Буковина лідирує за кількістю молодих людей, які після завершення навчання планують виїхати за кордон.
До таких висновків дійшли фахівці Інституту національних досліджень Національної академії наук України за результатами соціологічного опитування "Міграційна активність студентської та учнівського молоді Карпатського регіону України – 2020", йдеться в публікації "МБ".
Згідно з даними опитування, на Буковині виявилася найбільшою частка студентів, що мають близького родича чи члена дальньої родини за кордоном – це засвідчили 74% опитаних.
Лідирує область і за кількістю молоді, яка планує виїхати після завершення навчання на постійне місце проживання за кордон – 8%.
Головним спонукальним чинником до виїзду за кордон молодь назвала низький рівень оплати праці в Україні (51% опитаних).
"За кордоном кращий рівень життя"Діна Колісник – студентка третього курсу філологічного факультету ЧНУ, навчається на журналіста.
Розповідає, що після закінчення університету планує виїхати за кордон.
– Там уже багато років живуть мої батьки. Планую після навчання поїхати в Німеччину, мої батьки там, в Кельні. Вони багато розповідають про життя в цій країні, і я розумію, що воно значно краще, ніж тут. Там є хороші перспективи. Та й оплата праці гідна. Нехай робота і важча, але за неї платять гроші, які виправдовують її складність, – каже дівчина.
Зазначає, якщо все складеться добре, хоче залишитися жити в Німеччині.
"Можна заробляти втричі більше"Вже два роки працює в Берліні Олександр Кішпан – займається монтажем вікон. Закінчив Чернівецький коледж будівництва та архітектури.
– У Німеччині працював знайомий брата, він мене й забрав туди. Спочатку було важко, але з часом втягуєшся і усвідомлюєш, що готовий їхати знову й знову. І все через те, що в Україні ціни на життя такі ж, як і за кордоном, а зарплати значно менші. Звичайно, там важче. Все-таки чужина. Після роботи повертаєшся не у власний дім, а у квартиру, де всі чужі. Якби була можливість в Україні заробляти хоча б тисячу доларів в місяць, як за кордоном, то, думаю, більшість повернулася б, – розповідає хлопець.
"У нас найнижча заробітна плата"Ярослав Кирпушко, директор Буковинського центру реконструкції і розвитку:
"У нашій області одна із найнижчих зарплат в Україні. Робочі місця з низькою зарплатою є лише в бюджетній сфері, тобто освіта, охорона здоров’я та інші. Випускники вишів не хочуть в них працювати.
Існує такий стереотип, що над нашими працівниками за кордоном знущаються. Але ніхто не говорить про те, що й в Україні роботодавці знущаються над працівниками, порушують їхні трудові права.
Наступна причина – відсутність динаміки. Країна не розвивається, а навпаки – деградує. Тому молодь і тікає за кордон. бо не хоче жити без перспектив.
Є три способи вирішення цієї ситуації. Перший – пристосуватися і продовжувати так жити. Другий – померти. І третій – втекти. Це нормально, що молодь обирає останній варіант. У нашій країні немає свободи підприємництва, творчості. Влада не шукає вирішення ситуації. До прикладу, в Польщі прийняли закон, де молодих працівників до 26 років не оподатковують. У них теж молодь тікає в Німеччину, Британію, то вони хоч щось намагаються зробити. У нас же навіть цього не роблять".
Ігор Буркут, політолог: "Із роботою в нашій області дуже сутужно. В Чернівцях спеціальності, де потрібна вища освіта, не мають попиту. До прикладу, під час пандемії виїхало чимало лікарів, переважно в Польщу. Адже мовного бар’єру практично немає, там добре ставляться до медиків, зарплати хороші.
І останнє. У нашій області населення найменше, а отже, і робочих місць тут не так багато. Є тільки одне вирішення, хочай й багатоаспектне. Це підняття нашої економіки, ліквідація олігархічно-кланової системи, докорінна реформація вищої освіти, яка не відповідає вимогам сучасності".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
26-06-2021, 14:49
0
2 897