Після відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова зі своїми посадами попрощалися заступник голови МВС Антон Геращенко і глава Нацполіції Києва Андрій Крищенко. Обговорюється також перепідпорядкування Нацгвардії, її хочуть вивести зі структури МВС і віддати під контроль президента. Серйозні зміни відбуваються і в інших силових структурах. У ВСУ змінився командувач, глава Генштабу, командувач операцією в Донбасі, попрощалися зі своїми посадами кілька начальників СБУ.
Глава МВС України Арсен Аваков пішов у відставку в середині липня. В українських політичних колах обговорювали різні версії події. Але чим далі, тим більше свідчень того, що причиною стали складні відносини Авакова з президентом Зеленським. Про це, зокрема, свідчать подальші кадрові рішення. 4 серпня позбувся посади найближчий соратник Авакова, заступник міністра МВС Антон Геращенко. 5 серпня заяву про відставку написав глава Нацполіції Києва Андрій Крищенко.
Крім того, почалася атака на аваківські кадри на місцях. За даними українських ЗМІ, найближчим часом заяви про відставку напишуть глави поліцейських управлінь Харківської та Одеської областей. Проблеми почалися і у цивільних чиновників. Близького до Авакову губернатора Харківської області Артура Товмасян звинуватили в корупції. Національне антикорупційне бюро (НАБУ) вважає, що чиновник погрожував звільненням одному з керівників комунальних підприємств, той за збереження посади дав Товмасяну хабар в розмірі 1 млн гривень ($ 37 тис.). 4 серпня губернатору вручили підозру (аналог звинувачення в українській процесуальній практиці), раніше у нього в кабінеті пройшов обшук.
Ще один напрямок атаки на МВС — дроблення відомства. Відразу після відставки Авакова глава фракції "Слуги народу" у Верховній Раді Давид Арахамія розповів про план розподілу міністерства. "Такі великі відомства треба розбивати на кілька інстанцій. Нацгвардія повинна бути роз’єднана з поліцією, також і прикордонна служба. Одна з головних завдань нового міністра — зробити цей поділ", — сказав Арахамія. Він додав, що дискусія про дроблення велася два роки, але Аваков виступав проти.
Процес перепідпорядкування Нацгвардії вже запущений. 29 липня Володимир Зеленський підписав законопроект "Про основи національної опору". У ньому говориться, що Національну гвардію "при настанні особливого періоду" контролює головнокомандувач Збройних сил України (ЗСУ). При цьому режим "особливого періоду" на Україні вже діє — він був введений в.о. президента Олександром Турчиновим в березні 2014 року указом про часткову мобілізацію, з тих пір не скасовувався. Нинішній закон вступить чинності 1 січня 2022 року, а значить, тоді Нацгвардія буде виведена з підпорядкування МВС. Втім, українські ЗМІ повідомляють, що восени команда Зеленського спробує провести через Верховну раду спеціальний закон, який передасть Національну гвардію під контроль президента без всякого "особливого періоду".
Серйозні кадрові перестановки відбулися в українській армії. В кінці липня Володимир Зеленський відправив у відставку головнокомандувача ЗСУ Руслана Хомчака. Причиною представники українського президента назвали конфлікт Хомчака з міністром оборони Андрієм Тараном. Відомо, що Хомчак і Таран перестали спілкуватися восени 2020 року, під час спільних заходів відмовлялися вітатися. У листопаді 2020 го Таран за результатами службового розслідування виніс Хомчак і декільком генералам сувору догану, потім послідувало дисциплінарне стягнення. У відповідь головнокомандувач ЗСУ звернувся до суду з проханням визнати рішення незаконним і скасувати його.
Причини конфлікту не уточнювалися, матеріали службового розслідування стосовно керівників ВСУ були засекречені. За однією версією, розгляд було пов’язано з розслідуванням катастрофи військового літака Ан-26 в Харківській області в вересні 2020 го. В результаті катастрофи загинули 26 осіб. Урядова комісія тоді прийшла до висновку, що трагедія сталася через системні порушення при організації польотів. У недбале ставлення до служби, зокрема, звинуватили соратника Хомчака, командувача Повітряними силами ЗСУ Сергія Дроздова, йому обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. За іншою версією, керівництво міноборони обурило використання військових транспортних літаків в комерційних цілях. Про один з таких рейсів, що перевозив зброю із Болгарії в Руанду, випадково дізнався міністр оборони, зажадав погоджувати перельоти з ним.
Своїх посад також позбулися глава Генштабу Збройних сил Сергій Корнійчук, командувач десантно-штурмовими військами Євген Мойсюк та командувач операцією в Донбасі Володимир Кравченко. У відставку відправили також главу Служби зовнішньої розвідки України Валерія Кондратюка. Останнього донедавна називали одним з найбільш наближених до Зеленському силовиків. У немилість він потрапив після скандалу з суддею Миколою Чаусом. Того навесні викрали і вивезли з Молдавії, але зробили це так незграбно, що молдавські спецслужби встановили імена та прізвища брали участь в операції співробітників СЗР.
Кадрову чистку пережила і Служба безпеки України. У відставку відправили начальника антитерористичного центру СБУ, начальника Головного управління СБУ по боротьбі з оргзлочинністю, главу служби внутрішньої безпеки СБУ. За офіційною версією перестановки провели для проведення "системної трансформації" спецслужби. За іншою версією, невдоволення Зеленського викликало кришування есбеушниками контрабанди. Журналіст Юрій Бутусов повідомив, що президент України 22 липня провела закриту нараду, на якому нібито жорстко критикував СБУ за контрабанду сигарет в ЄС.
Експерти кажуть, що видимих причин для хвилі відставок в силовому блоці немає.
Український політолог Костянтин Бондаренко каже, що головна мета кадрових перестановок — посилення владної вертикалі Зеленського. "Президент бере в свої руки управління силовими структурами. Посади, відповідальні пости отримують люди, які вірні особисто йому. Це особливо важливо напередодні осені, коли жителі країни зіткнуться зі зростанням тарифами, новими економічними проблемами, а значить, ймовірно, підуть нові акції протесту", — говорить експерт.
"Можливо, кадрові чистки стали наслідком саміту Байдена і Путіна. Лідери США і Росії домовилися знизити градус напруженості на Україні. Після цього американці дали вказівку Зеленському змінити тих силовиків, які налаштовані на конфронтацію. Замість них приходять люди, які менш налаштовані на силові дії в Донбасі", — зазначає в розмові зі ЗМІ заступник директора Інституту країн СНД Володимир Євсєєв.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
7-08-2021, 19:22
0
2 372