В Україні стартувала акція "16 днів проти домашнього насильства".
Кореспондентка "МБ" разом із поліцейськими побувала в сім’ях, де трапляються випадки домашнього насильства.
Син б’є маму
Субота. На годиннику 12:30, разом із інспектором сектору протидії домашньому насильству Вадимом ТЕРЕМЧУКОМ та інспекторкою Тетяною ОЛЕКСИК їдемо до першої сім’ї.
– У цій сім’ї ситуація складна. Син піднімає руку на матір. Йому 40, ніде не працює, любить випити. Мама старенька. За цією сім’єю ми слідкуємо протягом двох років, – розповідає Вадим Теремчук.
Приїжджаємо за вказаною адресою. Нам відчиняє двері старенька жінка.
– Оооо, це ви! Проходьте, – каже жінка.
– Як ваш син? – запитує Тетяна Олексик.
– Дякувати Богові, вгамувався! Вже мене не б’є. Бо минулого разу напився забрав мої окуляри, бо я погано бачу, і почав мене бити. Зараз ніби покинув пити, вдома його немає, – каже старенька.
– Можливо, жінку знайшов? – запитує Вадим Теремчук.
– Я не знаю, мені нічого не каже. Можливо, хтось і з’явився, – каже вона.
Як розповідають сусіди, син начебто затаїв зло на матір. Через те, що та колись перешкодила його юному коханню.
– Кохав він дівчину, що жила на два поверхи нижче їхньої квартири, але мама була проти і всіляко перешкоджала їхньому коханню, – пояснюють сусіди.
Поліцейські наголосили жінці: якщо раптом щось станеться, то нехай негайно телефонує на спецлінію "102".
– Шкода її, – каже інспектор Вадим.
"Погрожує, що вб’є"
Щойно сіли до автомобіля, як раптом виклик.
– Чоловік погрожує жінці розправою, – каже інспекторка Тетяна.
Біля будинку на нас вже чекала потерпіла.
– Я вже не можу це витримати…., – каже жінка та запрошує до своєї оселі.
У помешканні живуть мама потерпілої, її батько та двоє її дітей.
– Ми вже багато років із чоловіком розлучені, та він все не вгамується. Постійно ревнує мене, погрожує, що вб’є, а моїх батьків спалить. Мій колишній постійно мене бив. Було таке, що я лежала на ліжку, він підійде до мене, схопить за ноги, почне тягати по кімнаті. Якось мені вдалося вирватися, я побігла на кухню, але він і там мене знайшов. Затягнув назад у кімнату та почав душити. Дякую моїй мамі, що вона почула і відборонила. З чоловіком маємо двох дітей, який же це приклад для них?! – каже плачучи жінка.
– Ваш чоловік працює? – запитує поліцейський Вадим.
– Та ні… Він алкоголік! – імпульсивно каже пані.
Жінка написала заяву на колишнього чоловіка. Справу передали до суду.
– Люди скандалять у вихідні, тоді викликів багато, – каже поліцейський Вадим.
"Чоловік не відпускає дружину з коханцем"
Знову надійшов виклик.
– Чоловік не відпускає свою дружину. Щось нічого не зрозуміло, – каже поліцейська Тетяна.
Приїжджаємо на місце події, там нас вже чекає якийсь чоловік.
– Доброго вечора, я хочу забрати жінку, а її чоловік не відпускає, – каже.
Проходимо до жінки. Дорогою розмовляю з чоловіком.
– Ви для жінки хто? – питаю.
– Я друг… Ми знайомі багато років. Я сам із Чернігова, познайомилися у соцмережах. Постійно говорили по телефону. Вона завжди скаржилася на свого законного чоловіка, казала, що він піднімає на неї руку. От ми поговорили і вирішили, що я заберу її до себе, – каже.
Виходить жінка. Якась дивна поведінка в неї: то пальці на руках викручує, то дивиться в очі поліцейським і лише посміхається.
– Ви хочете поїхати? – запитую.
– Хочу, але десь через чотири години, не зараз, – каже.
