Опалювальний сезон ще не розпочався, і коли саме це станеться, достеменно невідомо. Тим часом у дитсадках холодно, особливо якщо на вулиці негода.
Про це йдеться у публікації "МБ", пише molbuk.ua
Саме для таких випадків батьки закупили обігрівачі. Але користуватися ними практично немає можливості. Тому що вони тягнуть багато електроенергії, а на обсяг її споживання на місяць у закладі встановлений ліміт. Він настільки низький, що не дозволяє таку "розкіш" як обігрівачі.
"Ніхто не запитує, чи реально вкластися в ці ліміти"
За словами директорки ДНЗ №53 Орисі Мойсюк, цього ліміту не вистачає на роботу технологічного обладнання. Доводиться жорстко економити на освітленні у всіх приміщеннях.
"Кожна установа має свій ліміт щодо споживання електроенергії на той чи інший місяць. Це залежить від кількості груп та наявного обладнання. До прикладу, наш заклад у вересні має право споживати всього 3 тисячі кіловат-годин електроенергії, - пояснює Орися Мойсюк. – Ще у 2018 році це обмеження становило 4800 кВт-год на вересень. Потім же цю цифру зменшили майже на 2 тисячі. На день ми споживаємо наразі приблизно 135 кВт-год у робочі дні, щоби вкластися у цей ліміт. Але для цього нам доводиться жорстко економити на електроенергії. А в нас же багато технологічного обладнання у харчоблоці – плити, більше десяти бойлерів… Це ще добре, що зараз трохи світить сонечко і менше вмикаємо світла. Піднімаємо якомога вище жалюзі, якось перебиваємося. А коли погана погода, на вулиці похмуро, то не будуть же діти сидіти у темряві. Це у нас ще менше витрачається електроенергії завдяки тому, що ми замінили всі лампочки на "економки". Стежимо за кожною, не дозволяю ввімкнути жодної зайвої… На жаль, коли встановлюють ці ліміти, нас ніхто не запитує, чи реально в них вкластися…Минулого тижня, коли у групах було таки дуже холодно, ми ввімкнули обігрівачі, щоби бодай трохи прогріти приміщення. У результаті вони забрали стільки електроенергії, що нам тепер не вистачає навіть на освітлення до кінця цього місяця".
У жовтні кількість кіловат-годин, які можна буде спожити за місяць в установі, зросте до 5500 кВт-год. Але тут слід враховувати, що вже й електроенергії витрачатиметься більше, - вуличного освітлення у приміщенні вже не вистачатиме, зауважує директорка.
"Щоби вкластися в цю кількість, ми все розрахуємо на щодень і будемо суворо стежити за тим, щоби дотримувалися економії, інакше точно не вистачить", - каже співрозмовниця.
Тож наразі дітям доводиться обходитися без додаткового тепла та освітлення. А працівникам садка - шукати вихід із ситуації.
"Оце трохи потепліло – я розпорядилася на вихідних підняти жалюзі на всіх вікнах, щоби сонечко трохи прогріло приміщення, - зауважує Орися Мойсюк. – Також намагаємося якомога більше часу проводити на вулиці, якщо гарна погода. Бо зараз, на жаль, на вулиці тепліше, ніж у групах. Після сніданку дошкільнята ідуть на музичні заняття чи фізкультуру, після того відразу – на вулицю гуляти. Тим часом, якщо дуже прохолодно, прогріваємо обігрівачами спальні, щоби діти не лягали на обідній сон у холодні ліжка. Так і викручуємося", - зітхає Орися Іллівна.
Батькам завідувачка радить у цей період одягати діткам теплі кофтинки, колготи, штани, шкарпеточки, а також взуття закритого типу – тільки не резинове.
"Краще, щоби це було не сандалики, а звичайні войлокові тапочки – вони найкомфортніші, у них у ніжки тепленько", - зауважує Орися Мойсюк.
"Старі мережі не витримують великих навантажень"
Справа наразі не в обмеженнях, а в тому, що старі електричні мережі в дошкільних закладах не розраховані на великі навантаження, пояснює інженер групи централізованого господарського обслуговування управління освіти Чернівецької міськради Віталій Паплета.
"Питання не в лімітах. Їх можна розширити чи зменшити. Але зараз проблема в тому, що електричні мережі у дитсадках ще старі, з радянських часів, вони не витримують великих навантажень і можуть спричинити загорання. По-простому – це те саме, що у 5-літрове відро ми би намагалися налити 6 літрів води. Ми самі за те, щоби діткам було тепло. Але не дай Боже виникне пожежа – хто ж тоді відповідатиме? Холоднеча у приміщеннях із центральних опаленням у цей період – це закономірне явище у нас, коли систему ще не запустили, а на вулиці вже холоднувато. На жаль, тут залишається тільки чекати, коли вже ввімкнуть опалення. І краще одягати дітей", - радить інженер.
За словами Віталія Паплети, ліміти на кількість спожитих кіловат-годин зменшили порівняно з 2018 роком не через нестачу коштів.
"Проблема не у коштах. Ліміт вираховується з договірних величин. Тобто, наприклад, садок має певну сталу величину. Договірна потужність, до прикладу, - 20 кВт-год. Цих 20 кВт-год множать на години роботи і на кількість робочих днів. Виходить певна сума – вона і є цим лімітом. Що ж до того, що цієї кількості кіловат-годин не вистачає на все те обладнання, яке є у дитсадках, то, самі розумієте, прогрес зараз рухається вперед. Заклади масово накуповують різної електричної техніки. От зараз стане холодно, усі будуть пхати у розетки каміни та інші обігрівальні прилади. А мережа цього не витримує".
Зрештою, якщо таки катастрофічно не вистачає електроенергії, ліміт можна розширити, і за це нічого не буде, зазначає інженер.
"Ще у 2005-2010-их роках за перевищення обмежень обленерго нараховувало п’ятикратну оплату. Пізніше до 2017 року плату за перевищення зробили подвійною. А зараз із таких об’єктів, як школи та дитсадки, ці нарахування взагалі зняли. Тобто керівники закладів можуть собі спокійно ці ліміти розширити, це не проблема", - радить Віталій Паплета.
Як повідомили у пресслужбі головного управління ДСНС у Чернівецькій області, використовувати обігрівачі у дошкільних закладах можна. Але це слід робити з дотриманням усіх правил пожежної безпеки. Використовувати дозволяється масляний закритий обігрівач, його не можна залишати без нагляду, на певній відстані від дітей та легкозаймистих речей.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
7-10-2021, 12:48
0
2 660