У вересні валютні надходження від аграріїв посилили позиції гривні на валютному ринку України.
Незважаючи на те, що чимало аналітиків прогнозувати незначну девальвацію у вересні та перехід курсу в діапазон 27,0-27,5, цього не відбулося, йдеться в публікації "МБ".
Вересневий середньомісячний курс долара був навіть трохи нижче за 26,78 грн, зафіксованих в серпні.
Станом на 8 жовтня середній курс купівлі долара в банках становив 26,27 гривень. Курс продажу – 26,46 гривень.
На який курс долара очікувати до кінця року та що на нього вплине, розповіли чернівецькі фінансові експерти.
Богдан Сторощук, кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної теорії менеджменту та адміністрування Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича, зазначає, що курс долара до нового року може перевищити позначку в 27 гривень.
– Курс зросте, проте не суттєво. Очікується початок опалювального сезону, і, очевидно, зростуть витрати на закупівлю енергоносіїв, нафти і газу. Зважаючи на їхню ціну, витрати будуть значно більшими. Але на сьогодні ми маємо досить позитивну динаміку платіжного балансу. Вона зумовлюється низкою факторів, пов’язаних із відновленням економіки, з пожвавленням експорту, з активізацією надходжень від заробітчан. А також низкою суб’єктивних факторів, – каже Богдан Сторощук.
Щоправда зазначає, що сьогоднішній курс долара є штучно заниженим, що може спричинити стрибок у вартості валюти.
– На сьогодні за прогнозами курс мав бути вищим щонайменше на 50 копійок, або й на гривню вищим. Але на початку вересня було прийнято рішення, яким Нафтогаз зобов’язали викинути на ринок весь обсяг валютної виручки. Таким чином пропозиція валюти різко зросла, і це стабілізувало курс долара. Інше питання, як цей хід позначиться в майбутньому. Наразі цей курс не є ринковим, він штучно занижений. За рахунок цього майбутній стрибок може бути більш суттєвим. Я думаю, що ближче до нового року курс долара буде вищим за 27 гривень, – пояснює експерт.
Ярослав Кирпушко, директор Буковинського центру реконструкції і розвитку, вважає, що курс долара ще деякий час може затриматися на тій самій позначці, що й зараз.
– У нас із першого липня почався новий маркетинговий рік у сільському господарстві. А сільськогосподарська продукція в структурі експорту зараз на першому місці. Сезонні зміни протягом року позначаються на ринку. Тому, що пшениця поїхала за кордон – і, відповідно, прийшли валютні надходження. Крім того, на початку цього періоду ціна руди була високою, а під кінець вона суттєво знизилася. Відіграли роль і ціни на чорні метали. Це ті основні предмети експорту, які значною мірою визначають надходження іноземної валюти в Україну. Ну, а далі пропозиція зростає, попит не встигає за нею, і ціна падає. Ще один чинник, який вплинув на той курс долара, який ми маємо зараз, – порівняно низька відсоткова ставка запозичень України на ринку капіталів і міжнародної технічної допомоги. Упродовж кількох місяців цей чинник може проявлятися, і курс долара може триматися на тих позначках, які маємо зараз, – зазначає Ярослав Кирпушко.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
8-10-2021, 20:50
0
5 011