10 років виправно-трудових таборів за народні пісні та вірші рідною мовою. Такий вирок 1951 року отримали двоє студентів Чернівецького медичного інституту – Василь Перун та Дарина Мосендз.
Матеріали їхніх справ зберігаються у державному архіві Чернівецької області, повідомляє пресслужба Чернівецької ОДА, пише molbuk.ua
Зокрема, за матеріалами управління Міністерства державної безпеки у Чернівецькій області, 23-річний Василь Перун із села Більче-Золоте на Тернопільщині "систематично проводив серед оточення антирадянську, націоналістичну агітацію, у різкій формі зводив наклеп на соціалістичний лад, що існує в СРСР, критикував радянську дійсність, виказував незадоволення організацією колгоспів у Західних областях України та називав їх формою експлуатації селян".
Крім того, юнак брав участь у "зборищі" налаштованих проти радянської влади осіб, на якому співали націоналістичні пісні.
Не менш трагічною є історія і 24-річної Дарини Мосендз із села Кути на Івано-Франківщині. Їй також інкримінували антирадянську агітацію. Дівчину звинуватили у тому, що вона пише та поширює "вірші націоналістичного спрямування".
Таких обвинувачень вистачило, аби виписати постанову на арешт і обшук у квартирах, де жили студенти-медики.
Як свідчать документи, які надав виконувач обов’язків генерального директора Державного архіву Чернівецької області Микола Рубанець, справу "злісних антирадянських агітаторів" розглядала особлива нарада при Міністерстві державної безпеки СРСР, тобто без виклику обвинувачених та свідків. Як результат – 10 років виправно-трудових таборів.
Про ці та інші історичні факти, які відіграли значну роль у становленні незалежності України, публікують на сайті ОДА у рамках всеукраїнського освітньо-культурного марафону, присвяченого 30-річчю Незалежності України.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
19-08-2021, 15:27
0
2 474