Світлана Киверо із Путильщини знає чимало давніх рецептів гуцульських страв і частенько готує їх для сім’ї.
Світлана розповідає, що багато рецептів отримала ще від мами, йдеться в публікації "МБ".
– Зараз уже більшість давніх страв забуті. Їх замінили нові, сучасні. Хоча я стараюся своїм дітям готувати все тільки натуральне. Буває, що їм і не подобається, бо є багато і смачніших. Ми ж колись виросли на таких стравах. Як-от, паляниці. Їх готували із просіяного борошна, туди давали дрібку солі, соду, згашену оцтом, і воду. Замішували тісто, розкачували і нарізали шматочками. Потім випікали на шпаргаті. Так само картоплю робили. Нарізали кружечками і клали на шпаргат запікатися, ото їжа була. В моїй сім’ї було 15 дітей, тож їжа не могла пропадати. Коли недоїдали кулешу, її наступного дня запікали на шпаргаті і так їли, – розповідає пані Світлана.
На свято готували книші
Жінка каже, що багато страв готують і досі, однак за смаком вони все одно відрізняються від тих, що готували колись.
– Колись не готували точно за рецептом, все робили на око. Тепер часто для сім’ї готую кулешу, бануш, яєшню. І все ж вони не схожі на ті, що готує моя мама. Мій тато завжди квасив брусочками червоний буряк. Потім на тій рідині він підбивав кукурудзяну крупу, робив таку кашку. Туди трошки цукру. Ми то не дуже любили, а тато весь час казав: "Та що ви розумієте, це дієтичне і для здоров’я корисне". Мама моя квасила листя буряка кормового і з нього робила голубці на кукурудзяній крупі. Хоча мені воно здавалося терпким, – розповідає господиня.
На храм чи інше свято готували картопляні книші. Картоплю відварювали в мундирі, потім перемелювали її на м’ясорубці. Туди вбивали яйце і замішували тісто. Всередину, як начинку, кладуть сир з кропом. Потім книші обсмажують і подають зі сметаною.
– Готували також клюцки, мама ще казала на них затирка. Брали білу муку, солили, додавали води і робили окрошку. Потім варили в окропі. Робили їх і солодкими.Здебільшого їх додавали до супів,замість вермішелі.
Ще одна страва – малай, вона теж давня.
– Беремо одну склянку дрібної кукурудзяної крупи, ще склянку пшеничного борошна, одне-два яйця, половину склянки цукру, дрібку солі, одну склянку кефіру або нежирної сметани, чайну ложку гашеної оцтом соди, 30 грамів масла або смальцю. Все сипуче змішуємо, додаємо туди яйця, сметану, соду з оцтом. Має вийти лите тісто, таке, як на оладки. Форму змащуємо маслом, а ще краще – смальцем. Випікаємо пів години. Колись наші батьки пекли малай в печі. Це була дуже смачна страва.
"Виходить дуже смачно"
Готували і книші на сковорідці. Точних пропорції пані Світлана не називає. Каже, що господині готували цю страву на око.
– Для цієї страви потрібно приблизно половина літра кисляку, два яйця, згашену соду з оцтом і борошно (скільки забере). Тісто теж має вийти трохи рідке, як на оладки. Підігріваємо сковорідку з олією і наливаємо туди шар тіста. Всередину кладемо сир із кропом. І зверху знову заливаємо шаром тіста. Коли низ підсмажився, книш потрібно перевернути. Це трохи важко. Я зазвичай, беру ще одну сковорідку, підігріваю і перевертаю страву в неї. Накриваю кришкою і досмажую на невеликому вогні. Колись це були головні страви на столі, – пояснює пані Світлана.
Ділиться пані Світлана і рецептом манників, якого навчила її мама.
– Спочатку варимо манну кашу, для цього беремо літр молока та 18 столових ложок манної крупи. За смаком додаємо сіль та цукор. Коли каша приготувалася, притрушуємо борошном руки, ложкою набираємо гарячу кашу. В середину кладемо начинку, це може бути сир чи фрукти. Формуємо пляцки. Але це треба робити дуже швидко, бажано вдвох. Бо коли воно каша вистигає, неможливо зліпити. Збиваємо яйця і вмочуємо в них сформовані манники. Обсмажуємо їх на сковорідці. Коли вони вже готові, поливаємо манники згущеним молоком чи шоколадом. Виходить дуже смачно, – розповідає жінка.
Додає, що колись ще готували картопляну кулешу. Для неї брали кілограм картоплі, варили та нарізали шматочками. Відливали половину води і туди додавали кукурудзяне борошно, манку і трохи солі.
– Страва має трохи проваритися. І потім перекладаємо її в чавун і весь час добре вимішуємо макогоном, щоб не було грудочок. До кулеші готуємо будь-яку мочанку – чи з яйцями, чи з солониною (салом – авт.), – каже Світлана.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram