперед, страждає печінка. Це одразу помітно, вона є збільшеною.

– Випадки насильницької смерті. Яких найбільше й з яких причин?

– На першому місці – механічні травми. Сюди входять ушкодження тупими та гострими предметами, автомобільні травми, мототравми, падіння з висоти. На другому асфіксія. У 92 випадках у 2020 році – це повішення, а 46 – утоплення. Від переохолодження торік померли 24 людини, а на пожежах загинуло вісім. Отруєнь теж є багато. Так, 149 випадків отруєнь було зафіксовано у 2020 році. Із них смертельних отруєнь алкоголем – 100.

– Хто винен у високому рівні смертності: самі люди, стан медицини?

– Швидше за все, це несвоєчасне звернення людей до лікарів. Або неможливість своєчасного звернення через завантаженість медиків. Також є люди, які не мають можливості звернутися до лікарні через нестачу коштів, а є люди, які просто з безграмотності не знають, що робити у такій ситуації. Після 50 років люди повинні систематично звертатися до лікарів, щоби підтримувати стан свого організму.

– Як зменшити рівень смертності і підвищити середній вік життя?

– Для цього людям необхідно вести здоровий спосіб життя. Також важливо вчасно звертатися до лікарів по допомогу.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Анна Семьонова
16-12-2021, 18:15
Коментарів 0 Переглядів 11 384

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.