Тим часом із дня народження приходить її законний чоловік. Дружина, як побачила його, відразу почала посміхатися.
–Та що це таке? Серед білого дня жінку забирати?! Якого...? Я 16 років жив з нею. А тут приїхало і забирає її. Ти хто такий? – кричить чоловік.
Поліцейські вгамували цей базар. Домовилися, що жінка їде до Чернігова з своїм "другом". Тим часом, коли вона збирає речі, законний чоловік повинен покинути житло, яке належить їй. Досить дивна така історія…
Сіли до автомобіля і знову виклик – батьки не можуть поділити дитину. Приїжджаємо. На нас чекають жінка, чоловік, чотирирічний хлопчик та батько жінки. Крик та галас чутно ще здалеку.
– Ти алкоголічка! – кричить чоловік.
– А ти наркоман! – у відповідь кричить жінка.
Маленький хлопчик Роман стоїть і за цим всім спостерігає…
Поки поліцейські говорили із колишнім подружжям, підходжу до малечі.
– Ромчику, з ким ти хочеш жити? – запитую і беру дитину за руку.
– З татом, – каже.
– А чому?
– Бо з ним весело, він водить мене на панкратіон, – каже хлопчик.
Колишні довго сперечалися. У суперечку втрутився тесть і почав кидатися із кулаками на чоловіка. Жінка і чоловік написали заяви одне на одного. Через те, що дитина захотіла піти з батьком, чоловік забрав сина. Поліцейські склали терміново-заборонний припис, яким подружжю заборонено бачитися протягом десяти днів. Жінка почала плакати. Чоловік забрав дитину і поїхав додому.
Коментар поліції
"Потерпають як чоловіки, так і жінки"
Сергій ДОЛІШНЯК-СКРИПНІЦЬКИЙ, начальник сектору протидії домашнього насильства відділу превенції Чернівецького райуправління поліції ГУ Нацполіції в області:– У Чернівцях від початку року поліцейські побували на 2214 викликах за фактами домашнього насильства.
Насильство буває чотирьох видів: психологічне, економічне, сексуальне та фізичне. У нашому випадку переважає психологічне та фізичне. Кривдник – це той хто вчиняє насильство. Зазвичай, це чоловіки. Та є випадки, коли жінки вчиняють насильство. Працівники поліції уповноважені протидіяти домашньому насильству. Законом передбачені такі методи: протокол про адміністративне порушення, терміново-заборонний припис стосовно кривдника, профілактична бесіда. Коли поліцейський визначив рівеньнебезпеки (високий, низький або ж середній), він ухвалює рішення, якого виду буде терміново-заборонений припис.
Та в будь-якому випадку потерпілій або потерпілому потрібно телефонувати на спецлінію "102". Також є безліч урядових ліній, де можуть надати психологічну допомогу. Якщо людина систематично страждає від насильства, то у неї повинна бути "тривожна валіза", в яку повинні входити: аптечка, документи, гроші, одяг на перший час. Також потерпіла повинна мати контакту особу, щоби в разі чого могла їй зателефонувати та повідомити про ситуацію, яка склалася.
– У місті Чернівці від початку 2021 року зафіксовано два летальні випадки за фактами домашнього насильства. Перший – у лютому. Співмешканець забив кулаками співмешканку та заховав її в гаражі. Коли медики надавали їй допомогу, жінка померла. Другий – у липні. Співмешканка завдала кілька ножових поранень своєму чоловіку, він помер.
Якщо порівнювати ситуацію з минулим роком, то вона відносно однакова.
Яке покарання
За вчинення домашнього насильства передбачені:
1) адміністративна відповідальність від штрафу до 15 діб позбавлення волі.
2) кримінальна відповідальність: виправні роботи від 150 до 240 годин, арешт на 6 місяців, позбавлення волі строком до 5 років.
Увага!
Якщо ви стали жертвою домашнього насильства, негайно телефонуйте на спецлінію "102"
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
4-12-2021, 10:15
0
4 429