RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Без сумніву, випускниця Чернівецького ліцею №1 Яна Головацька – дуже обдарована дівчина.

Результати, з якими вона цьогоріч склала ЗНО, вражають: 200 балів з української мови, 199 – англійської, 198 – фізики та 196 – з математики.

Про це йдеться у публікації "МБ".



Та це лише невелика частина досягнень дівчини. Як переможниця конкурсу науково-дослідницьких робіт вона третій рік поспіль отримує президентську стипендію. А цьогоріч уже як студентка виборола спеціальний приз Міжнародного конкурсу молодих науковців, що дасть можливість на тиждень поїхати до наукової лабораторії в Німеччині з найбільшим у світі Х-променевим лазером.


Конкурсанти мали можливість, використовуючи технологію віртуальної реальності, "ходити" виставковою залою, переглядати дослідження колег та спілкуватись з ними, що нагадувало 3D-гру, хоча спілкування було суто наукове

Загалом усіх перемог Яни й не перелічити. Практично щороку вона брала участь в олімпіадах із математики, фізики, інформатики. Часом дівчина виявлялася чи не наймолодшою учасницею того чи іншого змагання. Та, попри це, практично завжди здобувала якщо не перше, то одне з призових місць.

Яна жартує, що найважчим у цьому всьому було запам’ятовувати, в яких конкурсах вона вже брала участь, щоби потім їх перелічити.

До слова, фізику в неї викладав переможець національної премії Global Teacher Prize Ukraine 2017 року Пауль Францович Пшенічка.

Після здачі ЗНО з такими блискучими результатами перед юною вундеркіндкою відчинялися двері будь-якого українського чи закордонного вишу.

Проте вона обрала інститут фізико-технічних та комп’ютерних наук ЧНУ, спеціальність – інженерію програмного забезпечення.

Як вдалося досягти таких приголомшливих успіхів та яким бачить своє майбутнє, Яна Головацька розповіла кореспондентці "Молодого буковинця". Загалом дівчина настільки розсудливо, по-дорослому міркує, що навіть не віриться, що їй лише 17 років. З нею направду цікаво розмовляти.

"Нас ніколи ні до чого не змушували"

Виявилося, обоє батьків Яни – викладачі ЧНУ. Батько - професор, доктор фізико-математичних наук. Мати – викладачка англійської мови, доцентка. У дівчини є ще двоє старших братів, які свого часу також демонстрували блискучі результати з точних наук. Зараз вони вже дорослі і працюють програмістами. Маючи змалку такий гарний приклад, Яна й сама почала виявляти цікавість до наук. Тобто ніхто над нею особливо не сидів і не змушував вчитися. Навпаки, батьки дозволяли доньці пробувати свої сили в різних напрямках. Навіть читати вона навчилася сама.

"Не думаю, що розум передається генами, - зауважує Яна. – Але я з дитинства бачила приклад батьків, братів, тож і переймала їхню поведінку. Водночас батьки ніколи ні до чого не змушували жодного з нас до якихось занять. Навпаки, давали свободу дій. І просто допомагали вивчати світ довкола, пробувати себе в різних амплуа. Я мала багато захоплень. Одного дня могла розв’язувати математичні задачі, іншого – малювати. До речі, малювання – це ще одне моє хобі.

Пам’ятаю таку історію: коли мені було 4 чи 5 років, я дуже хотіла навчитися читати. Брати вже були на той час дорослі, я бачила, як вони сидять над книжками, і мені також кортіло зрозуміти, що там написано. Але в батьків не вистачало часу, щоби мене навчити. Тож я просто підходила до них, запитувала, як звучить та чи інша літера. І так потроху навчилася читати, причому не по складах, а відразу цілими словами.

Пізніше просила у мами купувати різноманітні книжечки з задачами на логіку. Просто мені подобалося думати. З часом задачі ставали все важчими й важчими…" - каже дівчина.

Свій вибір залишитися у місцевому виші Яна пояснює небажанням змінювати умови проживання. Та й освіта в нас на високому рівні, тож немає сенсу шукати щось інше.

"Не тягнуло їхати з дому, мешкати в гуртожитку. Хотілося залишитися у своїй кімнаті, в рідному домі, там, де звично та зручно. Де не потрібно постійно думати, що би поїсти, і не відволікатися на якісь непотрібні речі – до прикладу, як добиратися кудись через пів Києва. Та й, в принципі, у ЧНУ доволі високий рівень навчання. Тому вирішила залишитися тут", - каже.

У майбутньому Яна планує працювати програмістом. Але де саме – поки не вирішила. Стверджує, що хоче залишитися в Україні, можливо, навіть у Чернівцях.

"Якщо вмієте критично мислити, не поведетеся на фейки"

Цікаво, що хоча дівчина і має нахил до точних наук, проте вона склала ЗНО з української мови та літератури на 200 балів. Як таке можливо? А все просто, зауважує.

"Мені здається, що "технарі", якщо захочуть, можуть досягнути в українській та інших мовах більших успіхів, ніж гуманітарії, - переконана співрозмовниця. – Адже всі мови - це певна аналогія до математики. Тобто, подібно до фізичних формул, існують правила і в мовах. Так, є винятки, але їх можна вивчити. Я не заучувала правила, просто намагалася їх зрозуміти, дуже багато практикувалася. За таким же принципом вивчаю і інші мови. Наразі отримала з англійської С1 – це рівень вільного володіння. Наступним уже буде рівень носія рідної мови. Також на початковому рівні знаю японську, корейську мови, хочу вивчати ще арабську".

Чому так важливо розбиратися у точних науках? Бо це розвиває критичне мислення, що дуже важливо, переконана дівчина.

"Якщо ви вмієте критично мислити, не будете "вестися" на фейкові новини. Ви у всьому бачите причинно-наслідковий зв’язок і вмієте структуризувати інформацію з будь-якої сфери. Тож вас уже не так легко буде зазомбувати", - розмірковує Яна.

Хоча у звичайному житті, зауважує співрозмовниця, олімпіадники – звичайні молоді люди.

"Так, я не витрачаю час на перегляд телевізора. Зате користуюся іншими молодіжними соцмережами. Поміж собою ми не розмовляємо про інтеграли, а спілкуємося, як і всі. "Угораємо" з усіляких мемів, жартуємо. Для мене немає значення, розбираються мої друзі у фізиці, математиці, чи ні. Люди можуть тверезо мислити і без глибокого знання наук. Головне, щоби наші погляди на світ були схожими. Бо зрозуміло, з тими людьми, які вірять, до прикладу, що вакцини нас убивають, мені буде складно спілкуватися…" - зізнається.



[b]Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram[/b
Редактор: Галина Олійник
8-10-2021, 15:21
Коментарів 0 Переглядів 7 592

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.