У громаді на Буковині взялися оригінально боротися із тими, хто спалює траву та листя, і роблять це цілодобово.
На території Мамаївської громади цілодобово здійснюється повітряне відеоспостереження за допомогою безпілотного апарата (дрона), йдеться в публікації "МБ".
На закупівлю дрона виділили 42 тисячі гривень з бюджету громади. Інспектори вже склали чотири протоколи.
Детальніше про це розповіла голова Мамаївської громади Наталія Катрюк.
– Ми зрозуміли, що не можемо відслідкувати тих, хто спалює листя і траву в усій Мамаївській громаді. Тому прийняли рішення ввести посади інспекторів благоустрою. Їх є двоє. До нас доєдналися великі села: Біла, Стрілецький Кут, Ревно, Бурдей, Глиниця, Дубівці, Драчинці. Коли почали аналізувати перші місяці роботи, то побачили, що результат цьому є, але інспектори не встигали стежити за ситуацією в усій громаді. Ми думали, як можемо полегшити їх працю, і вирішили, що потрібно задіювати до цього техніку. Придбали дрон. Інспектор за три годині роботи дрона облітає половину території, яка за ним закріплена, – розповідає пані Наталія.
Каже, що надали жителям сіл альтернативу спалюванню листя. У кожному населеному пункті є визначені місця для компостних ям, куди можна вивезти листя, стерню, лабуз, картоплиння тощо. Тепер в громаді працюють над тим, щоб такі послуги надавала комунальна техніка за мінімальну плату.
– Якщо інспектор помічає порушення, їде на місце і складає протокол. Перших порушників уже почали виявляти. З початку роботи інспекторів ми склали більше як пів сотні протоколів, і чотири – за допомогою дрона. Перші пів року ми лише попереджали, щоб люди самі виправлялися, а потім почали штрафувати. Окрім того, вчора дрон помітив у житловому масиві склад побутового сміття. На жителя склали одразу протокол. Люди реагують по-різному, деякі навіть скептично. Але всі хочуть жити, як у Європі, але ніхто не хоче дотримуватися правил, – зазначає Наталія Катрюк.
Спалювання листя є незаконним і тягне за собою відповідальність. До того ж цього року значно зросли штрафи за спалювання сухостою.
Так, стаття 77.1 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачає штрафи за "самовільне випалювання рослинності або її залишків" від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів.
Тобто за такі дії можна отримати штраф від 3 060 до 6 120 гривень, а якщо це роблять підприємці, то від 15 300 до 21 420 гривень.
Якщо людина, яка спалювала листя, не визнає свою провину, то доказами її провини можуть бути два свідки або фото, на яких зафіксовано факт спалювання.
"Такі пожежі швидко поширюються"За словами прессекретаря управління ДСНС в області Сергія Бабчука, внаслідок спалювання листя та сухої трави дуже часто стаються пожежі.
– Теплі осінні дні сприяють тому, що люди на присадибних ділянках активно наводять лад, спалюючи гілля та суху траву. Та дуже часто вогонь виходить з-під контролю. Такі пожежі швидко поширюються і завдають шкоди як господарствам, так і здоров’ю та життю людини. З початку року таких пожеж сталося 227. Вогнем знищено понад 300 гектарів сухої рослинності. Пожежі, спричинені спалюванням сухої трави, небезпечні тим, що за короткий проміжок часу набирають великих розмірів, – пояснює Сергій Бабчук.
За його словами, якщо помітили, як хтось палить листя, то варто зателефонувати в поліцію на "102" чи звернутися до екоінспекції.
Очевидну шкоду для здоров’я має дим, який виділяється у процесі горіння сухого листя і розноситься з вітром. Отруйний дим, який утворюється під час спалювання рослинних залишків, містить подразнювальні речовини та канцерогенні компоненти. Регулярне вдихання цих частинок викликає загострення хронічних захворювань: бронхітів, бронхіальної астми, інших хвороби дихальних шляхів, хвороб серця.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
29-10-2021, 20:36
0
2 185